DOLAR
17,9359
EURO
18,2793
ALTIN
1.022,97
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
°C
Afyon
°C
°C
°C
°C
°C

Ekrem Çulfa

My Life Psikolojik Danışmanlık & 7/24 Yaşam Koçluğu Merkezleri Kurucu, Genel Müdür ve Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ekrem Çulfa Kimdir? 1981 Yılında Afyonkarahisar ili Şuhut İlçesi İsalı Köyü ilkokulu'ndan 2. ci olarak mezun oldu. 1984 Yılında Kocaeli İli Gölcük İlçesi Gölcük İmam Hatip Ortaokulu' ndan 1. olarak mezun oldu 1987 Yılında İzmit Lisesi Matematik Bölümünü başarıyla bitirdi. 1987-1993 ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik Bölümünden Eğitim ve Pedagojik Formasyon alarak başarıyla mezun oldu. 1987- 2016 Serbest olarak Öğrenci Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Yaşam Koçluğu & İş adamlarına Koçluk yaptı. 1993-1998 Özbekistan Bilimler Akademisi Matematik Enstitüsü'nden Matematik-Fizik Bilim Doktorasını aldı. 1993-1998 Özbekistan Bilimler Akademisi Samarkand Devlet Üniversitesi Psikoloji Pedagoji Doktora dersleri ve eğitimleri aldı. 1993-1998 Özbek Liselerinde ve Devlet Üniversitelerinde Araştırma Görevlisi, Öğrenci Danışmanı, Eğitim Danışmanı, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile Koçu ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1998-2001 Kırgızistan Bilimler Akademisinde Doçentlik için Yaptığı Bilimsel Yayınlar, Bölüm Başkanlığı, Dekanlık ve Öğretim Üyeliği Doçentlik ve Assistant Prof, Assoc. Prof ünvanlarına layık görüldü. 2001 Yılında YÖK'ten Doktora Denkliğini aldı 1998-2001 Uluslararası Alatoo Üniversitesinde Bölüm Başkanı, Dekan, Öğrenci Danışmanı, Eğitim Danışmanı, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile ve Veli Koçu ve Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2001-2005 Uluslararası Türkmen Üniversitesinde Bölüm Başkanı, Rektör Danışmanı, Öğrenci Koçu, Eğitim Koçu, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile Koçu ve Veli Koçu hem de Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2005-2008 R.Ville Üniversitesinde Psikoloji Pedagoji Doktora dersleri ve eğitimlerini tamamlayarak Psikolog Pedagog Dr. ünvanına layık görüldü. 2006-2009 İTÜ & İTİCU da Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2007-2009 İTİCU Uygulamalı Yüksek Lisans Psikoloji ve Pedagoji Eğitimleri Aldı. 2010 Amerika The Gotman Institute ve Psikoloji İstanbul'dan Aile Danışmanlığı Eğitimleri almıştır. 2011 KİGEDER' den Aile Koçluğu, Yaşam Koçluğu ve Öğrenci Koçluğu eğitimleri ve sertifikaları almıştır. 2013 Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği'nden Hipnoz Sertifikası almıştır. 2013-2016 Hızını alamayıp Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü Bitirmiştir. 2015-2016 PETAD' tan Aile ve Evlilik Danışmanlığı Eğitimleri almıştır. 2005-Halen My Life Psikolojik Danışmanlık & 7/24 Yaşam Koçluğu Merkezleri Kurucu, Genel Müdür ve Genel Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir. 2016-Halen Business Channel Türk Tv de "Dr Ekrem Çulfa ile Yeni Bir İş Yeni Bir Kariyer" Programı yapım ve sunuculuğunu yapmatadır.

  ACILARIN ÇOCUKLARI, ACILARINDAN ÖZGÜRLEŞİYOR

  20.09.2021 08:18
  0
  A+
  A-

  Hatalarla boğuşmaktan yoruluyor, olumsuz duyguların pençesinde gücünüzü yitiriyor, kendinize acı çektiriyor ve güvensizlik içinde gerçekleri görmekten kaçınıyorsanız bu yazıyı kaçırmayın.

  Acı Duygusu Nedir?

  Genellikle bedende duyulan acılar, her şeyden önce bir tehlike işareti, bir hastalık ya da doku bozukluğuna işaret olarak gösterilir. Eğer acı sürekli olarak devam ediyorsa buna ağrı denir. Ancak bu ağrı ile acı halk arasından genelde eş anlamda kullanılır.

  Acı, vücudumuzda bir organ ya da dokuda tehdit oluştuğunda bize sinirler yardımı ile haber vermesine denilir. Bir yerimiz kanadığında acı hissederiz ya da bir darbe aldığımızda acı hissederiz. Bu vücudumuzdaki tehlikenin bize bildirim halidir. Acı duyumu sinirler yolu ile beyne iletilir, böylelikle biz de acıyan tarafımıza tedavi uygular ve acıya neden olan tehlikeyi ortadan kaldırırız. Bu yüzden dolayı bedende tehlike anında duyulan acının yararı vardı. Acıyı oluşturan rahatsızlığın yerini aramayı ve bulmayı sağlar. Ama acı, aynı zamanda elden geldiğince kısa sürede dindirilmesi en azından hafifletilmesi gereken üzücü bir durumdur. Biyolojik acıyı gidermede iki tane yol vardır. Birincisi acının nedenini yok etmek, ki bu en iyi ve sağlıklı yöntemdir. İkincisi ise ilaçlar vasıtası ile acıyı uyuşturmak o anki duyulan kötü hissi kısa süreliğine ortadan kaldırmaktır.

  İnsanlarda bedensel acının yanı sıra bir de ruhsal acılar vardır. Bu ruhsal acılar insanların bedensel durumlarını da baya bir etkilemektedir. Ruhsal acılar, insana ağır ağır yerleşir ve sonunda depresyon, anksiyete, panik atak, ruhsal çöküntü, yalnızlık ve başarısızlık gibi ortaya çıkar. Bedensel acıda nedenleri bulunup yok edilme tekniği mevcuttu ancak ruhsal acıda nedenleri yönünden tedavi edilmez, sadece sonuçları yönünden tedavi edilir. Genellikle bu tedaviler hastanın eğlenceli şeyleri yapmasına teşvik ya da hayatına yenilik getirmeyi önermek gibi şeylerdir. Dünya üzerinden ruhsal acı çeken insanlar, genellikle aşk yüzünden bunu yaşamaktadır. Bir insan sevilir, aşık olunur ve belli nedenler sonucunda o insandan ayrılmak zorunda kalır. Bu ayrılık ruhsal acıyı beraberinde getirir. İnsanların depresyona girmesine sebep olur.

  Bu durumlardan kurtulmak için genellikle yeni şeylere yönelmek şarttır. Spor gibi aktiviteler bu acıyı az da olsa dindirir. Ruhsal acıyı dindirmek için psikolojik tedavi ve psikoterapi almak kesinlikle önerilmektedir.

  Ruhsal acı, kaçamayacağımız bir şeydir. Duygular hem pozitif hem de negatif olabilir. Ancak kimi zaman negatif duygular, başa çıkamayacağımız bir ağırlıkta olur.

  Bu nahoş duygusal acı, çoğu zaman fiziksel acıdan bile kötü olur. İşte bu nedenle, bazı insanlar bir şeyleri yumruklayıp avazları çıktığı kadar bağırarak, aşırı durumlarda ise kendilerine zarar vererek bu acıyı hafifletmeye çalışırlar.

  “Başkalarının hayatını asla yargılayamayız çünkü herkes yalnızca kendi acısını ve birçok şeyden feragat edişini bilir.”

  – Paulo Coelho

  İyimser ve pozitif olmayı seçerek, duygusal acıyı kontrol edebilir ve aşabilirsiniz.

  Bugün sizlerle duygusal acıyı aşmak için uygulayabileceğiniz diğer stratejileri paylaşacağım:

  1. Durumla yüzleşin

  Çoğu zaman, farkında olmadan içinde bulunduğumuz durumu inkar ederiz. Bu tamamen normal bir tepkidir, zira yaşadığımız acıdan uzaklaşmaya çalışmak, kaçınılmazdır.

  Ne var ki, bu duygusal acının derin bir yara halini almasını istemiyorsanız, yaşadıklarınızı kabul etmeniz, bunların nedenini ve duruma nasıl çözüm bulacağınızı anlamanız gerek.

  Durumun farkına vardığınızda, bunları kabullenebilmek için meselelere farklı açılardan bakmayı deneyin. Böylece gerçeği görebilmeniz kolaylaşır.

  “Büyük güçlükleri aşma sanatı, çalışarak ve küçük meseleleri ele alma alışkanlığıyla kazanılabilir.”

  – Cristina Trivulzio di Belgiojoso

  Ayrıca dikkatinizi bu duygusal acıdan başka yöne çevirmeye çalışmamalısınız. Bunu iyileşmeyen, iltihap kapıp yeniden kanayan bir yaraya benzetebiliriz.

  1. İçinizi Dökün

  Kabul etmek istemeseniz de size işkence eden ve acı çektirip duran acılardan kurtulabilmek için içinizi dökmeniz gerek.

  Bunun için rahatlamak amacıyla şu teknikleri uygulayabilirsiniz:

  • Sizi samimiyetle dinleyecek biriyle konuşun.
  • Elinize bir kağıt kalem alıp hiç anlamı olmasa bile bir şeyler karalayın.
  • Bir yastığa kapanıp bağırın.
  • Dışarı çıkıp egzersiz yapın. Böylece kafanızı boşaltarak acılarınızla daha iyi yüzleşebilirsiniz.
  • Biraz müzik dinleyin.
  • Bir şeyleri kırın. Bir parça kağıt alıp yırtabilir ya da elinizde buruşturabilirsiniz. Bu bile size yardımcı olacaktır.
  1. Pozitif olanı bulun

  Her zaman için olumsuzluklardan pozitif şeyler çıkarabiliriz. Mesela, bir arkadaşımız bize ihanet etmiş olabilir. Ama bu olumsuz olay bize ileride arkadaşlarımızı seçerken daha dikkatli davranmayı öğretir.

  Duygusal anlamda acı çekmenize neden olan her şey, sizi olgunlaştırabilir de. Başarısız ve acı verici bir ilişkiden, hayal kırıklıklarından ders çıkarırız ve bu dersler sayesinde daha dikkatli, olgun kişiler haline gelerek hayatta gerçekten ne istediğimizi ve nelerden uzak kalmamız gerektiğini öğrenebiliriz.

  “Yenilginin pozitif bir yanı vardır: asla kesin değildir.”

  – José Saramago

  Negatif deneyimler, ders çıkarmamız ve gerçekten olmak istediğimiz kişi olabilmemiz için vardır. Bu deneyimler sayesinde, negatif anlarda yeni bir şey öğrenip hayatımızda ilerleyebiliriz.

  1. Acınızın sizi tanımlamasına izin vermeyin

  Tek bir adım atmanız gerek. Hepimiz bu durumu yaşıyoruz ve atacak daha çok adım olacak. Birçok acı verici durumu yaşayan duygusal varlıklarız ama sırf bu yüzden vaz mı geçeceğiz?

  Acılarla yüzleşecek, ders çıkaracak ve size getireceği pozitif şeylerden beslenecek güce sahipsiniz.

  Acınızı, motivasyon ve güç kaynağı olarak görün. Hissedip benimseyeceğiniz ve böylece sizi çok daha güçlü ve olgun bir hale getirecek bir şey olarak algılayın.

  Acının sizi yok etmesine asla izin vermeyin. Size üstün gelmesine müsaade etmeyin. Siz, eninde sonunda geçip gidecek olan bu zor anlardan daha güçlüsünüz.

  “Acı, kaçınılmazdır. Acı çekmek ise size kalmış.”

  – Gautama Buddha

  Daima sizi dinlemek isteyen, güvenebileceğiniz birini arayın. Her şey paylaşıldığında daha kolay aşılır.

  1. Kendi kendimize acı çektirmeyi seçtiğimiz ile yüzleşin

  İnsanların yüzde 95′ i kendi kendine acı çektiriyor. Bir iş yanlış gittiğinde, hemen genelleme yaparak, “Ben bu işte iyi değilim” demeye başlıyoruz. Oysa herhangi bir durumda bir sorun olduğunda, “Nerede yanlış yapıldı?” diye sormalıyız. “Ben yeterince iyi değilim” diyen bir kişinin, nelerin yanlış olduğunu anlama imkânı ortadan kalkar. Bir anlamda duyguları felç olur.

  1. Duygular karmaşıktır, bütünsel bir resim içinde tekrar bakarak duygularınızı yeniden anlamaya çalışın

  Duygularla sorunumuz, onları çoğu kez sadece neşe ve öfke gibi bir iki duyguya indirgemeye çalışmamızdır. Oysa duygularımız karmaşıktır. Örneğin, neşe, gurur ve tatmin; öfkeyse bezginlik veya saldırganlık gibi başka duygular da içerir. Duygular, bir halıya benzer. Bütünsel bir resim içinde bakmadan, duyguları anlamak mümkün olamaz.

  1. Sürekli olumsuz duygulara kulak vermemek gerekir

  Sıcak bir sobaya dokunup elimizi yaktığımızda, beynimiz bize o acıdan uzak kalmak için bir daha sobaya elimizi uzatmamız gerektiğini öğretir. Günlük hayattaki acılarla ilgili olarak da aynı mekanizma işler. Kafamızdaki bir ses sürekli olarak bizi acıdan uzaklaşmaya çağırır. Duygularla yüzleşmek için acı çekmeyi kabullenmek şarttır. Bu yüzden, duygularımızın söylediklerine bir süre kulaklarımızı kapamak ve gerçeklere bakmayı öğrenmemiz gerekir.

  1. Aşırı basit cevaplar yanlış ve yetersizdir

  Hayatı çok basite indirgeyen yaklaşımlardan kaçınmak çok önemlidir. Psikolojide aşırı basit cevaplar doğru değildir ve yetersizdir. Gerçeği görmek ve sorunların özüne inmek için karmaşıklıktan korkmamayı, bütünsel bakmayı ve bataklığı kurutmayı öğrenmeye ihtiyacımız vardır.

  1. Engelleri aşmak öğrenilebilir

  Başarısız olduğumuzda veya bir sorun yaşadığımızda, yüzde 80′ imiz kendimizi çaresiz hissederiz. Yüzde 20′ miz ise, bir engelle karşılaşınca onu nasıl aşacağımızı sorgulamaya başlarız. Çaresizlik duygusundan kurtulmak mümkündür. Sorunları aşmak öğrenilebilir. Bunun için “Ben bu engeli aşabilir miyim?” değil, “Nasıl aşabilirim?” sorusunu sormamız gerekir.

  1. Sorun çözmek ağır gelebilir, ama ödülü büyüktür

  Biz, çoğu kez büyük resme bakarken, küçük ayrıntıları gözden kaçırırız. Aslında bu küçük ayrıntıları gözden kaçırmak bize çok pahalıya mal olur.

  Yanlış giden şeyleri anlamaya çalışmak, duygusal olarak pek de hoşa gitmeyen bir işlemdir. Neleri yanlış yaptığımıza ve sorumluluklarımıza bakmak ağır gelir. Kendimize duygusal yükler taşıtmamak için, bir şey yapmamayı seçeriz. Oysa, duygusal olarak hoş olmayan şeyleri yapmanın çok büyük bir faydası vardır. Aynaya, gerçekçi bir biçimde bakmak, bize onarma ve çözme şansı sunar.  Bir kör noktayı hallettiğimizde, binlerce başka hatayı da çözebiliriz.

  1. Kaybolan güven duygusu geri gelebilir

  Bir ilişkide ihanet yaşandığında ve güven duygusu sarsıldığında korkmamalıyız. Bir ihanetin yarattığı sarsıntı onarılabilir ve güven yeniden inşa edilebilir. Ama, tarafların nelerin neyin yanlış gittiğini anlamak için çabalaması gerekir. İncinen taraf, hata yapanın hatasını gördüğüne ikna olmadan ona yeniden güvenemez. Bu yüzden şeffaflık şarttır.

  Hata yaptığımızda, hatamızı anlamaya ve kendimize karşı dürüst olmaya ihtiyacımız vardır. Çoğu zaman bahanelerin ardına sığınırız ama bu da sorumluluğun bizde olduğunu anlamamıza engel olur.

  “Merak etme, ben hallettim, bir daha olmayacak” demek karşı tarafı rahatlatmaz. Hatayı anlamak çok önemlidir. Hatalarla yüzleşmek hoşa gitmez. Bu yüzden cesur olmak gerekir. Ama cesaretin ödülü büyüktür.

  Güven yaratmak uzun duygusal bir süreçtir. Bozulan bir ilişki bir günde tamir edilemez. Zaman gerekir. Her şeyi doğru yaparsanız, şeffafsanız, açıksanız, neyi yanlış gittiğini anlamaya çalışırsanız, nasıl düzelteceğinizi anlamaya çalışırsanız, zamanla güven duygusu geri gelir.

  1. Markalar ve şirketler de insanlar gibidir

  Şirketler de insanlar gibidir. Onlar da bireyler gibi aynı tuzaklara düşerler. Şirketler aslında insanların oluşturduğu gruplardır. Gruplar da, bireyler gibidir. Bazı şirketlere girdiğinizde, daha koridorlarda ilerlerken o şirketin depresyonda olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bir kuruluşta, herkes mutsuz görünüyorsa, orada insanlar proaktif değil, tepkisel olur. Bir yön çizmekten çok, yangın söndürmekle uğraşırlar.

  Kuruluşlar, insanların düşüncelerini anlamak zorundadır. Tüketicilerle bireyler gibi ilişki kurmalı, onları dinlemeliler.

  Sorunlar ortaya çıktığında, şikâyetlere kulak vermeliler. Bir ilişkinin en önemli gerçekleri dinleme anlarında ortaya çıkar.

  Bir müşteri bir sorunla geliyor, sorunu çözülüyorsa, o müşterinin sadakati sorundan öncesine göre daha da büyük artış gösteriyor.

  Yeni bir müşteri kazanmak var olan bir müşteriyi tutmaktan 5 kat daha maliyetlidir.

  Sorunları genellikle, yöneticiler, marka müdürleri bilmez. Cephede olan çalışanlar sorunlarla karşı karşıyadır. Satış ve müşteri ilişkileri çalışanlarına kulak vermek gerekir.

  Duygusal olarak güçlü olmalısınız Bu biraz da dişçiye gider gibi. Ama ağrı kesiciniz olamıyor. Yapmalısınız, her ne kadar hoş olmasa da, çünkü sonuçta büyük yarar görürsünüz. Eğer acılarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız profesyonel destek almak için iletişim hattımdan 05447243650 den bana ulaşabilirsiniz.

  Elbette, çok daha fazla ve etkili yöntemim mevcut. Yukarıda yazdığım bütün bu teknikler sayesinde rahatlayabilirsiniz. Sizin için hangilerinin işe yarayacağını düşünüyorsun ?

  Bu arada kendi tekniklerinizi benimle ve diğer okuyucularım ile paylaşmak ister misin?

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.