Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Zulme sessiz kalınmasın

Zulme sessiz kalınmasın
1 views
05 Temmuz 2015 - 21:53

Doğu Türkistan’da ramazan ayı içinde Çinlilerin uyguladığı vahşet kınandı

Doğu Türkistan’da 28 müslüman Uygur Türkünün oruç tuttukları için Çinliler tarafından vahşice katledilmesi ilimizde tepkiyle karşılandı

Çin Halk Cumhuriyetinin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türklerini katletmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Afyonkarahisar Ülkü Ocakları tarafından yaşanan zulüm nedeniyle tepki yürüyüşü gerçekleştirildi.

İmaret Camii önünde toplanan kalabalığa MHP İl Başkanı Raşit Demirel MHP Milletvekili Mehmet Parsak, Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol, TÜRKAV Başkanı İhsan Yağcı, MHP Merkez İlçe Başkanı Alper Yağcı, Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Başkanı İbrahim Yiyit ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İmaret Camiinden Anıtparka kadar yürüyerek Çin’e tepki gösteren kalabalık Anıtpark önünde zulmün durdurulması için herkesin gerekli adımları atmasını istediler.

BU VAHŞET SONA ERMELİ

Programda bir konuşma yapan Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Başkanı İbrahim Yiyit, “Oruç tuttukları için Çin Halk Cumhuriyeti Uygur Türklerini katlediyor. Vahşice yapılan katliamları tüm dünyanın sessiz kalması utanç verici bir durumdur. Mısır’da hayatını kaybeden Rabia kardeşimiz içinde biz çok üzüldük. Ancak Mısır’a, Filistin’e, Gazze’ye gösterilen ilgi ve alakanın Doğu Türkistan’a gösterilmemesine bir anlam veremiyoruz. Unutulmasın ki; Uygur Türkleri de müslümandır ve Filistin’de Mısır’da nasıl zulüm uygulanıyorsa Doğu Türkistan’da da aynı zulüm uygulanmaktadır” dedi.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI

Yiyit’in ardından konuşan MHP Milletvekili Mehmet Parsak ise, Çin’in bu vahşi katliamlarının sistematik olarak devam ettiğini ifade etti. BU konuyla ilgili olarak çalışma yürüttüğünü ifade eden Parsak, “Geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığı seçimleri olduğu için hazırladığımız çalışmaları Meclis başkanlığına sunamadık. Ama önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili ciddi girişimlerimiz olacak. Uygur Türklerinin oruç tutmasına dah0i müsamaha göstermeyen Çin’e gerekli tepkilerin gösterilmesi için herkes elinden gelen çabayı göstermelidir. Halkımız şunu çok iyi b ilmeli ki; Doğu Türkistan’da Müslüman Türk kardeşlerimize yardım etmezsek onlarda bizden umudunu kesecektir. Birlik içinde olarak ortak tepki göstermemiz gerekiyor” dedi.

11719907_10206681036121872_251137627_n 11693038_10206681039081946_1329965029_n

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.