Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Zimmet çıktı, kanalizasyon ve su katkı payı alınıyor

Zimmet çıktı, kanalizasyon ve su katkı payı alınıyor
3 views
15 Nisan 2015 - 13:52

Sayıştay Denetçileri, Afyonkarahisar Belediyesi yöneticilerine, “Vatandaştan altyapı hizmet bedeli alınmaması” gerekçesiyle 6 milyon lirayı aşan zimmet çıkardı. Belediye, yol ve kaldırım çalışmalarındaki katkı payını almama kararını uygularken, su ve kanalizasyon katkı paylarını tahakkuk ettirdi

Afyonkarahisar’ın birçok mahallesinde “katkı payı” şaşkınlığı yaşanıyor. 2012 yılındaki çalışmalara ilişkin “katkı payı ihbarı”nı gören vatandaşlar, “Bizden katkı payı alınmayacağı söylenmişti. 3 yıl sonra neden katkı payları ihbarnameleri ile karşılaşıyoruz” diye sordular.

6 MİLYON LİRALIK ZİMMET ÇIKTI

Afyonkarahisar Belediyesi’nin vatandaşlara yolladığı katkı payı ihbarnamenin yasadan kaynaklandığı belirtildi. Yol, kaldırım, su ve kanalizasyon çalışmalarında vatandaştan katkı payı almayan Belediye, Sayıştay Denetçileri’nin Belediye yöneticilerine “vatandaştan hizmet bedeli alınmaması” gerekçesiyle yaklaşık 6 milyon liralık zimmet çıkarmasıyla zor durumda kaldı.

KATKI PAYI MECBURİ

1981 yılında çıkan 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun “yol ve kaldırım hizmetleri” bölümünde yapılan değişiklikle inisyatifin Belediye Meclisleri’ne bırakıldığı, ancak su ve kanalizasyon çalışmalarında katkı payı tahakkukunun mecburi olduğu belirtiliyor. Vatandaşlar, bulundukları mahalleler ile sahip oldukları emlak değerlerinin hesaplanmasına göre katkı payı ödeyecek.

PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİM

Afyonkarahisar Belediyesi’nden vatandaşlara gönderdiği katkı payı ihbarnamesinde tahakkuk olan iştirak payının istendiği takdirde taksitle ödeyebileceği, peşin ödeme yapılması hâlinde ise yüzde 25 indirime gidileceği kaydedildi.

Kaynak: Kocatepe Gazetesi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.