Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

KOCATEPE KUTLAMALARI

4 views
24 Ağustos 2017 - 14:57
KOCATEPE KUTLAMALARI

Kocatepe kutlamalarına katılmak, en evvelinde Afyonkarahisarlının, bir o kadar da yüreğinde Türklüğünü hissedenlerin bir rüyası olmuştur. Afyonkarahisar ADD üyeleri, yaklaşık 25 yıl öncesinde salt on bir kişiyle yola çıktılar. Bu günlerde, tüm engelleme ve kayıtsızlıklara rağmen binlerce kişi olmuşlardır. Yarın on binleri aşacak ve tüm Türk Ulusunu kapsayacaktır.

Çünkü Afyonkarahisar, bir devrin doğduğu yerdir: Kurtuluş Savaşı yıllarında, Başkomutanlık Karargâhı olmuş, Millî Mücadeleyi zafere ulaştıran Başkomutanlık Meydan Savaşı, Afyonkarahisar’da verilmiştir!

Kurtuluş Savaşında, Büyük Taarruz’dan bir gün sonraki 27 Ağustos 1922 günü, Türk ordularının Afyonkarahisar’a girmesiyle, Başkomutanlık ve Garp Cephesi Karargâhı Afyonkarahisar’a taşınmış ve “karargâh kent” görevi üstlenmiştir. Atatürk, 28 Ağustos1922 günü Afyonkarahisar’daki karargâhına gelmiş, büyük zafere kadar çalışmalarını buradan idare etmiştir.

Afyonkarahisar en karanlık günlerini, 1921’deki I. Dünya Savaşı sonuyla, Kurtuluş Savaşı sonu arasında yaşadı. Bütün Batı Anadolu kentleri gibi Afyonkarahisar da Yunanistan tarafından istila edildi. Afyonkarahisar, Büyük Taarruz’un 2. günü 27 Ağustos 1922’de düşman işgalinden kurtuldu.

Mustafa Kemal’in yönettiği, Kocatepe Savaşı olarak bilinen ve Türk ordularına utku muştulayan ünlü savaş da Afyonkarahisar ili sınırları içinde gerçekleştirildi. Türklerin 1. ordusuyla 2. ordusu arasında sıkıştırılan düşman birlikleri burada yok edildiler. Bu nedenle Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşımızın simgesi olmuş kentlerimizden biri haline gelmiştir.

Afyonkarahisar’ın kurtuluşunun 95.yıldönümünde, bitip tükenmeyen enerjisi, ileriyi görme ve sezme yetisi, pratik ve berrak zekâsı, hiç bir şeyi tesadüfe  bırakmayan kararlı hareketi, üstün komutanlık ve örgütçü özellikleri, düşlere yer vermeyen gerçekçi tutumu, zaman mekân ve imkân faktörlerini en iyi birleştirme yeteneği ile istilâcı güçleri, kutsal Anadolu topraklarında boğarak son bağımsız Türk Devletini yok olmaktan kurtarmış ulusal kahraman Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden  gazilerimizi her yıl bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Bir zamanlar ilk kez, Zafer Haftası Kutlama Programı çerçevesinde, 26 Ağustos Sabahı Kocatepe’de Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından coşku ve özenden uzak hazırlanan ve icra edilen kutlama programı; tören alanında bayrak ve Atatürk posterlerinin bulunmayışı, açılışta saygı duruşunda bulunulmaması ve İstiklal marşının söylenmemesi  törene katılan vatandaşların tepkilerine neden olmuştur. Halk AKÜ yöneticilerinden ilk kez utanç duymuş ve bu yöneticiler halkın nefretini kazanmışlardı.

İnanın o gün çok merak etmiştik: Atatürkçü görünerek Rektörlük makamına oturan Prof.Dr.Ali Altuntaş’ın, günün anlam ve önemini belirtmek için yaptığı konuşmasında; MUSTAFA, KEMAL, ATATÜRK kelimelerini özellikle kullanmamaya özen göstermesi, acaba kimlere yaranmak içindi?

Yine bir zamanlar; İşte o utkuyu kazanan Türk ordusunun komutanları ki, böylesi yıl dönümlerinde Kocatepe’de gururla bulunması gerekirken, ne yazık ki, derdest edilmişlerdi. İnsanlar onları, gelecek yıllarda Kocatepe’de görmek hayalleriyle bekledi.

Kent merkezinde Valilik binasının tam karşısında ve Belediye önünde bulunan “Utku Anıtı” büyük zaferi ve şehrimizi simgelemektedir. Utku Anıtı, Afyonkarahisar’da, kentin Yunan işgalinden kurtarılışı ve Büyük Taaruz anısına dikilen Zafer Anıtıdır. Ünlü heykelci Heinrich Krippel  tarafından, 1934-1936 yılları arasında yapılmış ve 24 Mart 1936 günü dönemin başbakanı İsmet İnönü tarafından açılmıştır. 6 Kasım 1937 günü Afyonkarahisar ziyareti esnasında anıtı inceleyen Mustafa Kemal Atatürk, anıt hakkında “Büyük utkuyu en iyi anlatan anıt” demiştir.

Buna rağmen Utku Anıtı’ndaki kirlenme ve renk değişimi çok açık şekilde görülmektedir. Valilik ve Belediye yetkililerinin tam da gözlerinin önünde bulunan Utku Anıtına çelenk koyanlar, bu necis durumu acaba görmüyorlar mı?

Sevsek de sevmesek de bazen R.T.Erdoğan’a hak vermek gerekiyor: Gözleri var ama görmüyorlar, kulakları var ama duymuyorlar. Göğüslerdeki merhametsiz kalpler, yürek olamamış besbelli!

Tüm kahırlanmalarımıza rağmen, Utkularımız ve Zafer Haftası ulusumuza kutlu olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.