DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
27°C
Afyon
27°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Mevzi Sağanak
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C

Halil Şahin

ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.

  TÜRKİYE YERALTI SERVETİ´NİN ÜSTÜNDE

  10.07.2014 17:58
  0
  A+
  A-

  Ülkemiz insanını yozlaştırarak özgüvenini kaybettirenler; bilgisiz, duyarsız ve becerisiz bir insan tipi oluşturarak kaynaklarımızı fark etmeyerek değerlendiremeyecek denli yeteneksiz bir ümmet toplum yaratmağa çabalıyorlar.

  Oysa Türkiye; yaşanası yaşam ortamının yanı sıra maden rezervi açısından Dünya’nın en zengin ülkeleri arasında yer alırken, adeta büyük bir servetin üzerinde oturuyor.

  Türkiye yeraltı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28’inci, maden çeşitliliği itibariyle 10’uncu sırada yer alıyor.

  Türkiye’de günümüzde ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’sinin varlığı Türkiye’de saptanırken, elan 60 civarında farklı maden ve mineral üretimi yapılıyor. Dünya metal maden rezervlerinin %0,4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin %2,5’i, kömür rezervlerinin %1’i ve jeotermal potansiyelinin %0,8’i Türkiye’de bulunuyor. Zengin olunan madenler arasında ise ilk sırayı, 3,066 milyar ton ile dünya rezervlerinin % 72’ini oluşturan, bor mineralleri alıyor.

  Türkiye’nin teorik altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor. Türkiye, bu potansiyelle Dünya’da ikinci konumda bulunuyor. Şu ana dek yapılan çalışmalarla 600 ton altın varlığı görünür hale getirilirken, mevcut potansiyelin % 10’u bulundu ve altın yataklarından şu ana değin yaklaşık 50 ton civarında altın üretildi. Takı, mücevher tasarımında Dünya’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de, yılda 300 ton altın ithal ediliyor olması yazık değil mi?

  İthal edilen altının 100- 150 tonu Türkiye’de işlendikten sonra ihraç ediliyor, kalanı ise yurt içinde tüketiliyor.

  Teorik jeotermal enerji potansiyeli 31 bin 500 MWt (megavat termal) olan Türkiye bu potansiyeli ile Dünya 7’incisi, Avrupa da ise 1. konumda bulunuyor. Türkiye’nin bugün jeotermal enerjiyi doğrudan kullanım kapasitesi bin 229 Mwt. Doğrudan kullanım açısından ise; Türkiye Dünya sıralamasında 5’inci konumdadır.

  Son 3 yılda yapılan kömür aramalarında özellikle derin sondajlar uygulandı. 20-25 yıldır değişmeyen 8,3 milyar ton kömür rezervi, 300 bin metre sondaj yapılarak ve 2,3 milyar ton yeni kömür rezervi bulunarak %28 oranında arttı. Toplam linyit rezervi de 10,6 milyar tona yükseltildi.

  Türkiye’nin metal içeriği olarak 860 bin ton kurşun, 2,3 milyon ton çinko rezervi bulunuyor. Toplamı 113 milyon ton dolayında bulunan, ortalama %50-55 tenorlu işletilebilir demir rezervi var. Krom ise 26 milyon ton civarında rezerve sahip. 3 milyar 66 milyon ton olan rezervleri ile Türkiye, Dünya bor potansiyelinin % 72’sini elinde bulunduruyor. Alüminyum üretimine uygun boksit rezervi 87 milyon ton civarında bulunuyor. Türkiye’de toplam bakır rezervi, metal içeriği olarak 1,5 milyon ton bakır düzeyindedir. Ekonomik olarak değerlendirilmeyen düşük tenorlu bakır kaynakları dahil edildiğinde, toplam bakır kaynağı metal içeriği olarak 3,5 milyon tonu buluyor.

  Türkiye’nin Beypazarı ve Kazan yataklarıyla beraber toplam trona rezervi ise 836 milyon ton düzeyinde. Büyük alçıtaşı potansiyeline sahip olan Türkiye’nin rezervleri tam olarak belirlenmedi. Yinede 3 milyon ton civarında olan yıllık alçı taşı üretimi önemli bir gösterge değil mi?

  Mermer ve doğal taşlar ülkenin 80 bölgesinde 150’den fazla değişik renk, desen ve kalitededir. Türkiye’nin mermer potansiyelinin 5,1 milyar metreküp civarında olduğu tahmin ediliyor. Seramik ve cam ham maddeleri sektörünün ana ham maddesini kuvars, kuvarsit, kuvars kumu, feldspat, kil ve kaolen oluşturur. Türkiye’de 89 milyon ton kaolen, 354 milyon ton seramik ve refrakter kil, 239 milyon ton feldspat, 1,3 milyar ton kuvars kumu, 2,3 milyar ton kuvars-kuvarsit potansiyeli saptanmaktadır. İnşaat sektöründe büyük oranda hafif yapı elemanı ve beton agregası olarak da kullanılan ponza potansiyeli 1,5 milyar metreküp, perlit potansiyeli ise 5,7 milyar ton düzeyinde.

  Ülkemizde; Ankara Çankırı, Tokat, Edirne ve Ordu illerinde yoğunlaşan değişik alanlarda kullanılabilir 250 milyon ton bentonit rezervi bulunuyor. Ayrıca; 41-48 manyezit içerikli 111 milyon ton manyezit rezervi var.

  Özetle; Türkiye’nin 2004 yılında yaklaşık 1,3 milyar dolar olan maden ürünleri ihracatı, 2005 yılında 1,5 milyar dolara çıktı. 2006 yılında yaklaşık 2 milyar dolara ulaşan maden ihracatı, geçen sene 2 milyar 715 milyon dolara yükseldi. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre % 34 arttı. Maden ihracatında; bor, krom, selestit, manyezit, barit, mermer, ponza, feldspat gibi madenlerden oluşan doğal taşlar 1 milyar 250 milyon dolar ile ilk sırada yer alıyor. Doğal taşlar ürün grubunu 544,3 milyon dolar ile metalik madenler, 491 milyon dolar ile endüstriyel ham maddeler takip ediyor.

  Türkiye’de yılda yaklaşık 60 milyon ton kadar üretilen kömürün ise büyük çoğunluğu termik santrallerde olmak üzere yurtiçinde tüketiliyor.

  Tüm bunları işletenleri, ihalelerle sudan ucuz işletmeyi üstlenenleri görüyorsunuz: Karun kadar zenginsiniz, ama yandaşlara ve yoldaşlara peşkeş çekiliyorsunuz değil mi?

   

  Yazarın Diğer Yazıları
  04.06.2018 12:49
  23.05.2017 08:40
  27.12.2019 09:20
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.