DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
BIST
1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Yağışlı
15°C
Afyon
15°C
Yağışlı
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Salı Kuvvetli Sağanak
13°C
Çarşamba Yağışlı
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
11°C

Halil Şahin

ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.

  KÂHİN OLMAK GEREKMİYOR

  21.09.2014 13:23
  0
  A+
  A-

  The Economist Dergisi’nin 2002 Yılı Temmuz Ayı sayısında: Çin’in 7.6, Hindistan’ın 6.3, Mısır’ın 4.9, Endonezya’nın 4.1, Kore’nin 3.7 oranlarıyla ulusal gelir açısından Dünya’nın en yüksek artış hızına erişen ülkeleri olarak sıralandığına değinirken AB ülkelerinin – 0.2’de kaldığını yazdı.

  IPU yazarı M.Hutchinson ise “ Gerileyen Bir Kıta” başlıklı yazısında: “Avrupa ekonomik büyümede de rakiplerinin gerisine düşmektedir. AB’de üretkenliğin düşük olmasının yapısal nedenleri vardır ve bunların düzeltilmesi fevkalâde zordur.” diyordu.

  Bozuk yapısal bir örgütlenme modelinin Türkiye’de kurumsallaştırılmak istenmesinde kimin ne çıkarı olabilir?

  Bu iki veriden hareketle insan hafızasını zorluyor. Acaba, Türkiye elan iflâs eden bir şirkete girmeye niçin zorlanıyor?

  Bizim olasılıkla içine katılacağımız 2025 yılında ABD’nin Dünya Gayri Safi Hasılasındaki payının %27.3’ e gerileyeceği, Avrupa’nın %17.3’e düşeceği ekonomistlerce tahmin edilirken; Hindistan’ın%13.7’ye, Japonya dâhil Doğu Asya ve Avustralya’nın ise %22.8’e yükseleceği belirtiliyor.

  AB ekonomisi her geçen yıl emsallerine oranla daha az büyüyor. Şimdiki haliyle dahi Dünya ekonomisinin büyüme hızının bir hayli gerisinde kalmış durumda. AB Komisyon Bşk. Romano Prodi’nin ifadesiyle; tamamen kendi işleyişine bırakılmış piyasa koşulları, Avrupalı ailelerin % 40’ını yoksulluk sınırının altına itmiştir.

  AB sermayesi ve yatırımları sürekli olarak AB dışına kaçıyor. Bu da halkın işsizleşmesine ve kıtanın yatırımsız kalasına neden oluyor. Küreselleşen sermaye ulusunu terk ederken bilim adamları ve genç beyinlerin göçü hız kazanıyor. Salt ABD’ye gidenlerin sayısının 400 bini bulması korkunç sonucu gözler önüne seriyor. Onun da eğitim yapısının çok kötüleşmesine yol açtığı ortada.

  Kısacası, Karanlık Avrupa Çağı başlıyor. Bu haliyle olan AB’a sokulmaya çalışılan güzel ülkemiz Türkiye, ‘artiz’ olacaksın diye kandırılan kızlara benzemiyor mu?

  Samimiyeti yitirmek, gücünü yitirmektir. “Samimiyetin dili yoktur. O gözlerden anlaşılır.” Diyenlere katılıyorum.

  Avrupa Birliği aday üyeliği sürecinde müzakerelerin hangi noktalarda olacağı Müzakere Çerçeve Belgesi’nde ayan beyan ortadadır. Türkiye’nin AB üyeliği yükümlülüklerine uymayan tüm uluslararası antlaşmaları, özellikle Lozan’ın sona erdirilmek istendiğini anlamak için kâhin olmak gerekmiyor.

  Ek protokol uygulanarak Kıbrıs Rum Kesimi’nin tanınarak ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve KKTC’nin önce ekonomisinin dar boğaza sokularak sonra ortadan kaldırılması, anlaşmazlık konusu olan Ermenistan, Ege sınırları ve Kuzey Irak gibi tüm sınırlarımızın yeniden çizilmesi tartışmalarının kulislerde başlatıldığı ayyuka çıkmış durumda.

  Türkiye halkı ulusal kimliğimizin birer parçası olan ‘Kürt’ ve ‘Alevi’ kesimlerin azınlık olarak kabul ettirilmesine koşut, Türkiye’nin uluslar arası örgütler ve üçüncü ülkeler ile ilişkilerinin AB güdümüne sokulması çabaları ibret vericidir. Fener Patriği’nin evrenselleştirilmesi gayretleri içinde; “Sivil toplumlar arası diyalogun geliştirilmesi” ve “Medeniyetler Buluşması” gibi adlarla yıkıcı ajan faaliyetlerinin kucağına atılarak, diğer yandan, sözüm ona “Yeniden Yapılanma” reformist yaftasıyla ülkenin etnik grup, mezhep ve cemaatler temelinde beyliklere bölünerek ulus devlet özelliğinin ortadan kaldırılması gündemdedir.

  Ucu açık müzakere ortamında, üyelik garantisi olmadan dizginlerin AB’nin eline geçmesiyle, Suriye ve İran’dan sonra İsrail gibi ülkelerin nükleer güç sahibi olduğu bölgemizde Türkiye’nin de nükleer araştırma vb çalışmaları mutlaka durdurulacaktır.

  Özelleştirme, yabancı paranın giriş çıkışının serbestleştirilmesi, tarım destekleri ve gümrüklerin kaldırılması gibi alanlarda devletin küçültülmesi propagandasıyla gerçekleştirilirken milli ekonominin tümüyle tasfiyesine çoktan başlandı bile…

  Askerinin başına çuval geçirilmesi gibi olaylar henüz içe sindirilemezken, “Ulemaya danışma” dönemine giriş süreciyle, egemenliği toptan ve sınırsız olarak başka odaklara aktarma, ulus otoritesi ve sultasının boynuna ip geçirme evresi başlatılmıştır.

  Persius; “Hiçlikten hiçlik doğar” diyor. Kurtuluş Savaşı ve ardışık bir diziyle gerçekleştirilen devrimlerle kurulun devletimizin temellerinin aşındırılması, ulusal birliğimizin çözülmesi, sınırlarımızın yeniden düzenlenerek değiştirilmesine kalkışılması eylemleri toplumumuzda kabul görmeyeceği gibi yasalarımızca da suç sayıldığı unutulmamalıdır.

  ETİKETLER:
  Yazarın Diğer Yazıları
  04.07.2014 14:49
  05.02.2018 07:58
  16.08.2018 11:13
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.