İşçiler Atatürk Anıtı önünde hak aradılar

İşçiler Atatürk Anıtı önünde hak aradılar

Kocatepe Atatürk Anıtı önünde toplanan Harb-İş sendikasına bağlı çok sayıdaki işçi adına basın açıklamasını okuyan Yasin Öztürk, “1 Mayıs işçi bayramı öncesinde hükümetten ücretlerimize istediğimiz zam oranının yapıldığının müjdesini duymak istiyoruz” dedi

 

Afyonkarahisar Harb-İş Sendikasına üye işçiler Kocatepe Atatürk Anıtı önünde toplanarak hükümetten maaşlarına istedikleri zam oranında zam yapılmasını istediler. Hazırlanan bildiriyi İşçiler adına Sendikanın İç Batı Anadolu Bölge Temsilcisi Yasin Öztürk okudu. İşçilerin   zaman zaman toplu olarak sloganlar attığı basın açıklaması yağmur altında gerçekleşirken, işçiler yağışın bereket olduğunu söylediler.

 

ZAM TALEBİMİZ KABÜL EDİLSİN

 

Yasin yaptığı konuşmada; “Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizin etkilerini biz savunma sanayi çalışanları da en derinden hissetmekteyiz. Yaşanılan bu ekonomik kriz ve yüksek enflasyon karşısında alım gücümüz düştü, geçimimizi zar zor sağlayacak ücret alır hale geldik. Bugün burada toplanmamızın yegâne sebebi de budur. Konfederasyonumuz Türk-iş ile çalışma bakanlığı arasında yürütülen 2023 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü görüşmeleri sürerken, çalışanlarımız, Türk-İş’in ilk altı ay için talep ettiği yüzde 15 refah payı +yüzde 45’lik zam talebine Çalışma bakanlığından gelen yüzde 30’luk zam teklifi bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Çok şükür ki hükümetin dünkü teklifini yüzde 40 olarak revize etmesi iyi bir gelişme olsa da sözleşme sürecine girildiği için söz verilen geçen yıla ait yüzde 13.5’luk refah payının unutulmaması gerektiğini, ve zam tekliflerine ilave edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.”

 

VERGİ DİLİMİ DÜZELTİLSİN 

 

Öztürk konuşmasında; “Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun belimizi büktüğü yetmiyormuş gibi yıllardır kanayan yaramız olan gelir vergisindeki adaletsizlikte bizleri nefes alamaz hale getirmiştir. Eskiden bir yıl boyunca yüzde 15 gelir vergisi öderken, yılın 3. Ayında yüzde 20 vergi diliminden, 6. Ayında yüzde 27 vergi diliminden ödüyoruz, bu da yetmezmiş gibi geçen yıldan itibaren aklımıza gelmeyen başımıza geldi. Yoksulluk sınırı altında maaş alan bir işçi, yılın son iki ayında yüzde 35 vergi diliminden gelir vergisi ödemeye başladı. Ve bu sene enflasyon rakamları ile orantılı belirlenmeyen vergi dilimleri yüzünden belki de yılın 9. ayından itibaren yüzde 35’lik dilimden vergi ödeyeceğiz. Bunun akılla, vicdanla, adalet anlayışı ile bağdaşan bir yanı kalmamıştır. Bu vahim durumun neticesi olarak, bordrolarımızdaki kesintiler hanesi ele geçen hanesini her geçen gün geride bırakmaktadır.” 

 

EV ALMAK HAYAL OLDU

 

Öztürk konuşmasının son bölümünde; “Gelinen son nokta, Emekçilerimiz ev kiralayamıyor, kira artış oranlarını karşılaşamıyor, evlenmeye cesaret edemiyor, Mutfağında tenceresini kaynatamıyor , çocuklarının eğitimin giderlerini karşılaşamıyor, ev almanın hayalini bile kuramıyor, kurban bayramına iki ay kaldı bu reva gördüğünüz zam oranları ile bugüne kadar kurban kesip komşusuna et ikram eden kamu işçisi ve çocukları bu bayramda komşudan gelecek eti bekleyecektir .Bu ekonomik krizin etkisi altında belki bir kaç ay nefes aldıracak Türk-iş in yüzde 15 refah payı +yüzde 45 zam teklifinin  kabul edilmesini, en azından 1 Mayıs işçi bayramında bir nebze yüzümüzün güldürülmesini istiyoruz. 14 Mayıs Seçimleri öncesinde 700 bin kamu işçisini, aileleri ile birlikte 2.5 milyon emekçi seçmenin görmezden gelinmediğini, değer verildiğini görmek istemiyoruz. Bu isteklerimizin takipçisi ve ısrarcısı olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.