Saime Bircan Sak

Saime Bircan Sak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Nereden çıkmış bu 8 Mart bir bakalım. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında  işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’ i aşkın kişi katıldı. 2010 yılında Kopenhang’da yapılan 2. Enternational’e bağlı Kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat partisi önderlerinden ClaraZetkin, ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve kabul edildi. Türkiye’de ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Şimdilerde diğer özel günlerde olduğu gibi 8 Mart’ın da bir tüketim çılgınlığına dönüştüğünü görmekteyiz.

Kadına yönelik cinayetlerin, eziyetin, istismarın, yok sayılmanın her geçen gün artması, her türlü eşitsizlik göz ardı edilerek kadınlar gününe özel indirimler, armağanlar, hatta pahalı takılarla tüketim artırılıyor. Kadınlar da buna kanıyorlar ne yazık ki. Edebiyatta, müzik, resim, heykel gibi alanlarda, tiyatroda, sporun çeşitli dallarında başarılar kazanan, ödül alan kadınlarımız öne çıkarılmıyor. Evde

çocuklarını, ailesini geçindirmek için didinen, tarlada, fabrikalarda çalışan kadınlar, işten çıkarılan, haklarını almak için grev yapan kadınlar hiç gündeme gelmiyor.

Dünya çapında buluşlara imza atan bilim kadınlarımızın isminden ve başarılarından söz edilmiyor.

Okuma alışkanlığı gelişmemiş bir toplumda tv dizilerinde gösterilen evde topuklu ayakkabıyla gezen, bakımlı, şık, zengin evlerinde oturan, entrikacı, iki yüzlü kadınlar ne yazık ki yanlış örnek oluyorlar. Yemek programlarındaki kadınlarsa kaba, saygısız ve aşağılayıcı tavırlar sergileyerek yanlış algı uyandırıyorlar.

Birçok kadın izliyor bu tür yayınları. Şimdi biz neyin ve kimin kutlamasını yapıyoruz.

Başka birkaç örnek verelim . Şahika Ercümen Türkiye’nin en derin üçüncü gölü SALDA’ da tüpsüz ve paletsiz  65 metreye dalarak tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekorunun yeni sahibi oldu.

Rüzgar Sörfü dalında dünyanın en başarılı kadın sporcularından biri olan Lena Erdil, Japonya’da dünya 2.oldu.

KickBoxing dünya şampiyonu Sabriye Şengül’ü duydunuz mu?

Bunlar yalnızca sporda. Daha pek çok isim verebiliriz değişik alanlarda. Gönül ister ki Medyada 8 Mart’ta topluma yön vermiş öncü kadınlar öne çıkarılsın. Başarıları örnek gösterilsin. Kadın sorunları tartışılsın, çözümler üretilsin.

İşçi, emekçi, yaratan, üreten kadınlara ve onların yanında yer alan erkeklere selam olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Saime Bircan Sak Arşivi