DOLAR
13,7194
EURO
15,5684
ALTIN
786,58
BIST
1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Yağışlı
15°C
Afyon
15°C
Yağışlı
Pazartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Salı Kuvvetli Sağanak
13°C
Çarşamba Yağışlı
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
11°C

“Sivil anayasayı yapacak çoğunluğu sağlamalıyız”

İscehisar ilçesinde yapılan AK Parti İlçe kongresinde konuşan AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, genel seçimlerde AK Parti’nin 367 sayısına ulaşarak, mevcut anayasayı değiştirerek, sivil bir anayasa yapmak istediğini belirtti.

“Sivil anayasayı yapacak çoğunluğu sağlamalıyız”

1 Şubat 2014 Pazar günü gerçekleşecek olan İl Kongresi öncesi ilçe kongrelerine devam eden AK Parti İl Başkanlığı İscehisar ilçesi 5. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. İscehisar Belediye düğün salonunda yapılan kongrenin divan başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Av. Fatih Beder yaptı. İl Başkan Yardımcısı Sabri Çetingül ile İl Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Albayrak, İbrahim Eroğlu ve İsmail Gelişgen’in divan üyeliklerini yaptığı kongrenin açılış konuşmasını eski ilçe başkanı Hüseyin Karakuzu gerçekleştirdi. Karakuzu, “30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi geldiğim ilçe başkanlığı görevini bu gün itibarıyla tamamlamış bulunuyorum. Görevde bulunduğum süre içerisinde bir yerel ve bir Cumhurbaşkanlığı seçimi geçirdik. Her iki seçimde de ilçemiz oylarını geçmiş seçimlere oranla oylarını arttırarak Afyonkarahisar birincisi olarak çıktık. Bizlere görev süremiz boyunca destek olan Bakanımıza, Milletvekillerimize ve teşkilatlarımızın bütün üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

“12 YILDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATTIK”

AK Parti kadrolarının 12 yılda önemli başarılara imza attığını dile getiren İlçe Başkanı Murat Dikmen, 2015 seçimlerinde diğer seçimlerde olduğu gibi zaferle çıkacaklarını söyledi. İlçe Başkanı Dikmen konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Sizlerle aynı davaya mensup olmaktan büyük bir onur duyuyorum. Bizim davamız ülkemize, insanımıza hizmet davasıdır. AK Parti kuruluşundan itibaren milletimizin büyük teveccühüne mazhar olmuş, 3 Kasım 2002’den bu yana girdiği her seçimden zaferle çıkmıştır. Bu kadrolar, Türkiye’nin son 12 yılda elde ettiğini büyük başarılara, rekorlara gelişmelerde imza atmıştır. Şimdi hem ülkemiz hem partimiz için tarihi bir eşikteyiz. Nasıl ki 2015 seçimleri, Türkiye’nin bu güne kadar elde ettiği kazanımları korumamız ve çok daha ileriye taşımamız açısından büyük önem taşıyorsa, AK Parti teşkilatının kongre süreci de aynı derece önem taşıyor. 2015 seçimlerine doğru giderken gerçekleştireceğimiz bu yenileme süreci, yeni Türkiye’nin inşa sürecine de büyük bir ivme kazandıracaktır.”

 “IMF’YE BORÇ VERECEK HALE GELDİK”

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, AK Parti’nin ülke bütçesine sahip çıkması ile pek çok ekonomik başarıya imza attığını söyledi. Yurdunuseven, bu başarıların mutlaka hatırlatılması gerektiğini belirterek, “Hafıza-ı beşer nisyan ile malüldür. 2002 tarihinden önceki Türkiye’de bir gecede 2000-3000 hatta 7500 faiz oranları vardı. Bunları ülke olarak yaşadık. Akabinde iktidara geldikten sonra faiz oranları tek hanelere kadar düştü. 3 haneli olan enflasyon şimdi tek hanelere düşürüldü. 12 yıllık iktidarımız döneminde başardığımız en önemli işlerden birisi faizi ve enflasyonu düşürerek bütçeye sahip olmaktır” dedi. Yurdunuseven, 2002’den önce bütçe gelirlerinin yüzde 84’ünün faize gittiğini hatırlatarak, “2002 yılı öncesinde yapılan harcamalarda bütçenin yüzde 84’ü faize yani ranta gidiyordu. Ancak şimdi bu oran yüzde 14’e düştü. Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi inşallah bu oranı sıfırlayıp faiz rantını ortadan kaldıracağız. IMF’ye borçlu bir ülke adeta bir enkaz devralan AK Parti hükümetleri tüm bu borçları ödediği gibi IMF’ye 5 milyar dolar borç verebilecek hale geldi. Bunlar bütçeye sahip olmakla oldu” diye konuştu.

 “MADDİ YATIRIM YANINDA MANEVİ YATIRIMLARDA YAPTIK”

AK Parti’nin manevi anlamda da yatırımlarını anlatan Yurdunuseven, şöyle konuştu:“2002 öncesinde başörtülü olduğu için öğrenim hakları elinden alınan çalışma hakkı elinden alınan insanlarımız yok artık. Bunlar bizim manevi alanda yaptığımız yatırımlardır. Şu anda ilköğretimde din dersleri var. Üniversiteye girişteki en büyük engel olan katsayı zulmü ortadan kaldırıldı. Bugüne kadar muhalefet ve düşmanlar da AK Parti’ye karşı boş durmadı. 27 Nisan e-muhtırasını yaptılar. 17-25 Aralık’ı gerçekleştirdiler ama Allah’ın inayeti ile bu tuzakların hepsini başarı ile geçtik ve bugünlere geldik. İnşallah 2015 Haziran’ında da güzel bir seçim sonuca ile 367 milletvekili sayısını yakalayıp inşallah sivil anayasayı yapmak istiyoruz.” AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün ise siyaseti bu ülkenin sorunlarını bu ülkenin mevcut siyasi ve maddi imkanları ile çözmek olarak tanımladı. Ürün, “İbni Haldun bizim sosyoloji tarihinin çok önemli üstatlarından birisidir. Siyaset kelimesi ile ilgili olarak İskenderiye Limanı’ndan bir hikaye anlatır. Bir gemiden çuvallarla un boşaltılmaktadır. Çuvalları hamallar gemiden sırtlarından alarak yerdeki depoya koymaktadırlar. Aralarında dolaşırken çavuş onlara ‘Oğlum Mehmet çuvalı siyasetle kaldır. Çuvalı siyasetle indir’ demiştir. Burada kast edilen çuvalı patlatmamaktır. Eğer işçi çuvalı omzuna aldığında yere hızlıca atsa muhtemelen çuval patlayacak ve unlar yere dökülecektir. Bundan yola çıkarak siyaseti içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyacı olan ekmekleri üretecek kadar ekmeğe yetecek kadar buğdayı ve unu üretmek, onu ekmek yapmak ve daha sonra onu adilce dağıtmaktır desek çok da yanlış bir şey söylememiş oluruz. Üretmek yetmiyor, adilce dağıtmak da gerekiyor. AK Parti iktidarında 13. senenin içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde 13. bütçemizi yaptık. Bütçede en çok üzerinde durduğumuz konu gelir dağılımının dengesini sağlamaktı. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vasıtasıyla çok ciddi bir kaynağı milletimizin hizmetine veriyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE GÜNDE 1 DOLARIN ALTINA YAŞAMAK ZORUNDA KALAN KALMADI”

AK Parti’nin engelliler, yaşlılar ve çocuklar gibi dezavantajlı grupları gözeten sosyal politikalarının bir sonucu olarak Türkiye’de günde 1 doların altında yaşamak zorunda kalan kimsenin kalmadığını ifade eden Ürün, “Bunu verirken önceliğimiz dezavantajlı gruplar dediğimiz engellilerimiz, yaşlılarımız, dul kadınlarımız, çocuklarımız kısaca imkanı olmayan insanlarımızdır. Bugün gerçekten günlük bir doların altında geçinen kimse kalmadı. Günlük 3 doların altında kalan ise yüzde 1,5’luk bir kesime tekabül ediyor. Yoksulluk sınırının üstü olan 4 doların üzerine çıktığımız zaman inşallah bunu bu standarttın üzerinde olmasını devlet eliyle temin etmiş olacağız. Fakat bütün bunları yaparken zaman zaman eksiklerimiz oluyor. İşte orada bizim teşkilatımız sadece seçimlerde çalışmakla kalmayıp daha da ileriye gitse sorunların çözümüyle bizzat ilgilense pekçok şey daha kolay olacak. Genel Sağlık Sigortasıyla amacımız ülkemizde yaşayan hiç kimseyi sağlık sigortasının dışında bırakmamaktı. Bunun için primi ödemeye imkanı yetmeyen vatandaşlara sosyal yardımlaşma kurumundan prim ödenmesi kararlaştırıldı. Fakat kimse gelir testi yaptırmıyor. Bunu yaptırmayınca bilgisayar programı veya ellerindeki usule göre bir hesaplama yapıldığında pek çok insan borçlu çıktı. İşin içinden çıkılamayınca da 2014 yasama yılında çıkarılan torba kanuna bir hüküm konuldu. Gelir testini insanlar yaptırırsa önceki borçlarını tamamen silelim ve yeniden yapalım dedik. Bu süre Mart’ın sonunda bitecek. Hala daha gelir testi yaptırmayan milyonlarca insanımız var. Lütfen Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bu uygulamayı duyuralım.”

 ESKİ BAŞKANA PLAKET VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet ve gelir gider raporları okutularak oy birliği ile karara bağlandı. Milletvekili Halil Ürün ve İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, eski ilçe başkanı Hüseyin Karakuzu’ya görevinde göstermiş olduğu başarılardan dolayı teşekkür belgesi takdim ettiler. Daha sonra divan başkanı Av. Fatih Beder, yeni ilçe yönetimini salonda bulunanlara tanıttı. Kongreye Milletvekili Ürün’ün yanı sıra İl Başkanı Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, İl Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, ilçe ve belde belediye başkanları, ilçe başkanları, delegeler ve çok sayıda partili katıldı.

iscehisar (14)

 

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.