DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
24°C
Afyon
24°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Pazar Gök Gürültülü
27°C
Pazartesi Gök Gürültülü
23°C
Salı Gök Gürültülü
21°C

Uzaktan okumalı su sayaçları tanıtıldı

Dinar Belediyesi Meclis Toplantı salonunda ‘Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları’ ile ilgili bir tanıtım toplantı yapıldı.

Uzaktan okumalı su sayaçları tanıtıldı
23.12.2014 08:47
0
A+
A-

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar başkanlığında Meclis Toplantı salonunda ‘Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları’ ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek, fen işleri müdürlüğü, imar ve şehircilik müdürlüğü, su tahakkuk ve su arıza amirliği personelleri katıldı. Baylan firması yetkilileri tarafından piyasaya yeni sürülen Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları Ak-311’in tanıtım ve bilgilendirmesini slayt eşliğinde sundular.

“DİĞER TEKNOLOJİLRE GÖRE DAHA DÜŞÜK MALİYETLİDİR”

Baylan firması yetkililerince Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları Ak-311’in tanıtımı; “Sayaç tüketim bilgileri otomatik olarak bilgisayar sistemi tarafından toplanır. Sayaçlardan okunan bilgiler GPRS aracılığıyla iletilir ve idareler tarafından kayıt altına alındıktan sonra sisteme aktarılarak okunan tüketim miktarlarına göre faturalandırma yapılır. İnternetin olduğu her yerden sisteme girilip takip edilebileceği gibi; daha hızlı ve daha düşük maliyetli sayaç okuma imkanı sağlar. Sisteme sayaç sayısı sınırlaması olmadığı gibi farklı yerleşim alanlarındaki sayaçlar tek bir merkezden okunabilir. Aboneye kaliteli ve hızlı müşteri hizmetleri sunmasıyla birlikte internet üzerinden verilecek şifre ile abonelik bilgileri, su tüketimi, geçmiş borçlar gibi belirli bilgileri görebilmesine imkan tanır. Karmaşık kablo bağlantılarına gerek duymadan Radyo Frekansı ve GPRS kullanılarak veri iletimi yapılır. Su işletmesi 868 MHz Frekanslı lisans gerektirmeyen ISM bandı kullanacağı için, diğer AMR teknolojilerine göre daha düşük maliyetlidir.”

GPRS İLE UZAKTAN SAYAÇ OKUMA SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

Kullanımı kolay, daha düşük maliyetli bir sayaç okuma sistemidir. Personel ve zaman tasarrufu sağlanır. Okunan veriler kayıt altına alındığından geçmişe dönük tahakkuk, tahsilat, açma – kesme vs. gibi işlemler daha hızlı ve daha kolay kontrol edilir.Sistemde sayaç sayısı sınırlaması yoktur. Doğacak şebeke problemlerini anında tespit etme ve düzeltme gibi özelliklerinin yanında, yasadışı müdahaleleri önleyerek, gelir artışı da sağlanır. Sayaçların bulunduğu meskene gidilmesi gerekmediğinden dolayı okuyacak personelin de güvenliği artırılmış olur. Veri tabanı sayesinde abone tüketim bilgileri anlık veya günlük olarak takip edilebilir. Tamamen güvenli elektronik ölçüm yaptığı için okuma hatalarını ortadan kaldırır. Su tüketiminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir biçimde izlenmesi sağlanır. Bu sayede doğal kaynakların zarar görmesi engellenmiş olur.

AKILLI KART SİSTEMİNİN TANIMI

Abonelerin su kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme sistemidir. Her sayaca bir abone kartı tanımlıdır. Bu kartlarla abone kredi yükleme merkezlerinden istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca okutulduğu zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur. Kredi bitiminde su sayacı vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanılabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir. Aboneler akıllı kartlarına, kredi yükleme noktaları (Kiosk)’lardan mesai saatleri dışında avans kredi yükleyebilir. Sayacın endeksi her iki göstergeden okunabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir. Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır. Sayaca müdahale olması durumunda, sayaç müdahale tarini kaydedip cezalı durumuna geçer ve otomatik olarak vanasını kapatıp yetkili personelin müdahalesini bekler.

KONTÖR YÜKLEME İŞLEMİ

Aboneler akıllı kartlarını belediyelerden istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca resimdeki şekilde yaklaştırılıp butona basıldığı zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur. Buna istinaden LCD ekranda “Yüklenen” mesajı ve miktarı görüntülenir. Su sayacı yüklenmiş olan kredinin bitmesi durumunda vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir. Sayacın endeksi her iki göstergeden okunulabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir. Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.