DOLAR
8,4754
EURO
10,0604
ALTIN
493,49
BIST
1.414
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Sıcak
36°C
Afyon
36°C
Sıcak
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
37°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
29°C

Uysal, rotayı gösterdi

Uysal, rotayı gösterdi
03.05.2015 13:11
0
A+
A-

Demokrat Parti Genel Başkanı hemşerimiz Gültekin Uysal İzmir, İstanbul, Adana bölge adaylarından sonra Afyonkarahisar, Burdur, Bilecik, Eskişehir, Isparta, Kütahya, Bursa bölgesinin milletvekili adaylarını Eskişehir’de tanıttı.

Demokrat Parti Genel Başkanı hemşerimiz Gültekin Uysal, Afyonkarahisar, Burdur, Bilecik, Eskişehir, Isparta, Kütahya, Bursa bölgesinin milletvekili adaylarını Eskişehir kapalı spor salonunda tanıttı.

İMKANLARI TÜRK MİLLETİ KENDİ YARATIR

Tanitim öncesi eskişehirlilere konuşan gültekin Uysal şunları söyledi: “Büyük bir geçmişin içerisinden geliyoruz, bugün birileri yok saysa da ne bu büyük cumhuriyet ne de bu büyük hareketi silebilme imkanı yoktur. Biz bir tarihsellik içerisinde bu büyük milletin bin yıldır var olduğu coğrafyada adını altın harflerle kazıdığı zeminde bu büyük milletin bayrağını taşımak mecburiyetindeyiz, Çanakkale harbinin 100. yılı dolayısıyla idrak ettiğimiz bugünlerde bir takım kem gözlerin yeniden varlığını bu coğrafyada tartışmaya açma gayreti içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu hiç bir zaman değişmemiştir ve değişmeyecektir. Buna verilecek cevapta her daim bellidir; savaş meydanlarında ortaya koyduğu kıt kanaat imkanlarla -imkan varsa o imkanları da türk milleti kendi yaratır- Kocatepe’den İzmir’e uzanan güzergah da mücadeleyi zaferle taçlandırmıştır.

KAFA VE İMAN TAŞIYORUZ

19 mayıs da Samsun’a çıkmak için İstanbul’dan İngilizlerin vizesiyle hareket etmiş olan Mustafa Kemal Paşa’nın vapuru, Kız Kulesi açıklarında durdurulmuş ve İngiliz Komiserliği tarafından mühimmat ve silah taşıyıp taşımadığını kontrol etmek üzere gemide arama yapmıştır. Mustafa Kemal Paşa’ya kaptan ‘izin istediklerini arama yapacaklarını’ sorduğunda ‘bırakınız yapsınlar’ cevabını almıştır. Arama bittikten sonra gemi Karadeniz’e doğru çıktığında Büyük Atatürk yanında bulunanlara; kaptana ve mürettebata şunları söylemiştir, “Onlar zannediyorlar ki biz Anadoluya mühimmat ve silah taşıyoruz oysa bilmiyorlar ki mühimmat ve silahtan daha önemli olan kafa ve iman taşıyoruz” demiştir.

MİLLETİN İRADESİNDE VAROLDUK

Değerli dava arkadaşlarım, saygıdeğer Eskişehirliler; bu tarihi referansta, bu tarihi olayda olduğu gibi sizlerde, bizlerde bugün Anadolu’nun her köşesine Eskişehir’imizin, Afyonkarahisar’ımızın, Burdur’umuzun, Bursa’mızın, Bileciğimizin bütün Anadolu’nun her köşesine iman ve kafamızı yüreğimizi taşımak mecburiyetindeyiz çünkü bu büyük millet kıt kanaat imkanlarla büyük sıçrama hamleleri gerçekleştirmiştir, çok şükür bugün daha büyük kaynaklara daha büyük imkanlara sahibiz siyasettin en önemli meselesi o imkan ve kaynakları açığa çıkaracak, vicdanları kuşatacak bir büyük iradeyi koyabilmektedir. İşte Demokrat Parti olarak içinden süzülerek geldiğimiz tarihi olaylara her daim vicdanımızla aklımızla hep milletin iradesinde olmuşuzdur, milletin beklentilerini demokrasi eliyle taçlandırarak milleti devletin sahibi yapmışızdır, bugünde işte tarihin dönüm noktasında deyim yerindeyse bu ülkenin geçmişini yok sayanların, bu geminin de deyim yerindeyse rotasını bambaşka diyarlara doğru döndürdüğünü görüyoruz, rotasının değiştiği noktada Suriye’de Irak’ta bu büyük ülkenin iradesinin nasıl çarçur edildiğini görüyoruz.

BÜYÜK TÜRKİYE İDEALİNİ

HEP BERABER TAÇLANDIRACAĞIZ

Sadece bu büyük ülkeyi değil o toprakları da nasıl kaosa sürüklediğini görüyoruz ve diyoruz ki yeniden bu büyük gemiyi bu büyük ülkeyi doğru istikamete yöneltme mecburiyetimiz vardır. İnşallah yarın Ankara’da açıklayacağımız adını da ‘rota’ koyduğumuz bu programla beraber yeniden büyük Türkiye idealini hep beraber taçlandıracağımıza da eminim. Bu büyük millet ne zaman kendisine bulunduğu coğrafyanın şartları doğrultusunda, tarihi temposuna uygun bir şekilde, zamana uygun bir şekilde yeni bir boyut, yeni bir derinlik katma mecburiyetinde. Tanzimatla beraber başlayıp meşrutiyetle, 2. meşrutiyetle ve nihayetinde cumhuriyetle beraber çok radikal bir tercih yaparak bugünlere kadar gelmiştir. 1946 da çok partili siyasi hayata geçilerek o gün gereğini yapmıştır, işte değerli dava arkadaşlarım bugünde böyle bir gündeyiz; yeniden bu büyük ülkenin, coğrafyamızın bir kader olduğu bilinci içerisinde coğrafyamızın ve tarihimizin bizi mecbur bıraktığı o tarihi kusuru, o tarihi rolü oynama istikametinde kendisine yeni bir boyut yeni bir derinlik katma ihtiyacı vardır. Bu manada sadece 77 milyon nüfusuyla değil, 800 bin km kareye yakın Anadolu coğrafyasıyla değil, bir imparatorluğun ardında bıraktığı vicdanlı toprakların sesi de olacak, göz yaşı da olacak.

RÖVANŞ ALMA GAYRETİNDELER

Göz yaşı döken anaların göz yaşını da silecek bir iradeye bürünmek durumundayız, o nedenle güçlü bir millet güçlü bir devlet olma durumundayız. Bu manada büyük Türkiye 12 yıldır bu iktidar eliyle deyim yerindeyse cumhuriyetin kuruluşundan bugüne iktidar olmuş hükümetlerin tasarruf ettiği kullandığı bütçelerden çok daha fazlasını, neredeyse 1 trilyon 900 milyon dolarlık bir bütçeyi sarf etmişlerdir ama gelin görün ki anayasayı değiştirebilecek bir kudreti kendilerine bahşetmelerine rağmen hülyaları hayalleri bu ülkenin yararına fırsatlar yaratmak için değil, kendi yakınlarına kendi geçmişlerinin rövanşını alma gayretiyle kaynakların heba olduğunu görüyoruz ve bunun karşısında bugün dimdik ayakta durmak da milletimizle beraber bize düşmektedir.

ROTA TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR

HERKES İÇİN DEMOKRASİDİR

Biz ne eski Türkiyeyiz, ne de yeni Türkiyeyiz. Rota bellidir, rota Türkiye Cumhuriyetidir. ROTA ifade hürriyetini, inanç hürriyetini, girişim hürriyetini hayatî önemde görmektir. ROTA toplumun her kesiminin vatanın geleceğinde söz sahibi olma hakkını kabul etmektir.. ROTA her bireyin korkularından kurtulmasını sağlayacak, devleti baskının öznesi değil hizmetin nüvesi yapacak bir anlayıştır . ROTA kaybedilen özgürlüklerin, yok sayılan insanlık onurunun, muhalefet etme hakkının geri verilmesini amaçlamaktadır.. ROTA insana dair,özgürlüğe dair,demokrasiye dair söylenen ve hayal edilen ne varsa, her birini toplayan ve yine insana sunan bir anlayıştır. ROTA Adalet, Hoşgörü, Dayanışma ve Beraberlik temelinde belirlenen yeni bir yön, doğru bir yoldur. ROTA bellidir, ROTA herkes için demokrasidir, ROTA Türkiye Cumhuriyetidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.