DOLAR
8,3983
EURO
9,9767
ALTIN
488,97
BIST
1.409
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Sıcak
35°C
Afyon
35°C
Sıcak
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
35°C
Cuma Sıcak
36°C
Cumartesi Gök Gürültülü
30°C

Rekabetten esnaf zarar görür

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, toplu taşımadaki rekabetten esnafın zarar gördüğünü söyledi. Çoban, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda tüm çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti

Rekabetten esnaf zarar görür
03.01.2015 00:15
0
A+
A-

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kocatepe Gazetesi muhabirinin sorularını cevapladırdı. Çoban şehir gündeminde merak edilen sorulara cevap verirken sürdürülen çalışma ve hizmetler hakkında da bilgiler verdi.

TERCİH VE KONUMLANDIRMA YANLIŞ

Deprem konutları ile ilgili çalışmayı değerlendiren Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 3 Şubat 2002 tarihinde Sultandağı bölgesinde gerçekleşen depremde; Sultandağı, Bolvadin, Çay ve Çobanlar gibi ilçelerde bir takım hasarların ortaya çıktığını belirtti. 3 Şubat depremi sonrasında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini söyleyen Çoban; “Ben 3 Şubat depremi döneminde sorumlu ve yetkili bir mevkii de değildim. Ancak o zamanki Bayındırlık ve İskan Bakanlığımızın kararı çok enteresandır. Çobanlar ve bu ilçemize bağlı olan Kocaöz beldemizde binaları zarar gören vatandaşlar için Afyonkarahisar’ın İnaz bölgesinde deprem konutları inşaa edilmeye başlanmış. Yani bu binaların sahipleri Çobanlar ve Kocaöz orjinlidir. Tabii bizce yanlış bir tercih ve konumlandırmadır.” diye konuştu.

KONU AFYON BELEDİYESİ DIŞINDA

İnaz bölgesinde arazi yapısı nedeniyle devletin alt ve üst yapı için çok ciddi paralar harcadığını bu harcamaların devam ettiğini ifade eden Çoban; “Deprem konutları üyelerinin büyük çoğunluğu Çobanlar ve Kocaöz orjinli olduklarından duyduğum ve gördüğüm kadarıyla üye aidatlarını bile ödemekte sıkıntı yaşayan bir grup sözkonusu. Dolayısıyla ve üst yapıyı bitiremiyorlar. Bildiğim kadarıyla binaların konumlandırmaları, yaklaşma mesafeleri ile ilgili sıkıntılar var. Tabii bunların hepsinin çözümlenmesi gerekiyor. Müteahhitle ilgili sıkıntılar var. Bunların hiçbir çözülmüş değil. Olay tamemen eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, AFAD ve deprem kooperatifi ile ilgili bir konudur. Bu konu Belediyemiz ile ilgili bir konu değil.” şeklinde konuştu.

İNAZ ARAZİLERİ YATIRIMLARLA BULUŞACAK

Burhanettin Çoban, İnaz sırtları arazisinin şehre kazandırılmasında AK Parti İl Başkanlığı döneminde 2003 yılında çok ciddi katkı sağladığını kaydetti. Dönemin Belediye Başkanı Hayrettin Barut’un kendisini bizzat ziyaret ederek İnaz sırtlarında ki arazilerin şehre kazandırılması için tavassut istediğini aktaran Çoban; “İnaz sırtları için biz Milletvekilimiz Sait Açba ve dönemin Bayındırlık İskan Bakanı Zeki Ergezen’i ziyaret ettik. Ziyaret sırasında arazinin Afyon Belediyesine devrini imzalatarak yazıyı fakslatmıştık. Biz göreve başladığımızda ise bu araziler konut alanındaydı. Yani parsellenmiş konut arsalarıydı. Biz bu arazileri konut arazisi olmaktan çıkararak turizm alanına dönüştürdük. Şu anda beş parsel halinde. Dört arsamızı geçen dönem yatırımcılara satmıştık. Bir tanesi inşaata başladı bitirmek üzere. Henüz diğer üç tanesi inşaata başlayamadı. İkisinin proje aşamasında olduğunu biliyorum. Birisi ise hala beklemede. Orada ki araziler turizm alanı haline geldi. Konut alanı değil.” ifadelerini kullandı.

IŞIKLI TAŞLAR GÖZLEM ALTINDA

Burhanettin Çoban, şehir merkezinde Yeşil Camii çevresinde ve Mecidiye civarında ışıklı parke taşlarının akşam ve gece ışıklarının yanmaması şikayetlerini yorumladı. Özellikle Mecidiye bölgesinde sıkça gerçekleşen alt yapı çalışmaları nedeniyle ışıklı parke taşlarının zarar gördüğünü belirten Çoban şöyle konuştu: “İlgili arkadaşlarımız bunu giderme noktasında elinden geleni yapıyorlar. Yeşil Camii çevresi ve 2. Dumlupınar caddesinde ki ışıklı parke taşları bir yıl içerisinde yaklaşık yüzde 90 ile 95 oranında çalışıyor. Yıl içerisinde belki yüzde 3’lük, 5’lik bir sıkıntı vardır. Arkadaşlarımız gerekli an ve noktada gerekli tedbiri alacaktır.”

KAZANÇLI ÇIKAN VATANDAŞ

Toplu taşıtlarda özel halk otobüsü ve minibüsçülerin emniyet gözetiminde yaptıkları toplantı sonucu belli olmadan 1 liralık yolcu taşıma rekabetini değerlendiren Çoban şunları söyledi: “Biz bu şehrin Belediye Başkanı olarak minibüsçü, otobüsçü esnafımızın da, halkımızın da Belediye Başkanıyız. Bu dengeyi iyi götüremiz gerekiyor. Geçtiğimiz 5,5 yılda buna çok dikkat etmeye çalıştık. ikili bir yapı olduğu için ister istemez rekabet gündeme gelebiliyor. Otobüsten, minibüse, minibüsten otobüse yolcu geçişleri olduğunu duyuyoruz. Bu geçişler olduğunda kayma ne taraftan olursa o taraf rekabete gidiyor. Burada da böyle bir şey başladı. Biz hiçbir esnafımızın zarar etmesini istemeyiz ancak bu fiyatlarla ne otobüsçünün ne de minibüsçünün para kazanmaları sözkonusu değil. Kazançlı çıkan kesim; Vatandaşlarımız ve öğrencilerimizdir.”

“İSTERİM Kİ TAŞIMACILAR ARALARINDA ANLAŞSINLAR”

Çoban şöyle konuştu: “Bizler şayet ahiret inancı olan insanlarsak hiçbir kimsenin bizi zararına bir fiyatla taşıyıp evine, çocuklarına ekmek götürememesinde sorumluluk taşıyamayız. Dünyanın hiçbir yerinde bu rakamla yolculuk yapılamaz. Ben isterim ki bu rekabet son bulsun. Normal fiyaatlarla taşınsın. Ama tabii istemekle olmuyor. Bu konuda Belediye Başkanı olarak devreye girip ey otobüsçü ey minibüsçü bu fiyatları yükseltin demem de vatandaşımızın aleyhine bir durumu ortaya koyuyor. Emniyet gözetiminde yapılan görüşmeler, toplantılar kavgalar ve tartışmalarla ilgiliydi. Bizim rekabete gerek yok aynı fiyattan taşıyın dememiz sözkonusu olamaz. Çünkü burada vatandaşımızın da aleyhine bir durum sözkonusu olabilyor. Ben isterim ki otobüsçü ve minibüsçü oturup kendi aralarında anlaşsınlar.”

PARALI OTOPARKI ESNAF İSTEDİ

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Yeşil Camii ve Bankalar Caddesi üzerinde yapılan ihale ile paralı otopark uygulaması eleştirilerine cevap verdi. Çoban; “Hem meclis toplantısı hem de ihale sırasında basına açıklama yaptım. Biz kesinlikle Bankalar Caddesi ve Dumlupınar 2. Caddesi’nde, Yeşilyol da biz paralı otoparkı kesinlikle ön görmedik. Hatta süresi bitmesine rağmen Ambaryolunu dahi ihale etmemiştik. Ancak bizi esnafımız ziyaretinde paralı otoparak uygulaması için topladıkları imzalı dilekçeleri ile bizden bu uygulamayı talep ettiler. Bu caddeler merkezi olduğundan ne kadar satılık ve kiralık araç varsa buralara park ediliyor. Aracını güvenli yere koymak isteyen ne kadar sürücü varsa bir haftadan, 15 güne hatta bir aya kadar buralardan aracını kaldırmayanlar var. Bu da esnafımızın aleyhinde bir durum oluşturuyordu. Esnafa alışverişe gelecek olan bir müşteri aracını koyup da alışverişe gelemiyordu. Biz bunu esnafın talebi üzerine yaptık. Esnaftan böyle bir talep gelmese yapmazdık. Üçte iki çoğunluk şartı koştum. Esnaftan gelen talepleri hayata geçiriyoruz.” dedi.

TÜM OTOPARKLARDA YER VAR

“Şunu da tekraren söylüyorum; Belediyemizin altındaki ve Ambaryolunda ki katlı otoparkımız 30 dakika ücretsiz. Yoncaltında yaptığımız otopark 45 dakika ücretsiz.” diyen Çoban, 2. Belediye Şehir Çarşısı altındaki kapalı otopark ve tüm otoparklarda sürekli yer bulunduğunu ifade ederek burada bir saat ücretsiz hizmet verildiğini dile getirdi. Çoban şu ifadelere yer verdi: “7 Aralık 2014 Pazar tarihi itibariyle elde ettiğimiz verilere göre; Genel toplamda Ambaryolu’nda ki katlı otoparkımızdan yarım saat boyunca toplam 40 bin 180 araç ücretsiz yararlandı. 2. Belediye Şehir Çarşısı altındaki kapalı otopark da ise bir saat boyunca toplam 8 bin 636 araç ücretsiz park etti.”

PROJE DEĞİŞİNCE SONUÇ ALINAMADI

Yoncaaltı Camii altındaki dükkanların tekrar ihaleye çıkma sürecini açıklayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Yoncaaltı Camii altındaki dükkanlar bizim seçim projelerimizdendi. Şükürler olsun bu projemizi bitirdik. Ancak orada yaptığımız proje bizim projemiz değil. Bizim projemiz maalesef Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca değiştirildi. Kapısına, girişlerine, cephelerine herşeyine müdahale edildi. Böyle bir proje yapılmak zorunda kalındı. Projeden biz beklediğimiz neticeyi alamadık. Şu hali ile orayı ihaleye vermeyi düşündük. Aralık ayı içerisinde ihalesi gerçekleşecek. Esnafımızın ihaleye ilgi göstereceğini ümit ediyorum.”

Kaynak: Kocatepe-Burcu AYDIN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.