Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt Ahilik Haftası  mesajı 

Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt Ahilik Haftası  mesajı 
50 views
15 Eylül 2020 - 19:27
Başkan Bozkurt mesajında”Uygarlık tarihine milli kültürümüzün armağan ettiği sayısız değerden biri olan Ahilik, bugün Ahi Evran olarak bilinen Nasiruddin Mahmud El Hoyi tarafından temelleri 13. yüzyılda Anadolu’da atılan, Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, ahlaki ve kültürel hayatını düzenleyen bir oluşumdur.
Esnaf ve sanatkârları yüksek ahlaki değerler etrafında birleştiren Ahilik teşkilatı, insanımızın dürüstlüğünü, mesleki marifetini, mertlik ve cömertlik anlayışıyla yoğurarak asırlar boyu milletimizin birliği ve sosyo-ekonomik düzeninin güç kaynağı olmuştur.
Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören, saygı, dürüstlük ve adaleti esas alan bir anlayış ile dayanışma ruhunu ekonomiye yansıtan Ahilik kültürü, günümüz esnaf ve sanatkâr birlikleri için de bir sosyal miras ve altın bir rehberdir.
Yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan ilimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımızın, geleneksel el sanatları ustalarından en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar bu ilkeleri yaşatma gayreti içerisinde olduklarına olan inancım tamdır.
Anadolu’da yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Ahilik geleneğini yaşatmak adına kutladığımız haftanın, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, ülkemizin kalkınmasına katkı vermesini diler, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı, bol kazançlar dilerim.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.