Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

TÜRKİYE VE SEÇENEKLERİ

252 views
02 Aralık 2019 - 15:31
TÜRKİYE VE SEÇENEKLERİ

Osmanlı İmparatorluğu 1. Dünya Harbine, Almanların İngiltere ve Fransa kuvvetleri karşısında yenilgiye uğramasından sonra Almanların yanında girmiştir. Şimdi de, Avrupa ABD karşısında yenik ve çaresizdir.

Avrupa’nın Doğu Avrasya’ya üstünlük şansı kalmamıştır. Çünkü Avrupa 19 ve 20. Yüzyıldaki sömürgelerini yitirdikten sonra stratejik kaynaklardan bütünü ile yoksun kalmıştır. Avrupa her tür kaynak açısından dışa bağımlıdır. Dışarıdaki kaynakları, ABD’nin Orta Doğu Arap ülkelerine yaptığı gibi, istismar etme gücüne sahip değildir. Bu sebeple Orta Doğu’da ve başka birçok yerde ABD’ne muhtaç bulunuyor. ABD’nin Orta Doğu’da ve dünyanın başka yerlerinde kurduğu egemenlik, petrol sorununun ve pazar yaratma sorununu, AB yararına çözümünü sağlıyor. AB, ABD olmadan Orta Doğu petrolünü istismar edemez.

Türkiye’ye evrensel ve bölgesel politik kararlarında çok ve değişik seçenek sunulmasını sağlayan özellikler vardır:

  1. Güncel şartların yarattığı (coğrafi) jeopolitik konum.
  2. Zamanında bilinen bütün coğrafyalarında kurulan devlet ve imparatorlukları içeren birinci

bin yılda Asya, ikinci bin yılda Asya-Avrupa-Afrika kavşağında kurulan egemenliğe dayalı zengin bir tarih, Üçüncü bin yılı, geri kalmış dünyaya da örnek ve öncü olabilecek, yükselen bütün değerlerle uyum içerisinde olma esnekliğine sahip Türk Devrimi ilke, yöntem ve canlılığına sahip olarak karşılama gibisinden Jeopolitik etkinliğini sağlayan beşeri değerler.

3-Çok geniş alanlarda konuşulan zengin, güzel, disiplinli ve işlek bir dil.

4-Uzun yıllar güvenliği ve yayılma sorumluluğunu taşıdığımız, temsil ettiğimiz son evrensel din; buna karşılık köktenci akımları önleyebilecek seküler özellikli laiklik.

Seçenekte başat olan; Çin, Hint, Mezopotamya, Mısır, Anadolu uygarlık ve kültürleri ile alış-verişlerle zenginleşmiş, yukarıda sayılan sanat, folklor, örf ve adetleri içeren süzülmüş bir kültür, Köklü bir devlet anlayışı, Girişimci ve seçkin kadrolu bir özel sektör, Dinamik genç bir nüfus…

Coğrafi konumunun özellikleri, günümüz jeopolitik şartlarının verdiği olanaklar ile Türkiye, gerek evrensel düzeyde gerekse bölgesel düzeyde politik seçeneği en fazla olan ülkelerden birisidir.

Türkiye; AB’den bağımsız, aynı zamanda AB ile ilişkiler içinde bulunarak aşağıdaki seçeneklerden birisini, birkaçını veya hepsini seçip uygulayabilir:

1-Çevre ülkeler üzerinde etkili bir bölge devleti olmak,

2-ABD ve İsrail ile stratejik ortaklık kurmak,

3-NAFTA (ABD, Kanada, Meksika tarafından kurulan birlik) ile yakın, hatta çok yakın ilişkiler kurmak,

4-Rusya Federasyonu ile Kafkaslar ve Orta Asya’nın bağımsızlıkları konusunda anlaşarak ortak hareket edilmesi ve işbirliği,

5-Kara Deniz Ekonomik İşbirliği,

6-İslam Konferansı gibi çevrede kurulmuş ve kurulacak birliklerin ve bu birliklerle ilişkilerin güçlendirilmesi,

7-Türk Dünyası ile (Azerbaycan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri) kültürel ve daha sonra siyasi yakınlaşma ve ortaklığın güçlendirilmesi Ekonomik İşbirliği Teşkilatının güçlendirilip geliştirilmesi ve evrensel etkinlik kazandırılması,

8-Çin ve Japonya ile yakın ilişkiler kurulması, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika ile yakınlaşma.

Bölgesel ve evrensel ufku olan bir toplumuz. Tamamı sayılmamış olsa da salt yukarıdaki özellikleri ile bu toplum, AB’nin üst yönetiminin kontrolüne verilmeyi hak etmiyor. Tam bağımsız Türkiye bir özlem, bir düş değil, evrensel bir gerçekliktir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.