Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Palyatif Bakım Merkezi açıldı

Palyatif Bakım Merkezi açıldı
2 views
18 Aralık 2015 - 9:35

Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde Palyatif Bakım Merkezi açıldı.

Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde Palyatif Bakım Merkezi açıldı. Açılan merkez hakkında açıklama yapan Kamu Hastaneler Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreteri Fikret Başkan, “Palyatif Bakım Dünya Sağlık Örğütü (WHO), tarafından “yaşamı tehdit eden kronik hastalıklara bağlı ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede; ağrı ve diğer problemlerin, erken tanınması ve giderilmesi ile fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması yoluyla ağrının önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşım” olarak tanımlanmıştır. Palyatif Bakım, kanser, kalp yetmezliği, alzheimer, demans, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalık sürecinde meydana gelen belirtileri ortadan kaldırmayı, kronik hastalık nedeniyle beslenmesi bozulmuş hastanın beslenmesine destek olmayı, hasta ve yakınının yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir” ifadelerini kullandı.

“PALYATİF BAKIM İHTİYACI GİDEREK ARTIYOR”

Başkan açıklamalarına şöyle devam etti: “Palyatif Bakım kavramı ilk olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. 1967 yılında Hemşire DameCicelySaunders İngiltere’de ilk modern hospisi kurmuştur. Ardından diğer Avrupa ülkeleri tarafından palyatif bakımın önemi fark edilmiş ve dünya çapında hızla yaygınlaşmıştır. Ülkemizde de son yıllarda artan yaşlı nüfusun ve artan kronik hastalıkların neden olduğu yoğun bakım yükünün artmasından dolayı palyatif bakımın önemi giderek artmış ve mevcut palyatif bakım ünitelerinin yanı sıra yenilerinin açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Palyatif bakım ile ciddi hastalığı olan kişilerde başta ağrı olmak üzere stres veren diğer şikâyetlerinin giderilmesi ve sorunların çözümlenmesi amaçlanmaktadır.”

“YOĞUNLUKLA KANSER HASTALARINA HİZMET VERİYOR”

Palyatif bakım ünitelerinin genellikle kanser hastalarına hizmet verdiğini söyleyen Başkan, “Ancak, verilen hizmet aynı zamanda hasta yakınlarını da kapsamaktadır. Zira bir taraftan hastanın şikâyetleri giderilmeye çalışılırken, diğer taraftan hasta ve yakınlarının karşılaşabileceği diğer kaygılar (sosyal, psikolojik, vb) ve sorunlar topluca değerlendirilmekte ve çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Hastadaki belirtilerin giderilmesi, yaşam kalitesinin artırılması ve yaşamın niteliğine odaklanan palyatif bakım kavramı dünya nüfus dağılımının yaşlılığa doğru yer değiştirmekte olduğu günümüzde ülkemizde de oldukça önemsenen bir kavram olarak yerini almaktadır” diye konuştu.

“9 ODA 9 YATAK OLARAK HİZMET VERECEK”

Afyonkarahisar Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Fikret Başkan “Hastanemizin Palyatif Bakım Merkezi’nin açılışını tamamlamış bulunuyoruz. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi 6. Katta 9 oda 9 yatak olarak tefriş edilmiştir. Bu merkezi açarken amacımız Hastaların yaşam kalitesini arttırırken hasta yakınları içinde zorlu olan süreci iyi yönetebilmektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi  Afyonkarahisar için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Afyonkarahisar-Devlet-Hastanesi'nde-palyatif-bakım-merkezi-açıldı. IMG_5409

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.