Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

SATTIKÇA BORÇ BÜYÜYOR

9 views
19 Mart 2018 - 8:22
SATTIKÇA BORÇ BÜYÜYOR

İktidara gelmeden önce; bir KİT’in özelleştirilmesiyle devletin borcunun kalmayacağını söyleyenler, onca yılda adeta satmadık yurt köşesi ve devlet kurumu bırakmadılar.

IMF’ye tek kuruş borç bırakmadıklarıyla gönendiler, ama ne hikmetse devletin borcu kat ve kat arttı. Çünkü bu kez kişileri ve şirketleri borçlandırdılar hem de devletin önceki borçlarından kat ve kat daha fazlalaşan bu özel şahıs ve şirket borçlarına devleti kefil yaptılar. Bu paraların hesabını, nasıl ödeneceğini soran da yok. Üstelik oy verenler; “Devlet malı deniz, yemeyen domuz” demeye devam ederek desteklerini sürdürüyorlar…

Bakınız; eleştirdikleri Kemalist dönemde neler oldu, neler başarıldı:

1935’de MTA Enstitüsü, ETİBANK, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. kuruldu. İstanbul Rıhtım Şirketi yabancılardan satın alındı. Ankara’da troleybüs hattı işletmeye açıldı. Fevzipaşa – Ergani – Diyarbakır demiryolları açıldı. Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası üretime başladı. Zonguldak Türk Antrasit Fabrikası işletmeye açıldı.

Afyonkarahisar – Isparta demiryolu işletilmeye başlandı. Sümerbank Kayseri Dokuma Fabrikası’nın açılışı yapıldı. Ankara Mamak’ta Gaz Maskesi Fabrikası ve Ankara’da Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi açıldı.

1936 yılında da Ankara Çubuk Barajı açıldı. Ankara’da Devlet Konservatuarı açıldı. Edirne – Sirkeci Şark Demiryolları yabancılardan satın alındı. Haydarpaşa Numune Hastanesi hizmete açıldı. Sümerbank Malatya İplik ve Bez Fabrikası kuruldu. İzmit Kâğıt ve Karton Fabrikası hizmete girdi. Elazığ Şark Kromları İşletmesi kuruldu. İzmir Uluslar arası Fuarı açıldı. İzmir Havagazı Şirketi yabancılardan satın alındı. İstanbul Telefon Şirketi yabancılardan satın alındı. SEKA’nın İzmit’teki fabrikasında ilk kâğıt üretildi. Ankara 19 Mayıs Stadyumu hizmete açıldı.

1937’de de Sümerbank Konya Ereğlisi Dokuma Fabrikası başladı. Ziraat Bankası kuruldu. Kozlu Kömür İşletmeleri yabancılardan satın alındı. Çatalağzı – Zonguldak Demiryolu açıldı. Ankara’da ilk Bira Fabrikası kuruldu. Toprakkale – İskenderun Demiryolu yabancılardan satın alındı. Urfa’da Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği açıldı. Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası açıldı. Denizbank kuruldu. İstanbul ve Trakya Demiryolları yabancılardan satın alındı. Diyarbakır – Cizre Demiryolu açıldı. Yozgat Termo – Elektrik Santralı hizmete girdi.

1938 yılında Gemlik Suni İpek Fabrikası açıldı. İzmir Telefon Şirketi yabancılardan satın alındı. Ankara Radyoevi hizmete girdi. Divriği Madenleri üretime başladı. Bursa Merinos Fabrikası üretime başladı. Murgul Bakır İşletmeleri satın alındı. Eskişehir İspirto Fabrikası açıldı. İstanbul Elektrik Şirketi yabancılardan satın alındı. Toprak Mahsulleri Ofisi ( TMO ) kuruldu. Sivas – Erzincan demiryolu açıldı. Giresun’da Fiskobirlik kuruldu.

1939 yılında ise Ergani Bakır İşletmeleri hizmete girdi. Karabük Demir Çelik Kok Fabrikası üretime başladı. İstanbul’da yabancıların işlettiği Tramvay Şirketi tesislerini hükümete devretti. İstanbul’daki Tünel İşletmesi tüm tesislerini hükümete devretti. Bursa ve Mersin elektrik tesisleri devletleştirildi. Adana Elektrik Şirketi devletleştirildi. Sivas Demiryolu Makinaları Fabrikası kuruldu. İstanbul’da İETT kuruldu. Karabük Demir Çelik Fabrikası Yüksek Fırınları hizmete girdi. Ankara Havagazı Şirketi devletleştirildi. Karabük Demir Çelik Fabrikaları hizmete girdi. Unkapanı Atatürk Köprüsü açıldı. İlk Türk denizaltısı Haliç’te denize indirildi. Sivas – Erzurum demiryolu açıldı. Tekirdağ Şarap Fabrikası hizmete girdi.

Sermaye yoktu, ama küçük birikimler, emek bir araya getiriliyordu. Hepsi üretiyor, insanımıza iş ve evlere gereksinim sağlıyordu. Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölmüştü. Fakat ABD’nin; Atatürk’ün aktif görevden çekildiği 1936’dan sonraki zamanda sistematik olarak Türkiye üzerine kurguladığı oyunlara rağmen kalkınma hızla devam ediyordu. Kartopu büyüdükçe büyüyor, refah artıyordu.

1940’da Kozabirlik kuruldu. Türk Petrol Şirketi kuruldu. Köy Enstitüleri açıldı. İstanbul Radyo İstasyonu hizmete girdi. Ereğli Kömür İşletmesi kuruldu. Haliç’te yapılan ikinci Türk denizaltısı donanmaya katıldı. Garp Linyitleri İşletmesi kuruldu.

1941’de de Gebere Barajı açıldı. Petrol Ofisi kuruldu. Türk Hava Kurumu Ankara’da Uçak Fabrikası kurdu. Elazığ’da Cüzam Hastanesi açıldı. Dalaman ve Hatay Devlet Üretme Çiftlikleri kuruldu.

1942 yılında ise; Bursa, Denizli, Mersin, Çorum ve Urfa’da Kız Sanat Enstitüleri açıldı. İlk büyük Türk İlaç Fabrikası, Eczacıbaşı İlaç Fabrikası Levent’te açıldı.

1943 yılında Zonguldak – Kozlu demiryolu, İstanbul’da Atatürk Bulvarı, Diyarbakır – Batman Demiryolu, Seyhan Regülâtörü açıldı. Sivas Çimento Fabrikası hizmete girdi. Ankara Fen Fakültesi açıldı.

1944’de de Türkiye Zirai Donatım Kurumu ( TZDK ) kuruldu. İzmit Klor Alkali Fabrikası hizmete girdi. İzmit Selüloz Fabrikaları işletmeye alındı. Türk Hava Kurumu Ankara’daki Uçak Fabrikası’nda 140 eğitim uçağı, ambulans uçakları ve çok sayıda planör üretildi. İzmit’te Gazete ve Sigara Kâğıdı Fabrikası açıldı. Yeşilköy’de yerli sermaye ile üretilen ilk Türk özel yolcu uçağı denemesi yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ ) kuruldu. Mersin Limanı açıldı. Gaziantep Havaalanı açıldı. Fevzipaşa – Malatya, Diyarbakır – Kurtalan Demiryolu hizmete girdi. Sakarya’da Ziraat Alet ve Makineleri Fabrikası üretime başladı. İzmir’de Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu açıldı.

1945’de Şirketi Hayriye devlet tarafından satın alındı. İskenderun Limanı hizmete girdi. Türkiye’de ilk defa yerli ampul üretimine başladı. Balıkesir, Van, Rize, Erzurum, Erzincan ve Çankırı’da lise ve enstitüler açıldı. Orman koruma amacıyla devletin mülkiyetine geçti.

1946’da İstanbul – Ankara arasında yataklı tren seferleri başladı. Ankara Üniversitesi kuruldu. Elazığ Tekel Şeker Fabrikası açıldı. Heybeliada Sanatoryumu hizmete girdi.

1947’de İstanbul Açıkhava Tiyatrosu açıldı. Palu – Genç arası demiryolu açıldı. Rize Çay Fabrikası hizmete girdi. Eskişehir Demiryolu Takım Fabrikası hizmete girdi.

1948’de ise Köprüağzı – Maraş Demiryolu açıldı. Çatalağzı Termik Santralı hizmete girdi. Ankara Etimesgut’ta kurulan Uçak Motor Fabrikası hizmete girdi.

1949’da Porsuk Barajı açıldı. Sümerbank Ateş Tuğla Fabrikası Filyos’ta açıldı. Muş’ta Alparslan Devlet Üretme Çiftliği kuruldu. Murgul Bakır İşletmeleri üretime başladı.

Zaman ilerledikçe ABD ülke üzerinde nüfuzunu artırdı. Demokrasiye geçiş ve çok partili yaşam uygulamalarını fırsat bilenler halkı tahrik etmeye, soysuzlaştırmaya başladılar. Buna koşut kalkınma yavaşlıyordu. 1923 – 1950 arası tüm bu eserler yapılırken ve yatırımlar gerçekleştirirken, tek kuruş bile borç alınmamıştı. Borç alınmadığı gibi, Osmanlı’nın bıraktığı Düyun-u Umumiye borçları

da ödenmiştir. Oysa 1929 – 1932 arası Dünya tarihinde şu ana dek yaşanan en büyük kriz olan “Dünya Ekonomik Bunalımı” dönemidir. Ardından gelen 1939 – 1945 arası tüm dünyanın yıkıma sürüklendiği 2. Dünya Savaşı dönemidir.

İktidara gelmeden önce; bir KİT’in özelleştirilmesiyle devletin borcunun kalmayacağını söyleyenler, onlarca yıldır yine sattılar, talan ettiler, yediler bitirdiler ve borçları katladılar. Göreceli üretim ve dış satım artışı lafazanlığına rağmen, üretip sattıklarımızla tüketmek için aldıklarımız arasındaki cari açık her geçen gün bu devleti ve m illetin kaldıramayacağı bir yük haline dönüştü.

Yaşadığınız enflasyon, çektiğiniz ekonomik sıkıntılar ve yürekleri dağlayan toplumsal sorunlarınızın asıl nedeni; vurdumduymaz davranışlarınız, yüzsüz siyasilere verdiğiniz teşkilatlanma ile oy desteğiniz değil mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.