SGK'dan Sabah Saatlerinde SSK, 4a, 4b ve 4c ile BAĞ-KUR'lulara Müjdeli Haber Verildi: Toplu para ödemesi yapılacak

SGK'dan Sabah Saatlerinde SSK, 4a, 4b ve 4c ile BAĞ-KUR'lulara Müjdeli Haber Verildi: Toplu para ödemesi yapılacak
SGK tarafından yeni çocuk sahibi olan anne ve babalara ödenen emzirme ödeneği ile söz konusu ailelere destek olmak amaçlanıyor. 2023 yılında verilecek olan 'emzirme ödeneği' belli oldu. Ayrıntılar haberimizde...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 4a, 4b ve 4c ile BAĞ-KUR'lu olup doğum yapan kadın çalışanlara verilen emzirme ödeneği ile yeni anne baba olmuş ailelere destek oluyor.

2021 yılında 115 milyon 984.712 TL emzirme ödeneği sağlayan SGK, 2022 Ocak ile Temmuz dönemlerinde 291.649 rapor karşılığında 91 milyon 747.507 TL emzirme ödeneği yatırdı. SGK tarafından sağlanan bu ödenek SSK ile BAĞ-KUR'lulara verilirken kamudaki çalışanlara ise kurumlar tarafından veriliyor. Peki, emzirme ödeneği nedir, emzirme ödeneği ne kadar ödenir? Emzirme ödeneği kimlere verilir? İşte emzirme ödeneği ile ilgili tüm detaylar...

EMZİRME ÖDENEĞİ NEDİR?

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen ödenektir. Ayrıca hizmet akdine tabi ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir.

Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a'lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b'li) çalışan sigortalının yararlanabildiği bir ödeme türüdür. Kamu görevlisi olan sigortalılara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeme yapılmakta olup bu kişilere emzirme ödeneği ödenmez.

EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR OLDU?

Doğum yapan sigortalı kadınlara ve sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği kapsamında ailelere 316 lira destek sağlanıyor. 2020'de 108 milyon 652 bin 664 lira, 2021'de ise 115 milyon 984 bin 712 lira emzirme ödeneği yapan SGK, bu yıl ise ocak ile temmuz arasında 291 bin 649 rapora karşılık 91 milyon 747 bin 507 lira emzirme ödeneğinde bulundu. SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılara SGK tarafından yapılan yardım, kamu görevlilerine ise kurumlarınca ödeniyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE ÖDENİYOR? KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi için, 4a'lı çalışan sigortalının adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4b'li çalışan sigortalı için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Sağlık Sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin herhangi bir borcunun olmaması gerekiyor.

Emzirme ödeneği yapılabilmesi için doğumun canlı gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Emzirme ödeneğine hak kazanan fakat sigortalılığı sona eren kişilerin 300 gün içinde çocuğu doğarsa, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde sigortalı adına en az 120 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için SGK'ye talep dilekçesi verme şartı 2014'te kaldırıldı. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödeniyor. Ödemeler anlaşmalı bankaya (şu anda PTT Bank) veya hesap numarasını tanımlaması halinde sigortalının hesabına gönderiliyor. Hak sahipleri ödemeleri 5 yıl içinde çekebiliyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Emzirme ödenekleri, sistemde belirtilen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik ödenmektedir. Ödemeler anlaşmalı bankalara ya da çalışanın hesabına yatırılmaktadır. Ödemeler beş sene içerisinde çekilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.