Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Elon Musk’tan Mars hakkında ilginç tweet

İnsanlığın başka bir gezegende koloniler kurmasına öncülük eden çılgın girişimci Elon Musk, yine bir tweet ile gündeme geldi.

Elon Musk’tan Mars hakkında ilginç tweet
436 views
25 Ağustos 2020 - 20:20

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk, Mars’ta yaşam için sürekli yeni paylaşımlar yapıyor. Hatta Mars’a insanları taşıyacak uzay aracının çalışmalarında büyük aşamalar da kaydetti. Ancak yolculuk kısmı bu büyük denklemin yalnızca ilk ve basit adımını karşılıyor. 

Musk’ın hayalini kurduğu şekilde Mars’ta yaşam için gerekli koşulların oluşabilmesi daha da uzun bir süre alacak ve karmaşık bir problem. İnsanların dünyamıza benzeyen bir ortamda yaşaması için Mars’ta milyonlarca yıl önce var olduğu düşünülen okyanusların tekrar oluşması gerekiyor. 

BELKİ MARS’IN KUZEYİNDE BİR OKYANUS OLUR

Bilim dünyasında bir başka gezegeni yaşanabilir hale getirme olayına “terraform” yani “dünyalaştırma” adı veriliyor. Elon Musk’ın SpaceX  ile geliştirdiği Starship benzeri roket teknolojileri ise sadece Mars’a insan taşımayacak. Roketlerin daha önemli yükü Mars’ı yaşanabilir hale getirmek için geliştirilen teknolojiler, laboratuvarlar olacak. Elon Musk’tan bu konuda bir paylaşım geldi. 

Elon Musk, tüm bu nedenlerle Mars hakkında “Belki bir gün Mars’ın kuzey bölümünde bir okyanus olur” bir tweet paylaştı. 

Dünya’nın yaşı ise 4,54 milyar. Yani Mars, gezegenimizden daha yaşlı. Ancak Elon Musk’ın öncülük ettiği Mars’ı dünyalaştırma çabası, yüzyıllar sonra mümkün olsa bile Mars’ı eski günlerine döndürebilir. 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.