Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Yılda 5 milyon turistle kalkınan şehir

Adalet ve Kalkınma Partisi, 81 vilayetin ele alındığı “Kent Ekonomileri Forumu” isimli kitap hazırlattı. İl Teşkilatları’na gönderilen kitabın Afyonkarahisar ile ilgili kısmında, şehrin yılda 5 milyon turist çekmesinden yaya yollarının düzenlenmesine kadar pek çok proje yer alıyor

Yılda 5 milyon turistle kalkınan şehir
67 views
26 Kasım 2014 - 16:41

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 81 vilayetin gelişmesi için gerekli projeleri ele aldığı “Kent Ekonomileri Forumu” isimli kitap yayınlandı. Kitabın Afyonkarahisar ile ilgili kısmında, şehrin termal turizm ağırlıklı gelişmesi için dikkat çekici projelere yer veriliyor. Kitapta, Afyonkarahisar’da yapılması önerilen 6 “vizyoner” proje, 12 de genel proje yer alıyor. Termale ilişkin “vizyoner” projenin hayata geçmesi hâlinde, Afyonkarahisar’a yılda 5 milyon turistin gelmesi hedefleniyor.

TERMAL FESTİVAL İLE FARKINDALIK

Kent Ekonomileri Forumu isimli kitapta, Afyonkarahisar hakkında geliştirilmesi öngörülen “vizyoner” projelerin Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Ticaret Borsası, AFJET, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin katılımıyla gerçekleştirileceği belirtildi. Kitapta yer alan “vizyoner” projeler şöyle:

15 Mayıs-15 Haziran döneminde Termal Festivali düzenlenmesi; Afyon’un Tarihi, Kültürel ve Ekolojik Mirasının Tanıtımı Projesi; uluslararası fuar ve kongre merkezi kurulması; gıda, tarım ve hayvancılıkta ‘Marka Kent Afyon’ projesi; doğaltaş ürün çeşitlendirilmesi projesi; mesleki eğitim imkânlarının artırılması.

REKABETÇİ ŞEHİR OLACAK

Kent Ekonomileri Forumu’nda Afyonkarahisar’ı geliştirmek ve kalkındırmak için öngörülen diğer projelerin başlıklarına yer veriliyor. Buna göre Afyonkarahisar’da uygulanacak diğer projeler de şöyle:

Temalı Park oluşturulması; termal sağlık ve spor turizminin geliştirilmesi projesi; özel müzecilik ve turizm bağlantılı yan desteklerinin oluşturulması; Afyon’un ulaşım imkânlarına bağlı olarak çeşitli sektörlerde lojistik üs hâline getirilmesi; yaya trafiği odaklı şehir yolları projesi; yenilenebilir enerji kapsamında rüzgâr ve güneş enerjisinin harekete geçirilmesi; yeni kent merkezlerinin tespiti ve hayata geçirilmesi; “rekabetçi şehir” unvanının kazandırılması; Afyon’un temel sektörlerine yönelik araştırma ve uygulama enstitülerinin kurulması; 03.03 gününün Türkiye çapında Afyonlular Günü olarak belirlenmesi; Afyon’un turizm, sağlık ve spor alanlarında ‘marka kent’ hâline getirilmesi.

Kaynak: Kocatepe – MURAT ARISOY

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.