Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

KENDİ ÖZÜNÜ BİLMEK (3)

17 views
16 Temmuz 2019 - 10:59
KENDİ ÖZÜNÜ BİLMEK (3)

 

 

ŞİİRİN AÇILIMI

(Bir önceki yazının devamı)

 

Yukarıdaki ilk dörtlükte “vahdetten” söz ediyorum. Burada anlatmaya çalıştığım konu, vahdet-i vücut ile ilgilidir, yani Hakk’ın birliği, tek oluşu hakkındadır. Biz adı “Allah” olan varlığı ne kadar biliyoruz. Ayrıca nasıl bir Allah’a ibadet ediyoruz?

Evet, ben Allah’ı biliyorum ve günde en az beş defa O’nun huzurunda duruyorum, O’na ibadet ediyorum diyebilirsiniz. Ancak, zaman zaman insanların kendilerine göre bir Allah düşüncesi olduğunu görüyoruz. Örneğin, bir kişi Allah’ı şöyle tarif etti: “Allah, iriyarı, çok güçlü ve oldukça yakışıklı birisi olmalıdır. Eğer güçlü birisi olmazsa bu işin üstesinden gelemez. Yakışıklı ve sevimli birisi olmazsa insanlar tarafından sevilip sayılamaz”. Bir başkası, Allah’ı Noel Baba’ya benzetti: “Beyaz kıvırcık saçlı, bembeyaz sakalı, sevimli bir yüzü, gözünde gözlükleri ile tonton bir kişidir” dedi.

Eğer bir kimse, Allah’ı tam olarak anlayamamışsa, hele hele, Yüce Allah’ın, “Ben sana şah damarından yakınım”[1] dediğini, yine “Ben sana kendi ruhumdan üfledim”[2] dediği kendi özümüzdeki O, Yüce varlığı idrak edememiş ise, tüm ibadetleri boşadır.

Eğer bir kimse, İhlâs Sûresi’nin sırrına vakıf olamamışsa, tüm çabaları boşadır. O’nun “Ahad” oluşunu, yani bir oluşunu ve bu evrende O’ndan başka hiçbir şeyin olmadığını (tevhit) tam olarak kavrayabilirsek, o zaman mesele yok.

Benim yukarıdaki(bk KENDİ ÖZÜNÜ BİLMEK-2.yazı.) dörtlükte anlatmaya çalıştığım “vahdet’in sırrı” işte budur. Vahdet, yani Allah’ın birliğini bir de hepimizin bildiği “Ayetü’lKürsi” ile açıklamaya çalışayım:  Allah, O’ndan başka ilah yoktur; Hayy’dır O, sürekli diridir; Kayyûm’dur O, tüm kudretin kaynağıdır. Kendisine ne uyku gelir ne uyuklama ne de kendinden geçme. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan O’nun katında kim şefaat edebilir? O’ kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. O’nun müsaade ettiklerinin dışında insanlar, O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü, gökleri ve yeri çepeçevre kuşatmıştır. Onları koruyup kollamak, kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.[3]

 

HAKKI SAYGI

(Devam edecek)

[1] Kaf Suresi, 16

[2]Hicir Suresi, 29

[3] Bakara Suresi, 255

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.