Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Yeni Alan Kılavuzu eğtimleri başladı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nı, ziyaretçilere en doğru şekilde anlatmak için yeni alan kılavuzları eğitiliyor.

Yeni Alan Kılavuzu eğtimleri başladı
45 views
29 Eylül 2014 - 14:38

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Alan Kılavuzluğu Eğitimi”nin açılışı öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’ın sınırlarının birleştiği alanda yer alan, 137 bin şehidinin yattığı toprakların Başkomutan Tarihi Milli Parkı olarak ilan edildiğini ifade etti.

Milli park ve tabiat parklarının korunan alanlar olarak belirlendiğini anımsatan Kuşçu, söz konusu alanların yıl içinde çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiğini ifade etti. Kuşçu, ziyaretçilerin daha doğru bilgilendirilmesi ve ziyaretçi yönetiminin sağlanması amacıyla korunan alan sınırları dahilinde yaşanan yöre insanının alan kılavuzu olarak yetiştirilmesine imkan sağlandığını belirtti. Eğitim programının üç bölümden oluştuğunu ifade eden Kuşçu, 19 kursiyerin 21 Ekim’e kadar eğitim alacağı, daha sonra görevlerine bağlayacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Başkomutan Tarihi Milli Park Müdürü Vedat Yayın eğitimlere ilişkin bilgiler verdi. Yayın, Türkiye ve Afyonkarahisar için önemli bir yere sahip olan milli parkın alan kılavuzu ihtiyacını karşılamak için başlatılan eğitimin hayırlı olmasını temenni etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.