Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Ruslar Türk teknesine ateş açtı!

Ruslar Türk teknesine ateş açtı!
3 views
13 Aralık 2015 - 19:14

Rusya, ‘Smetliviy’ adlı Rus fırkateynin bir Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığını duyurdu. Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında Rus savaş gemisi ile Türk balıkçı teknesinin çarpışma noktasına geldiği, bu nedenle uyarı ateşi açıldığı iddia edildi.

Ege’de sıcak saatler… Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında Ege’de bir Türk balıkçı teknesi ile Rus fırkateyninin çarpışmasının son anda engellendiğı iddia edildi. Rus savaş gemisinin Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığı belirtiliyor.

 ASKERİ ATAŞEYİ ÇAĞIRDILAR

Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi Rus “Smetlivıy” devriye gemisinin Ege denizinde bir Türk balıkçı gemisi ile çarpışmayı son anda engellediği iddiasını duyurdu. Yapılan açıklamada, “13 Aralık 2015 tarihinde Yunan Lemnos adasından 22 kilometre uzaklıkta Ege Denizi’nin kuzey kısmında bulunan Rus ‘Smetlivıy’ devriye gemisi Türk balıkçı gemisi ile çarpışma olasılığını son anda engelledi” denildi.

 TÜRK TEKNESİNE UYARI ATEŞ AÇTILAR

Rus fırkateyninden Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açıldığı belirtiliyor.

“UYARIYA CEVAP VERMEDİ” İDDİASINDA BULUNDULAR

Rusya kaynaklı haberlerde “Rus mürettebatın, iki gemi arasında 1 kilometrelik mesafe kaldığını görüp Türk balıkçı gemisinin telsiz kanalları ve fişeklerle uyardığı, ancak Türk gemisinin uyarılara cevap vermediği” iddia edildi.

İki gemi arasındaki mesafenin 600 metreye indiği sırada, Rus askeri gemisinin karşı tarafı etkilemeyecek şekilde silah kullandığı öne sürüldü. Türk balıkçı gemisinin, uyarı ateşinin ardından yön değiştirdiği ve Rus mürettebatla iletişime geçmemeyi sürdürerek seferine devam ettiği iddia edildi.

Rusya’ya ait “Smetlivy” isimli güdümlü füze destroyeri 19 Eylül’de Çanakkale Boğazı’ndan geçip Ege Denizi’ne açılmıştı.

“ÇATIŞMAYI ÖNLEME TÜZÜĞÜNDE, ATEŞ AÇILMASI GİBİ BİR ŞEY YOK”

Rus savaş gemisi ‘Smetlivıy’in, Ege Denizi’nde Türk balıkçı teknesiyle çarpışmayı önlemek için havaya ateş açtığı iddiası, Türkiye-Rusya gerilimini tırmandırdı. Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdür Vekili, Uluslararası İlişkiler Uzmanı ve Emekli Kurmay Albay, Öğretim Üyesi Dr. Murad Hatip, bunun uygun ve dostane bir davranış olmadığını söyledi.

Rus savaş gemileriyle benzer bir tartışmanın, Caesar Kunikov adlı geminin üst güvertesinde bir roketatarlı denizcinin bulundurması sırasında da yaşandığını hatırlatan Dr. Murad Hatip, bunun siyasi nezaket kurallarına sığmayacağını söyledi. Hatip, “Bu olaydan 10 gün sonra Limni açıklarında uluslararası karasularında hiçbir tehlike arz etmeyen bir balıkçı teknesine ateş açılması da uygun bir davranış, dostane bir davranış değildir. Rus bakanlığının yaptığı açıklamada, çatışmayı önlemek maksadıyla, ikaz maksadıyla ateşin yapıldığı söylenmektedir. Ancak uluslararası denizde çatışmayı önlemek kurallarına göre, denizde çatışmayı önlemede herhangi bir şekilde böyle bir usul yoktur. Bu şekilde davranışların Rusya ile Türkiye arasındaki son günlerde oluşan siyasi krizi daha da tırmandıracağını değerlendiriyorum. Türkiye bir noktada, kendi açısında itidalli davranırken, Rusya tarafından bu itidalin karşısında krizi daha da yukarıya çekme çabasında olduğunu görmekteyim. Denizcilik kuralları gereğince denizde çatışmayı önlemek için bütün gemilerin, teknelerin uygulayacağı denizde çatışmayı önleme tüzüğü vardır. Bütün dünya devletlerindeki gemiler, gerek harp gemileri, gerek sivil gemiler, gerek balıkçı gemileri hepsi uygulamak zorundadır ve de uygularlar. Bu çatışmayı önleme kurallarında ateş açma gibi herhangi bir hususun olmadığını belirtmek istiyorum’ dedi.

Her iki tarafın da daha itidalli davranması gerektiğini söyleyen Hatip, ‘Türkiye için boğazların önemi yadsınılmaz. Ancak Rusya için de Türk boğazları bir nefes borusu, bir yemek borusu kadar önemlidir. Onun için Türk boğazlarında, Türk karasularında ve Türk karasularından uluslararası sulara geçişlerde çok hassas davranması Rusya’nın milli menfaatleri açısında çok daha önemlidir’ diye konuştu.

Sabah

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.