Araç sahibi milyonları ilgilendire net tarih verildi! Akaryakıt fiyatlarında yeni dönem resmen başlıyor...

Araç sahibi milyonları ilgilendire net tarih verildi! Akaryakıt fiyatlarında yeni dönem resmen başlıyor...
Araç sahibi milyonları ilgilendire net tarih verildi! Akaryakıt fiyatlarında yeni dönem resmen başlıyor...

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yüksek fiyatlı akaryakıt türlerini tanımlayan ifadelerin, özellikle VMax ve Vpro gibi, artık kullanılamayacağına karar verdi.

NET TARİH DUYURULDU

EPDK, dikkat çekici bir karar aldı. Yeni kararla, benzin ve mazotta katkılı yakıtlar için tek bir fiyat belirlenecek. Bu uygulama 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, yeni uygulamanın vatandaşın lehine olduğunu ifade etti. Polat, akaryakıt fiyatlarında da düşüş trendinin devam edeceğini vurguladı.

"ŞİMDİLİK MAZOT VE BENZİNE YANSIYACAK"

Polat, "Son günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) aldığı bir kararla katkılı yakıtların ve katkısız yakıtların fiyatlarının tek uygulanmasına yönelik bir düzenleme yapıldı. Bu karar şu an için sadece mazot ve benzine uygulanacak. Ürün çeşitliliği devam edecek ancak fiyat politikası olarak mazot için tek fiyat, daha sonra da benzin için tek fiyat uygulanacak. Bu uygulama 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek" şeklinde konuştu.

Polat, akaryakıt fiyatlarındaki son gelişmelere de değindi ve şunları söyledi:

Benzin, motorin ve LPG fiyatlarında bir düşüş yaşanıyor. Bu durum, döviz kurlarındaki geriye doğru bir hareketlenmeden kaynaklanıyor. Brent petrol fiyatları daha önce zirveye ulaşmıştı, 92 dolar seviyelerine kadar yükselmişti ancak şu anda 87 dolar civarında seyrediyor. Brent petrol ve döviz kurlarının etkisiyle, yakıt fiyatlarının bu şekilde düşmeye devam etmesini bekliyoruz.

"BU KARAR BÜYÜK ŞİRKETLERİN İŞİNE YARAMADI"

Polat şu ifadeleri kullandı:

EPDK'nın kurul kararına bizim müdahale etme veya karışma yetkimiz yok. Çünkü bu, kendi yetki alanları içinde aldıkları bir karar, ancak şu noktada dikkate değer bir değişiklik oldu; katkılı yakıtlar arasında belirli bir fark vardı, 3-5 kuruş gibi.

EPDK, bu yakıtları tek bir ürün olarak değerlendirdiği için, yani benzin ve mazotu tek bir ürün olarak kabul ettiği için, her ikisini de farklı ürünler olarak satabilirsiniz ama aynı fiyat üzerinden satmanız gerektiğini belirten bir kurul kararı yayınladı. Bizim de buna uymamız gerekiyor.

"FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLADI"

Polat, alınan kararın şirketlere değil, vatandaşlara fayda sağlayacağını belirterek şunları söyledi:

Bu karar, aslında akaryakıt satıcılarının veya büyük şirketlerin işine pek yaramadı. Çünkü katkılı yakıtların üretiminde emek harcanıyor. Yani, bu yakıtların çıkarılması için performans arttırıcı olarak görülen, enjektörleri ve partikül temizleyicileri hedef alan bu katkılı yakıtların bir maliyeti bulunuyor.

Bu maliyetler, genellikle pompaya sadece o 3-5 kuruş olarak yansıtılıyordu. Aralarında çok büyük farklar da yoktu, 5 kuruşu aşan bir fark olmuyordu. Ancak aynı fiyat politikasının uygulanması durumunda kar marjları biraz daha azalacaktır. Bu durum, vatandaşlar için olumlu bir gelişme oldu. Bu şekilde işlerin açılmasıyla birlikte, döviz kuru ve Brent petrolünün gerilemesiyle birlikte fiyatlar düşmeye başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.