DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Parçalı Bulutlu
28°C
Afyon
28°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Gök Gürültülü
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C

TOÇ-BİR-SEN’den norm kadro isyanı

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ-BİR-SEN) Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Çınar, hayvancılık sektöründe çalışan personelin sıkıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

TOÇ-BİR-SEN’den norm kadro isyanı
31.10.2014 16:38
0
A+
A-

Çınar Hayvancılık sektöründen çalışan norm kadro personelinin yüzde 70 daha az olduğuna dikkat çekerek, çalışan personelin ne tür zorluklarla mücadele ettiğini açıkladı. Çınar personel sayısındaki yetersizlik nedeniyle işlerin durma noktasına geldiğini söyledi.

Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ-BİR-SEN) Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Çınar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “İlimizdeki büyükbaş ile küçükbaş ve kanatlı hayvan varlığı ekonomiye ciddi katkı sağlamakta, önemli istihdam imkânı oluşturmaktadır. Hayvan hareketlerinin kontrolü ve hayvan hastalıklarıyla mücadele takdir edersiniz ki oldukça güç, oldukça önemlidir. Bir de buna ilimizde mezbaha ve kombina sayıları, onlarca şirket ve firmanın ilimizde kesim yaparak İstanbul başta olmak üzere, Ankara-Antalya-İzmir gibi birçok ile kırmızı ve beyaz et sevkiyatı, tırlarla yumurta sevkiyatı yaptığımızı da değerlendirdiğimizde iş hacmini siz hesaplayın.
İzmir-İstanbul-Bursa başta olmak üzere birçok ilin kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan ihtiyacının çoğunluğu ilimiz tarafından karşılanmaktadır.

İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen görevleri özetlersek;
Ülkemizin et-süt-yumurtası bizden sorulur.
Buğdayı-arpası-pancarı-mısırı-domatesi-biberi-elması armudu – silajı samanı yoncası- haşhaşı, bezelyesi kirazı, balığı tavuğu, koyunu keçisi, ineği danası bizden sorulur.
Lokumu pişmaniyesi, bakkalda markette satılan bisküvisi çikolatası yağı tuzu unu çorbası bütün ürünlerin son kullanma tarihlerine kadar bizden sorulur.
Sucuğu-pastırması, yem fabrikaları, süt işleme tesisleri, ette, sütte ve yumurtadaki ilaç kalıntıları, göletlerdeki kirliliğin hesabı bizden sorulur.
Hayvan pazarı, fidan pazarı, balık pazarı, buğday pazarı, kuş pazarı tavuk pazarı, sucuk pazarı, gecenin üçünde mezbahada kesilen hayvanın hesabı bizden sorulur.
Kuş gribi, domuz gribi, brucellası, kuduz hastalığının hesabı bizden sorulur.
Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
Bütün bu saydığımız hizmetler halkımızın sağlıklı gıda tüketebilmesi için gece gündüz demeden en iyi şekilde yürütülmeye çalışılmaktadır. Hayvanlardan insanlara geçen kuş gribi, şarbon, kuduz gibi zoonoz hastalıklar başta olmak verilen hizmetler, birçok hayati riskler göze alınarak yapılmaktadır. Aşılamalarda mikrop kaparak ömür boyu tedavisi bulunmayan BRUCELLA hastalığına yakalanan birçok personelimiz vardır. Hayvanların darbelerine maruz kalarak ayağı kırılan, kolu kırılan, gözünü kaybeden personellerimiz vardır. Hayvanlarla uğraşıyorsunuz. Her tedbiri laboratuvar ortamında gibi rahatça alamıyorsunuz. Mezbahalarda tehditlere, darplara maruz kalan, yol konrollerinde sabah 5’lerde nöbete çıkan, 24 saat ihbar üzerine yanlarında güvenlik kuvvetleri olmaksızın gıda kontrollerini yapan personellerimiz vardır.
Et, Süt, Yumurta, hayvancılık birliklerinin, serbest hekimlerin, ilaç bayilerinin, gübre bayilerinin, patatesteki kanserin, mısırdaki GDO’nun, fidandaki mantarın, kirazda iç kurdu yapan sineğinde, yayladaki ineğinde kontrolünü biz yaparız.
Özetle; tarladan kaşığa, tohumdan sofraya ne varsa bizden sorulur. İşimizi de severek yapar, iş yoğunluğundan akşamların nasıl olduğunu bilmeyiz.
Bakanlığımız personelin illere göre dağılımını; ilin hayvan varlığı, arazi miktarı, ürün çeşitliliğini vs iş yoğunluğunu hesaba katarak norm kadro hesabıyla o ilde bulunması gereken personel sayılarını belirlemektedir. Bakanlığımızca hesaplanarak o İldeki mevcut işlere göre çalışması gereken personel sayısına norm denir.

 

AFYONKARAHİSAR GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL-İLÇE MÜDÜRLÜKLERİ 31.10.2014 TARİHİ İTİBARİYLE DOLU-BOŞ PERSONEL LİSTESİ

 

ÜNVANMEVCUT PERSONELNORM KADROEKSİK PERSONEL
Ziraat Mühendisi76275199
Veteriner Hekim50163113
Ziraat Teknikeri358449
Ziraat Teknisyeni127765
Veteriner Sağlık Teknikeri338552
Veteriner Sağlık Teknisyeni257651
TOPLAM231760529


Afyonkarahisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mevcut personel sayısı olarak %30 norm kadroda doluluk oranıyla çalışmaktadır. Bu şu anlama geliyor.100 personelin görev yapması gereken bir işyerinde 30 çalışan var demektir.

Evet norm kadro hesabına bakılırsa Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerince yapılan hizmetler 760 kişi tarafından yürütülmesi gerekirken, 231 kişi ile bugüne kadar gerçekleştirilmiştir.
Ancak; personelin dayanacak gücü kalmamış, işlere yetişilemez hale gelinmiş, aşırı hızın kaza getirmesi beklenir olmuş, bu stres personellerimiz açısından mevcut hali çekilmez kılmaya başlamıştır.
%30 norm ile Afyonkarahisar’a bu hizmetleri yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüğü personelleri; bu norm %50’ye ulaşsa neler yapar?
Afyonkarahisar halkımızdan gerçeklerin bilinmesini, aldıkları hizmetlerin bu şartlarda en iyi şekilde yapılmaya çalışıldığını bilmelerini rica ediyoruz.

Bu kadar personel açığıyla çalışırken bir de bizim akıllara özür TAR-GEL projemiz var.170 adet Veteriner Hekim ve Mühendis kardeşimize hiçbir altyapısı olmayan Köy/Kasabalarınıza gidin, danışmanlık haricinde hiçbir iş yapmayın diyoruz. Neden? Bakanlık büyüklerimiz böyle istiyor diye? Bu proje şimdiye kadar o kadar çok öğüldü ki, şimdi farklı bir şey söyleyemiyoruz diye?

Tar-Gel personellerimizin İl/İlçe Müdürlüklerinde istihdamlarını sağlasak yetecek. Bu ülkenin yetişmiş Hekim-Mühendis olmuş beyinlerinden daha fazla faydalanacak, o personellerimizin de ülke üretimine katkı yapmasını sağlamış olacağız.
 

 

Yorumlar
 1. Avatar BERKAY dedi ki:

  Bu Targel fiyaskosuna biran önce son verilmelidir. Targel personeli , diğer personellerle aynı işi yürütmekte, kadroya geçmesine rağmen sözleşmeli personelmiş gibi muamele yapılmakta ve hiçbir bakanlıkta olmayan personelller arası çatışma devam etmektedir. Targel personeli kadrolu olmasına rağmen her ilde farklı uygulamalarla arazi tazminatı , seyyar görev v.b hakları verilmemektedir. Bir ilçede 12 ziraat mühendisi varken norma baktığınızda merkez personeli 2 ziraat mühendisi gözükmekte ve bu durum diğer 10 tane targel personeli ziraat mühendisi arkadaş için bir hakaret oluşturmaktadır. Bir an önce bu projeye son verilip, targel personelininde diğer personeller gibi haklara , konumlara sahip olması sağlanmalıdır.

 2. Avatar Zülal dedi ki:

  Targelle aynı statüde13ayrı kamu kurumunda sözleşmeli personel çalışırken tamamı kadroya geçirildi.12 diger kamu kurumundakilerin tsmamı “Merkezi Atama Personeli”haline getirilmişken bir tek GTHB daki Targel personeli eski çalışma koşullarına mahkum edildi.Oysa Tarım Bakanlıgının biriken iş yükünü kaldırabilecek teknik personel açıgını kapatabilmek için istihdam edilmişti Targelliler. Bedavadan değil bileklerinin hakkıyla alınlarının teriyle aldıkları başarı puanına göre atandılar.

 3. Avatar Hülya Erdemli dedi ki:

  Başkanın yazısnı okuyan da ülkeye Afyon bakıyor sanacak. Anormal derecede abartılı sözler olduğu için gerisini okumadım bile.

  Hükümetin sendikası oldukları için o konulara giremiyorlar bile.

 4. Avatar Mehmet ÇINAR dedi ki:

  Hülya hanım, bizi bilenler bilir bilmeyenlerde kendisi gibi bilir. Tanımadan cahilce yazmışsınız. Kurunu da tanımadığınız aşikar. Yazılanların tamamı doğrudur.Hatta fazlası var.At gözlüklerinizi çıkarabilirseniz inşallah o zaman görebilirsiniz….