Afyonprestij I Afyon Haber I Sondakika Afyon – Afyonkarahisar

Yağışlar temmuz ayında da devam edecek

Yağışlar temmuz ayında da devam edecek
8 views
27 Haziran 2015 - 13:18

İklimbilimci Okan Bozyurt haziran ayının neden daha soğuk olduğuna ilişkin dünyada bir soğuma yaşandığını söyledi. Bozyurt her 33 yılda mevsimlerin tekerrür ettiğini ve 33 yıl önceki haziran ayında da bu şekilde yağış ve soğuk yaşandığını söyleyerek, hafta sonu ve temmuz ayı içinde yağış uyarısı yaptı.

Bu sene geçen seneye göre oldukça farklı geçiyor diyen İklimbilimci Okan Bozyurt meteororolojik verilerinde bunu doğruladığını aktardı. Bozyurt, sadece haziran ayının eğil kış mevsiminin de farklı yaşandığını söyleyerek şöyle devam etti: “Nisan ayında Afyonkarahisar’da 25-30 santimlik bir kar vardı. 23 Nisan’da kar yağdı. Mayıs ayı oldukça yağışlı geçti. Haziran ayı çok yağışlı geçiyor. Sıcaklık diğerlerine bakıyoruz mevsim normallerinin yaklaşık 3 ila 5 derece altında geçiyor. Tüm bunları birleştirdiğimizde ortaya çıkan tablo küresel ısınma var diyenlerin aksine şuanda dünyada bir soğuma yaşıyoruz. Ben daha önce de bu konuda açıklama yapmıştım önümüzdeki 20-30 yılda dünya soğuyacak diye şuanda da veriler bunu gösteriyor.

33 YILDA BİR MEVSİMLER TEKERRÜR EDİYOR

33 yıllık periyotlara baktığımız zaman aynı hava olaylarının tekrarladığını görüyoruz. Bundan 33 yıl önce geriye gidip baktığımızda 1982 yılının mayıs ve haziran ayının yağış değerleri ile 2015 Mayıs ve haziran ayının yağış değerlerinin hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Sıcaklık değerleri de birbirine çok benziyor. Yani bu şunu gösteriyor 33 yılda bir mevsimler tekerrür ediyor. Yine buna ek olarak soğuma dönemi var. Güneş aktiviteleri giderek azalıyor. Okyanus akıntı sisteminde bir takım değişiklikler var. Bu durumun ısrarlı olması durumunda 30-40 içinde dünyayı ciddi anlamda bir soğuma bekliyor diyebiliriz.

ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR GÖRÜLECEK

“Geçtiğimiz yıl ve bir önceki yıla bakıldığında bu yıl haziran ayı ciddi anlamda soğuk ve aradaki fark oldukça fazla” diyen Bozyurt, sıcaklık değerlerinin çok düşük olmadığını ama yineden havanın soğuk olduğunu aktardı. Bozyurt hafta sonu itibari ile yurdun kuzey ve batı bölgelerinde hava sıcaklığının 3 ila 5 derece düşeceğini vurgulayarak şu bilgileri verdi: “Afyonkarahisar’da ve Türkiye’nin genelinde oldukça şiddetli yağışlar görülebilecek. Sıcaklık mevsim normallerinin altında seyredecek. Gece sıcaklıklarına baktığımızda Afyonkarahisar’da 27-28 Haziran geceleri yaklaşık olarak 7-8 derece düşecek. Gündüzde 17-18 derece olacak. Bu serin ve yağışlı sistem ile Türkiye’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı bekliyoruz.

TEMMUZ AYINDA DA YAĞIŞ VAR

Önümüzde iki aylık bir yaz süreci olduğunu hatırlatan Bozyurt: “temmuz ayının ortasına kadar yani 2-15 Temmuz arasında hava sıcaklığı 1 ila 3 derece altında seyredecek. Yağışlar kesilmeyecek. Temmuz ayının ilk haftasında da ağışlar devam edecek. Her yıl Türkiye’yi etkileyen belli sistemler var. Kışın Türkiye’yi İzlanda alçak Basıncı, yazın ise Azor Yüksek Basıncı etkiliyor. Bu sene Azor Yüksek Basıncın oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Bu basınç karakteristik bir özelliği ile yani hava açık berrak ve yağış yok. Bu sene maalesef bu tablo bozuldu. Hala kış sistemleri etkili oluyor. Üst atmosfer salınımlarına baktığımızda atmosferin oldukça soğuk olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

yagmur2 cimenlere-yagmur atmosfer1

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat