organik hitfilm izlemarmaris tekne turları

Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Soykırım

Soykırım
serkan KOCA
serkan KOCA( [email protected] )
40 views
03 Haziran 2016 - 17:32

Almanya geçmişi çok temizmiş gibi nasıl da rahat davranarak Türk’ler soykırım yaptı deyip soykırımı tanıyor. Aslında hepimiz biliyoruz ki yapılan en büyük soykırım yapılan en büyük eziyet Almanya tarafından Nazi tarafından yapılmış biz fırınlara insanları koyarak pişirdiği günleri de biliriz. Şimdi de kalkmış Türkler suçlu Türkler soykırım yaptı diyorlar Kaldı ki zamanın da Türkler Ermenilere kucak açmış söz hakkı vermiştir. Zaten o zaman ermeni diye bir devlet yoktu ermeni dediğimiz kişiler Osmanlı ve farklı devletlerde yaşayan insanlardı. Osmanlı devleti Ermenilere hiç kimsenin vermediği hakları verdi devlet yönetiminde şeyhülislamlık makamı dışında her makama geldiklerini de biliyoruz. Osmanlı zamanında onlara kucak açmış kendi bünyelerinde barındırmıştır ve korumuştur. Ama Osmanlıyı yaptığı o kadar iyiliğe rağmen onlar sırtından vurmaya çalışmış her zaman arkasından kuyu kazımıştır. 1915’te Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeniler, Taşnak ve Hıncak adlı çeteler oluşturup Doğu Anadolu’daki Türk köylerini basıp oradaki köylüleri katletmiştir. Bu Ermeni isyancıların hedefi Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ve Almanlara karşı savaşan İngiliz, Fransız, Arap ve Rus askerlere yardım etmekti. Ruslar ve Fransızlar Ermenileri ikna etmek için onlara Osmanlı İmparatorluğu’nun yerine “Büyük Ermenistan” adlı bir devletten söz etmiştir. Bu devleti gerçekleştirmek için Ermeniler Osmanlılara karşı ayaklanmıştır ve çoğu Türk ve Kürt olmak üzere 523.000 Osmanlı vatandaşı katletmiştir. Bu olayları durdurmak isteyen Osmanlılar doğu Anadolu’da ki Ermenileri Osmanlının vilayeti olan Suriye ye tehcir etme kararı almıştır. Bu süreçte Osmanlı aynı zamanda doğu Anadolu’da Ruslara karşı savaşıyordu bu sebepten dolayı doğuda ki Ermenileri Suriye’ye tehcir etme pek sağlıklı olamamış yorgunluk ve hastalıktan dolayı birçok kişi hayatını kaybetmiştir. Bu bilerek yapılan bir durum değildir tehcir sırasında yorgunluk ve hastalıktan gerçekleşmiştir.  Bazı insanlar bu Ermeni tehciri “soykırım”, “katliam” olarak nitelendirmek istiyor. Aslında bu Ermeni tehcir kesinlikle böyle anılmaması lazım, çünkü:

Bir katliam veya soykırım emri yoktur, sadece “Doğu Cephe’deki isyancıları Suriye’ye tehcir edin” emri vardır. Tehcir sırasında yorgunluk, hastalık, sıcaklık ve açlık nedeniyle ölen Ermeni sayısı çoktu, fakat bunlar düzensizlik yüzenden ölmüştür. Düzenli bir katliam sayesinden değil.

Soykırım “bir halk veya milleti yok etmek” demektir. Ermeni Meselesi ’ne bakarsak, Osmanlılar böyle bir şey yapmak istememiştir.

Osmanlılar bütün Ermeni halkını Suriye’ye sürmedi, sadece Doğu Cephe’nin altı vilayetinde yaşayan Ermeni isyancı Taşnak ve Hıncak üyeleri tehcir etmiştir.

Osmanlılar diğer vilayetlerdeki Ermenilere dokunmamıştır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi vilayetlerde yaşayan Ermeniler rahat bırakılmıştır.

Osmanlıların amacı Ermeni isyancıları yok etmek değil, onları Suriye’ye tehcir etmektir. Bu yüzden Suriye’de daha halen binlerce Ermeni vardır.

Görüldüğü gibi Osmanlı soykırım falan yapmamıştır ama bu bize dayatılmaya çalışılmıştır bunun karşısında bizim yapmamız gereken Önce kendi gücümüze güvenmeliyiz. Genç nesillerimize tarihimizi ve bütün dünyaya yılmadan kendi tezlerimizi anlatmalıyız. Ama esas olan vatan topraklarımıza güçlü ve birlik içinde sahip çıkmamızdır. Dünyanın anladığı dil budur!

Son olarak şunu söyleyeyim: Türkler soykırım yapsaydı eğer itiraz edecek ermeni kalmazdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

buy Instagram views