Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Kopan Kol Konya’da dikildi

Afyonkarahisar’da traktöre bağlı çalışan hasat makinesine kaptırdığı kolu dirseğinden kopan 13 yaşındaki çocuğun kopan kolu tekrar dikildi.

Kopan Kol Konya’da dikildi
28 views
04 Ocak 2015 - 23:22

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesine bağlı Karacaören beldesinde traktöre bağlı saman makinesinin şavtına kolunu kaptıran ve kolu dirseğinden kopan 13 yaşındaki M.K’nın kopan kolu Konya’da dikildi.   Yaklaşık 4 saat süren ameliyat sonrasında kopan kolu tekrar dikilen M.K’nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

“KOPUK KOL UYGUN ŞARTLARDA BİZLERE ULAŞTIRILDI”

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün, M.K’nın sağ kolu kopmuş olarak hastaneye getirildiğini belirterek, “112 ekiplerine kolu çok uygun şartlarda zamanında bize ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. Bu ameliyatın başarısında olmazsa olmaz bir faktör. Kol uygun şartlarda bize getirildi. Kötü bir yaralanma olmuş. Hasat esnasında makineye kaptırılmış ve bunun neticesinden makine kolu çekip kopartmış. Bu yüzden birkaç yerden kopmalar ve kemiklerin parçalanması söz konusu olmuş. Ama çocuk olduğu için bütün şartları zorlayarak kemikleri birbirine aktararak, damarlar için yama kullanarak onarımları yaptık. Ameliyatımız başarılı geçti. Şu anda çocuğun sağlığı ve kolun durumu iyi” dedi.

HASTA 1-2 HAFTA HASTANEDE KALACAK

Bu tür durumlarda ilk 10 günün risk taşıdığını aktaran Öğün, “Bu süreç içinde biz ne kadar diktiğimiz damarlarda pıhtılaşmayı engelleyecek tedavi yapsak da bu damarlarda tıkanmalar olabiliyor. Buna bağlı olarak sonraki dönemde diktiğimiz kol canlılığını yitirebiliyor. Ancak bunlar olabilecek ihtimaller. Şuan itibariyle bir problemimiz yok. Hastanın takibine devam edeceğiz en az 1-2 hafta daha hastanemizde kalması gerekiyor” diye konuştu.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.