organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

SAKIN KESME

SAKIN KESME
Saime Bircan Sak
Saime Bircan Sak( [email protected] )
Saime Bircan Sak Afyon doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de yaptı. İstanbul Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümünden mezun. Çeşitli okullarda öğretmenlik ve eğitim yöneticiliği yaptı. İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi Müdürlüğü’nden emekli oldu. Fransa’nın Angers Üniversite’sinde ‘Yönetim Bilimi’ konusunda tez verdi. İki radyo oyunu yayınlandı, dört şiir ödülü var. İzmir İzmir, İzmir Tarih ve Toplum, Ünlem, Kum, Deliler Teknesi, Batı Söz, Berfin Bahar, Cumhuriyet Kitap, gibi dergilerde öykü, şiir, deneme ve kitap tanıtımı yazıları yayımlandı. 2003 de Starsbourg’da 2004 de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde kendi şiirlerinden oluşan Türkçe- Fransızca bir sergi açtı. Françoise Urban-Menninger’in ve André Velter’in şiirlerini Türkçeye çevirdi. Egeli Kadın Yazarların ortak kitaplarında öykü ve şiiri yer almaktadır. 2007 de Françoise Giroud’nun “Lou Özgür Bir Kadının Öyküsü” adlı Türkçe çevirisi İmge Kitabevi’nden yayımlandı. 2014 yılında 2. Baskısını yaptı. 2011 de Beyaz Üşüme adlı romanı Şenocak Yayınları tarafından yayımlandı. Sus Çığlığı adlı Cumartesi annelerinden yola çıkarak gözaltında kayıpları konu aldığı romanı 2015 de Asur Yayınlarından yayımlandı. EKYAZ platformu, Dil Derneği üyesidir.
3.979 views
07 Ağustos 2019 - 13:24

 

Mehmet Emin Yurdakul’un

“Ey hemşehri, sakın kesme! Yaş ağaca balta vuran el onmaz;” diye başlayıp

“Hem dünyada en birinci borç değil mi her kula,

Bir tohumu fidan yapmak, fidanı da bir orman?

Eğer böyle olmasaydı ne kalırdı oğula:

‘Mirasımı artır’ diye öğüt veren Atadan?

Sakın kesme! Her dalında bir güzel kuş ses versin.

Sakın kesme! Gölgesinde yorgun çiftçi dinlensin.

Sakın kesme! Şu verimli köye kanat kol gersin.

Sakın kesme! Aziz vatan günden güne şenlensin.”

Diye devam eden SAKIN KESME şiirini benim yaşımdakiler çok iyi bilirler. O zamanlar yurt, vatan sevgisi şiirlerle şarkılarla, özlü sözlerle öğretilirdi.

“Sen ne güzel bulursun gezsen Anadolu’yu

dertlerden kurtulursun gezsen Anadolu’yu

Billur ırmakları var, buzdan kaynakları var

Ne hoş toprakları var gezsen Anadolu’yu.”

Irmaklar, dereler HES’ lere kurban edildi. Toprakların altı üstü talan edildi, satıldı, kiralandı.

Çiftçiye destek verilmeyince çiftçi sürekli zarar eder hale geldi. Fabrikalar satılınca üreticinin pancarı, tütünü, pamuğu fındığı, elinde kaldı.

Siz hiçbir ülkede yerli tohumun yasaklandığını duydunuz mu?

 

Zeytin ağaçlarının kesilip dışardan zeytin alındığını…

SAKIN KESME yaş ağaca balta vuran el onmaz…

The Butterfly Valey in the city of Oludeniz/Fethiye in western Turkey. You can only reach this valey by boat.The Butterfly Valey in the city of Oludeniz/Fethiye in western Turkey. You can only reach this valey by boat.

Munzur Dağları

Kaz Dağları

Kelebekler Vadisi

Salda Gölü

Atatürk Orman çiftliği

Şirince….

Daha niceleri… Sanki memleket işgal altında. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini bir kez daha, bin kez daha okuyalım, gereğini yapalım.  Biz ezberlemiştik. Hâlâdün gibi belleğimizde.

“…… Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün  tersanelerine girilmiş,bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bil fiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha  elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle  tevhit edebilirler. Millet fakr -ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır…”

Daha fazla söze gerek var mı?Vicdanı olan, vatanını seven, geleceğini düşünen herkesi görev bekliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

buy Instagram views