Afyonprestij I Afyon Haber I Sondakika Afyon – Afyonkarahisar

Akhisarspor MKE Ankaragücü Aytemiz Alanyaspor Antalyaspor İstanbul Başakşehir Beşiktaş Bursaspor Erzurum BB Çaykur Rizespor Fenerbahçe Galatasaray Göztepe Kasımpaşa Kayserispor Atiker Konyaspor Trabzonspor Demir Grup Sivasspor Yeni Malatyaspor

“Sorunlu Çemberler” projesi

“Sorunlu Çemberler” projesi
18 views
02 Nisan 2015 - 12:10

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Afyon Meslek Yüksekokulu (MYO) Pazarlama Bölümü öğrencilerinin Öğretim Görevlisi Türker Göksel’in koordinatörlüğünde gerçekleştirdikleri “Sorunlu Çemberler” projesi kapsamında bu hafta Torku Konya basketbol kulübü ve İstanbul Büyükşehir Belediye spor yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirildi.

Torku Konya Basketbol Kulübü adına Genel Menajer Yaşar Berber, Baş Antrenör Aziz Bekir İstanbul Büyükşehir Belediye spor adına ise Basketbol Takımı Antrenörü İlker Salman ve Genel Menajer Aycan Şarlı proje yürütücüsü öğrencilerin sorularını cevaplandırdılar.

Sorulara verilen cevaplardan derlenen bilgiler ise şöyle:

Yaşar Berber (Torku Konya Basketbol Takımı Genel Menajeri):

“Türkiye’de bundan sonra sponsorlar olmadıkça artık spor kulüpleri zor tutunur. Pazarlama bir kulübün en önemli elemanlardan biridir ve her kulübün pazarlama elemanlarına ihtiyacı vardır. Reklam çalışmaları, Türkiye’de basketbolun en büyük gelir damarlarından biridir. Gelirlerimizi ana sponsorlarımız, salona aldığımız reklamlar, iddia gelirleri, televizyon gelirleri, isim sponsor gelirlerinden sağlıyoruz. Basketbol maçlarının şifreli kanaldan yayınlanmasını doğal kabul ediyorum; çok fazla pahalı değil yani 8-9 liralık aylık ücretle hemen hemen basketbol naklen yayınlarının hepsi izlenebiliyor. Kulübümüzün marka değerini arttırmak için Konya seyircisinin ve kamuoyunun bildiği heyecanlı maçlarımız sayesinde sponsorların talepleri çoğaldı; böylece hem gelirlerimizi çoğaltıyoruz hem de basketbolun daha ileriye gitmesini sağlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarla bu sene hemen hemen bütün özel okullarda ve alışveriş merkezlerinde yabancı oyuncuların imza törenlerinde çok büyük bir ilgi oldu. Bu sene Afyon’un ikinci ligde takımı var. Bu Afyon’a bir hareketlilik getirdi basketbol hususunda. Şu an düşme tehlikesi var ama inşallah kurtulur. Afyon Belediyesi’nin ve Kocatepe Üniversitesi’nin iş birliği ile Afyon’a ilk defa ligde olması nedeni ile yıllardır futbolun ardından bir basketbol seyircisi getirdi. O basketbol seyircisi umarım devam eder.”

Aziz Bekir (Torku Konya Basketbol Takımı Baş Antrenörü):

“1993’te Türkiye’ye basketbolcu olarak geldim. 3 sene Telekom’da, 3 sene de Ülker’de oynadım. Bu 22-23 senede Türk basketbolunun şu andan itibaren Avrupa’nın en önemli beş basketbol ülkesinden biri olduğunu gözledim. Türk Basketbol Ligi de en önemli üç ligden biri. Alt yapı çalışmalarında ise Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı alt yapısıdır. Yirmi üç sene önce geldiğimde çok büyük bir fark vardı; ne Türkiye basketbol ligi güçlüydü ne de milli takım güçlüydü ne de alt yapı güçlüydü. O yüzden rahatça şunu söyleyebiliriz Türk Basketbolu, Avrupa ve dünyanın en önemli basketbol camialarından bir tanesidir.”

İlker Salman (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı Antrenörü):

“Şu anda ciddi olarak gelişmekte olan bir Türk Ligi özellikle son 2-3 senedir hem bütçe anlamında hem de organizasyon anlamında sürekli ilerleyen Avrupa’da da yükselen liglerden bir tanesiyiz şu anda. İnşallah önümüzdeki senelerde de bu şekilde ilerleyebiliriz. Çok iyi bir alt yapımız var. Türk gençleri özellikle son 2-3 senedir alt yapılarda çok ciddi başarılar elde ediyor. Bu gençlerimizi biz daha iyi seviyelere taşıyabilirsek eminim Türk basketbolu açısından ilerde çok çok daha faydalı olacak. Alt yapıyla alakalı hem tesis anlamında hem alt yapılardaki oyuncular anlamında ne kadar fazla yatırım yapılırsa bunlar ileriki dönemlerde mutlaka çok daha pozitif olarak yansıyacaktır. İşte okullarla beraber, beden eğitimi öğretmenleriyle beraber bir yapılanma içerisinde olup buradaki yetenekli oyuncuları bulup, bunları işlemek ve değerlendirmek gerekiyor. Yani bunları yaptığımız süre boyunca da her zaman başarılı ve istikrarlı bir gelecek kaydedebiliriz.”

Aycan Şarlı (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı Genel Menajeri):

“Türkiye’de Basketbol Federasyonu, bu sezon itibariyle profesyonel bir firmayla anlaşarak Türkiye’deki ligin pazarlamasını bu firmaya vererek, takımların daha iyi şartlarda gelir elde etmesini sağladı. Yani değer bulduğunu düşünüyorum. Gelirlerimizi kulübümüze sponsor olan firmaların bize sağlamış olduğu bütçe doğrultusunda sağlıyoruz. Yıllık toplam bütçemiz, oyuncu bütçesi ve genel bütçe olarak toplam 2 milyon doları geçmiyor. Bunu da oyuncu transferleri, idari ve teknik kadronun transferleri, deplasman giderleri ve malzeme giderleri olarak değerlendiriyoruz. Türkiye basketbolu Avrupa liglerinde en iyi olma derecesinde Rusya ligi ve Türkiye basketbolu başı çekiyor lokomotif oluyor o yüzden değerli bir lig olduğunu düşünüyorum. Sizlerin de Afyon Belediyesi olarak bir basketbol takımınız var. Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde o takımınızı desteklemenizde büyük yarar var, bizler de Afyon Belediyesi Spor Kulübü’nü 1. Lig’de görmek istiyoruz.”

2nisan1506 2nisan1501 2nisan1505 2nisan1504 2nisan1503

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat