Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Tarihi Bedesten Çarşısı hayat bulacak

Tarihi Bedesten Çarşısı hayat bulacak
53 views
03 Ocak 2015 - 16:58

Bedesten Çarşısını Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Levent Cantaş, restorasyon projesinin uygulanması ile birlikte tarihi çarşının hayat bulacağını söyledi

Bedesten Çarşısını Geliştirme ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Cantaş ve Başkan Yardımcısı Mahmut Kızılgöl, 110 yıllık tarihi Bedesten Çarşısı için yapılanlar hakkında bilgi verdiler.

DERNEK MALİKLERİ TEMSİL EDİYOR

Bedesten Çarşısını Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Levent Cantaş, derneğin 2013 yılılın ilk çeyreğinde kurulduğunu belirtirken, beşi asil beşi yedek üye olmak üzere toplam 10 kişiden oluşan yönetim kurulu ile çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Denetleme kurulunun asil ve yedek üyeleri ile toplam 16 kişinin dernekte görev yaptığını belirten Cantaş; “Afyon Valiliği ve Belediye Başkanlığı ile yapılan istişare toplantılarında tarihi çarşımızın şehrin bir güzelliği olması nedeniyle restore edilmesi planlandı. Bu planlama çerçevesinde muhatap 64 dükkan, gerek Afyon’da gerek il ve yurt dışında olan 485 malikten bahsediliyordu. Bu dükkan maliklerinin tümü ile tek tek görüşülüp toplantı yapılamayacağı, yetkili bir kurum gerektiği bizlere belirtildi. Valilik ve Belediye yetkilileri iş ve işlemlere başlanabilmesi için dernek kurulması gerektiğini bizlere ifade ettiler.” dedi.

BEDESTEN DEVLET KORUMALI BİNA

Levent Cantaş kendilerine başvurulması sonucu 34 kişinin üyesi olduğu Bedesten Çarşısını Geliştirme ve Yaşatma Derneğini kurduklarını söyledi. Dernek yönetimi olarak Belediye ve Valilikte düzenlenen istişare çalışmaları ve toplantılara katıldıklarını aktaran Cantaş; “İleride çarşımızda yapılması planlanan tadilat çalışması ve ihalelerinde söz sahibi olabilecek bir dernekle çalışılabilmesi doğrultusunda dernek kurduk. Derneğimiz bugüne kadar bir kaç toplantıya katıldı. Burası tarihi bir çarşı. Bir çok plan ve projemiz var. Öte yandan şunu belirtmeliyim ki, Afyon Bedesten Çarşısı Türkiye’de devlet korumalı şahsa ait iki binadan birisidir. Restorasyonun gerçekleşmemesinde kimileri Belediye’yi kimileri dükkan sahiplerini suçluyor. Ama bana göre kimse suçlu değildir. İstediğinizi yapma şansınız olmayan, herşeyi tarihi kültürel dokuya uygun onaylı şekilde yapmanız gerekiyor.” diye konuştu.

PROJE ÇARŞIYA YAKIŞACAK

Bedesten Çarşısı’nı tarihi dokusuyla hayat bulacağı güzel bir hale dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Levent Cantaş sözlerine şöyle devam etti: “Bedesten Çarşısı tarihi bir doku üzerinde bulunuyor. Termal otellere pek çok turist grubu geliyor. Afyon konaklarını gezen gruplar inerken çarşımıza da bir uğrasınlar istiyoruz. Çarşımıza genel görünümden tabelalara kadar ciddi bir görüntü kirliliği hakim. Çarşımız 110 yıllık bir geçmişe sahip. Proje doğrultusunda her dükkanın çerçevesi ahşap, eskiltme desenli kepenkler, mevcut taşlar parlatılacak. Biz Valilik ya da Belediye Bedesten Çarşısı restorasyon işini yapmıyor şeklinde tepkiler olduğunu görüyoruz. Bu durumun gerçeği yansıtmadığını bu vesile ile ifade etmekte yarar görüyorum. Tarihi dokuya uygun 2015 yılı içerisinde hayata geçecek bir proje ile Bedesten Çarşımız yeniden hayat bulacak. Esnaflarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Bizde dükkan kapatmadan çalışma yürütülecek.”

Kaynak:  Kocatepe – Burcu AYDIN

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.