DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
27°C
Afyon
27°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Mevzi Sağanak
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C

Halil Şahin

ÖZGEÇMİŞ Halil Şahin İzmir İli, Dikili İlçesi, Bademli Köyü 1949 doğumlu. Evli ve 1Çocuk sahibi. Ortaklar İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Anadolu Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği, Çapa Öğretmen Yetiştirme Merkezi İlköğretim Müfettişliği mezunu olarak; İlkokul Öğretmenliği ve yöneticiliği, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya Öğretmenliği ile orta öğretim yöneticiliği ile İlköğretim Müfettişliğinde geçen 39 yıl eğitim alanında devlet memuriyeti yaptı. 1964 yılından bu güne gelesiye değin Aydın’da ‘Yeni Kıroba’ ve ‘Söke Ekspres’, İzmir’de ‘Adalet’, ‘Ege Ekspres’, ‘Demokrat İzmir’ ve ‘Yeni Asır’ ile ‘Dikili Genç Haber’; Adana’da ‘Kozan Hürses’, Kahraman Maraş’ta ‘Haber’, Konya’da ‘İlerici Akşehir’, Afyonkarahisar’da ‘Türkeli’, ‘Kocatepe’, ‘Afyon’da Haber’, ‘Elçi’, ‘Sultandağı Ses’, ‘Sözcü’, ‘Kadınana’, ‘Görüntü’ gazetelerinde muhabirlik, köşe yöneticiliği, köşe yazarlığı, İdare ve Genel Yayın Danışmanlıkları yaptı. Kurduğu bir Ltd şirket aracılığıyla da Afyonkarahisar’da basılıp idare edilen, fakat İç Ege’de satış ve dağıtımı yapılan ‘İç Ege’ adlı bölge gazeteciliği denemesi yaptı. Afyonkarahisar Belediyesi ‘Belediye Radyosu’ ile ‘Armoni fm’ ve Dikili’de de ‘Genç Radyo fm’ de radyo programlarıyla hizmet verdi. İlksan, Töb-Der, DES, Temsen’de eğitim alanında, Afyon Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilik alanında, ADD’de de sosyal alandaki mesleksel dernekçilik ve sendikacılık etkinliklerinde çalışmalar yaparken Denetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ile Onur Kurulu üyeliklerinde bulundu. Afyonkarahisar’da Kumartaş Köyü Kalkınma Kooperatifi’ni kurdu. MEMKO Tüketim Koooperatifi’nin kurucu üyeleri arasında bulunarak yönetim kurulunda aktif olarak çalıştı. Halen ürettikleri evlerinde oturmakta olduğu Milli Eğitim Mensupları Yapı Kooperatifi’nde de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. ADD Afyonkarahisar Şubesi Başkan Yardımcısı görevini sürdürür iken 17 Kasım 2006 tarihinde görevlendirildiği İşçi Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı’nı, 11 Aralık 2006’da gerçekleştirdiği İl Kongresi ile seçilmiş başkan olarak sürdürmeye başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhurbaşkanı seçememesi sonucu gidilen Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olabilmek için, yasa gereği 07.05.2007 tarihinde İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Genel seçimlerde Afyonkarahisar Milletvekili Adaylığını müteakip, ardından gelen Yerel Seçimlerde de İzmir İli, Dikili İlçesi İşçi Partisi Temsilciliğini üstlenerek, aynı ilçeden İl Genel Meclisi Adayı oldu. Bu arada sahipliğini ve kuruculuğunu yaptığı Uşak Özel Gülen Aydede Anaokulu’nun Müdürlüğü’nü de 2 yıl sürdürdükten sonra, bir süre internet köşe yazarlığı da yaptı. O şimdi emekli yaşamını sürdürmektedir.

  İNTİHAR MI?

  22.11.2014 16:35
  0
  A+
  A-

  ABD, Osmanlının son hali gibi çöküşe giden her kuvvetin kaçınılmaz olarak gösterdiği davranışları sergiliyor. Ekonomisi, batmakta olan gemi gibi çatırdıyor. Irak ve Afganistan’daki askeri yenilgi ise artık gizlenemeyecek durumdadır. Bunlara koşut, anti Amerikancılık tüm

  Dünya’da güçlenmeye devam ediyor. Bütün Dünya’nın düşman olduğu bir güç ayakta durabilir mi?

  Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya’nın yükselen güçler olarak, ABD’nin “yaşam alanını” daralttıkları bir başka büyük gerçekliktir. Tüm bunlara, bütün kapitalist toplumların yüz yüze oldukları çürümeyi de eklemek gerekir.

  Gerçekten bir satranç oynanıyor. ABD, piyon ile şahı düşürme rüyaları görüyor. Evet, ABD; Gürcistan piyonunu ileri sürerek, Rusya’nın şah veya vezirinin durumunu anlamaya çalışmıştır.

  Ama sonuçta piyon feda edilmiş ve karşılığında hiçbir şey elde etmemiştir.

  Geçmişteki Genel Kurmay Başkanı Büyükkanıt, 28 Ağustos’ta görevini teslim ederken, şehit sayılarımızı yıllar itibariyle vererek; Türkiye’de bölücü terörün, özellikle ABD’nin Irak işgalinden sonra azmanlaştığını kanıtladı.

  Ondan önce ve sonrasında gelişen örnekler çok olmakla birlikte salt buradan hareketle, bölücü örgütün hedefleri ve durumuyla PKK’nin son eylemlerini açıklamağa açıklamak, çaresizliğin daniskasıdır. Çünkü düğmeye basan parmağın Washington olduğu göz ardı edilmektedir.

  ABD’nin BOP stratejisi, derinleşen ekonomik krizi ve Rusya’nın Kafkas ve Kırım atağı; “Büyük cin ABD, güdümündeki (tepesindeki) cinleri sahneye sürmüştür.” Şeklinde yorumlanabilir.

  ABD Gürcistan’da deyim yerindeyse bir kumar oynadı ve kaybetti. Saakaşvili’nin aynen İrecebimin zaman zaman USA’ya karşı davranışı gibi, kendi önceliği ile Rusya’ya kafa tuttuğunu düşünen hiç kimse yok. Hemen herkes “O’nu, Osetya’ya saldırı konusunda Amerika’nın cesaretlendirdiğini” görüyor ve söylemiyorlar mıydı?

  Rusya’nın eski Rusya olmadığını herkes biliyordu da değişimin ne boyutta olduğu tam olarak bilinmiyordu. Oysa enerji kaynakları ve iletim hatları üzerinde Rusya’nın tartışmasız egemenliği ortaya çıkmıştır. Üstelik bu kapışmada; Rusya’nın arka cephesinin ne denli sağlam olduğu, Avrupa’nın ise ABD’nin arkasında durmadığı da ortaya çıkmıştır.

  Kuzey komşumuzun dirayetli davranışlarının bir macera olmadığı artık anlaşılmıştır ki; Rusya kendi coğrafyasında ABD’ye, misliyle mukabele edecek güç ve yetenekte olduğunu göstermektedir. Şu anda bu güç ve yeteneğini sonuna kadar kullanmaya kararlı liderlere sahiptir. Darısı, bir yarı özerk Kürt oluşumuna dahi engel olmaya gücü yetmeyen Türkiye’nin başına…

  Condeleeza Rice bir ara Gürcistan’daydı. Saakaşviliyle neler konuştuğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. ABD savaş sonrasında da Saakaşvili’nin arkasında olmadığını, aksine çıkarlarının peşinde olduğunu gösterdi. Bozguna uğrayan kuklasının Gürcistan’ı da bırakıp kaçmasını önlemek için, Doğu Avrupa’daki işbirlikçilerini (Ukrayna, savunma sistemini yerleştirme konusunda anlaşma imzaladı. Ama bütün bunlar Gürcistan’ın (gerçekte Amerika’nın) büyük bir bozgun yaşadığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor.

  Kritik soru şudur: Amerika sonu belli olan bu maceraya neden girişti?

  Varlığını ABD’ye borçlu olanlar Kafkasya’daki Gürcistan olayında Saakaşvili’nin yanında saf tuttular. Oysa ABD’nin Gürcistan politikasının bu ülkeyi NATO üyesi yapmak olduğu ortaya çıktı. Soros’un ‘Turuncu Devrimi’ ile ülkenin başına geçirilen Şaakaşvili, Gürcistan’ı NATO’ya üyesi yaparsa; Kuzey Irak’ta kurulan Kukla Devletin bir benzeri, Kuzeydoğumuzda hayat bulacağı gün gibi ortada değil mi?

  Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve ulusal güvenliği için şu açılım-saçılım safsatasından daha büyük bir tehlike düşünülebilir mi?

  Türkiye; aymaz iktidarlar eliyle, 1991 yılından bu yana Kuzey Irak’ta kendisinin altını adım adım oyan bir oluşumu destekledi ve günümüzdeki noktaya geldi.

  Putin, yıllar önce; “Rusya eğer yeniden canlanacaksa bu, Avrasyacılık temelinde ve bir Avrasya devleti biçiminde olacaktır” demişti.

  Görüyorsunuz işte, Rusya şimdi canlandı. Gerçekten de bu canlanma Avrasyacılık temelinde

  ve bir Avrasya ülkesi olarak gerçekleşiyor. Bunun için Rusya öncelikle Şanghay İşbirliği Örgütü içinde bütün Avrasya ülkeleri ile ilişkilerini geliştirdi. Doğal kaynaklarına sahip çıktı. Ulusal bir ekonomi politikası izledi. Bu sayede, bugün emperyalist tehditlere karşı koyabiliyor.

  Peki, Türkiye ne yapmalı diye düşünüyor musunuz?

  Türkiye Atlantik’te boğuluyor…

  Demek ki; Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bölge Merkezli Dış Politikasını esas alan ‘Avrasyacı’ bir politika Türkiye’nin biricik çıkışı gibi!

  Bugün en büyük yanlış; tam bağımsız bir ulusal devlet olmaktansa, batmakta olan ABD ile yapılacak olan kader birliğidir. Bu kader birliği Türkiye’yi Rusya ve İran başta olmak üzere başta komşularımız, ardından Asya’nın diğer ülkeleri ile Türkiye’nin çatışması demektir. Bunun adı intihardır.

  Ama Türkiye’nin intihar etmesi için bir nedeni var mıdır?

  Yazarın Diğer Yazıları
  19.01.2015 08:30
  19.04.2018 10:49
  29.07.2017 12:58
  07.11.2019 11:36
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.