organik hit film izle marmaris tekne turları

Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Seçim Toto Devam Ediyor!

Seçim Toto Devam Ediyor!
8 views
28 Mayıs 2015 - 13:03

 Facebook’ta karşıt görüşleri ne kadar okuyoruz?

Sosyal medya devinin araştırması, sevmedikleri partiye kimin oy verdiğini anlamayanların, bunu neden anlayamadığına ışık tuttu

Facebook, anket, seçim anketi, seçim sonucu

Seçim yasaklarının başlamasıyla artık anket sonuçları yayımlanamıyor. Ancak bu yasakların sosyal medyaya uğramadığı, hatta artık seçim öncesi son dönemece girilirken kaynağı belirsiz birçok anketin siyasal propaganda amacıyla daha sık paylaşıldığı herkesin malumu.

YOUTUBE’DA ZENGİN OLABİLİRSİNİZ! YOUTUBE’DA ZENGİN OLABİLİRSİNİZ!

Günümüzde birçok kişi artık haberlere öncelikli olarak Twitter, Facebook gibi sosyal platformlardan ulaşıyor. Politik tartışmalar da buna paralel olarak, özellikle genç nesil için, kahvehane, çarşı-pazardan sanal aleme taşınmış durumda.

Peki bu mecralar ülkedeki genel politik iklimi anlamaya ne kadar yardımcı oluyor? Facebook veri analistlerinin gerçekleştirdiği bir araştırma kullanıcıların genelde karşıt görüşlerden pek de haberdar olmadığını ortaya koydu.

2 YIL İÇİNDE BEYNİNİZİ OKUYACAKLAR! 2 YIL İÇİNDE BEYNİNİZİ OKUYACAKLAR!

Analistler söz konusu araştırma için 10.1 milyon ABD’li ‘politik kullanıcının’ davranışını inceledi. ‘Politik kullanıcı’ sözüyle, kişisel bilgilerinde kendini muhafazakar, liberal gibi siyasi bir biçimde tanımlayan kullanıcılar kastediliyor.

FACEBOOK ARKADAŞLARIMIZIN YÜZDE 80’İ BİZİMLE AYNI GÖRÜŞTE

Yapılan araştırmaya göre Facebook kullanıcıları haberlere ‘rastgele’ erişseydi siyasi iletilerin ortalama yüzde 45’i karşıt görüşten olurdu. Ancak ‘News Feed’inizde çıkan haberler rastgele belirlenmiyor. Facebook, karmaşık bir algoritma kullanarak sizin daha önce tıkladığınıza benzer içerikleri size gösteriyor.

ZUCKERBERG BAŞARISININ SIRRINI BÖYLE AÇIKLADI! ZUCKERBERG BAŞARISININ SIRRINI BÖYLE AÇIKLADI!

Elde edilen verilere göre kendini siyasi olarak belli bir görüşte tanımlayanların Facebook arkadaşlarının yüzde 80’i aynı siyasi görüşü paylaşıyor. Bu nedenle kullanıcıların tıkladığı siyasi paylaşımların sadece yüzde 24.9’u karşıt bir görüşü temsil ediyor. Yani hem arkadaş hem de içerik tercihleri Facebook kullanıcılarının kendini katılmadıkları görüşlere kapamasına sebep oluyor.

‘KİM OY VERİYOR ANLAMIYORUM’ SORUNU

Bu da genelde güncel olayları sosyal medyadan takip eden kullanıcıların seçim sonuçlarına çok şaşırmasına sebep oluyor. Yani ‘A’ partisini destekleyen biri karşıt görüşteki insaları pek de tanımadığı ve görüşlerinden haberdar olmadığı için ‘Ya bu ‘B’ partisine kim oy veriyor anlamıyorum’ diyebiliyor.

Bu araştırmanın sadece ABD’li kullanıcıları kapsadığını da unutmamak gerekiyor. Seçim dönemi olsun veya olmasın Türkiye’de seçmenlerin ABD’den çok daha fazla kutuplaştığını, kamplaştığını söylemek yanlış olmaz.

Peki karşıt görüşe ‘kulaklarını tıkama’ Facebook ile mi hayatımıza girdi? Northeastern University’den Dr. David Lazer Facebook’un kamuoyuyla paylaştığı bu araştırmanın değerli bir veri sunduğunu ancak diğer sitelerin de incelenmesi gerektiğini belirtti. Dr. Lazer ‘Facebook öncesi’ dönemden benzer veriler olmadığı için eskiden insanların karşıt görüşlerden ne kadar haberdar olduğunun ortaya koyulamayacağını ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

buy Instagram views