organik hit film izle marmaris tekne turları

Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Özellikle Sonbaharda Depresyona karşı aşırı Derecede Dikkat etmeliyiz

Özellikle Sonbaharda Depresyona karşı aşırı Derecede Dikkat etmeliyiz
Ekrem Çulfa
Ekrem Çulfa( [email protected] )
My Life Psikolojik Danışmanlık & 7/24 Yaşam Koçluğu Merkezleri Kurucu, Genel Müdür ve Genel Koordinatörü Assoc. Prof. Dr. Ekrem Çulfa Kimdir? 1981 Yılında Afyonkarahisar ili Şuhut İlçesi İsalı Köyü ilkokulu'ndan 2. ci olarak mezun oldu. 1984 Yılında Kocaeli İli Gölcük İlçesi Gölcük İmam Hatip Ortaokulu' ndan 1. olarak mezun oldu 1987 Yılında İzmit Lisesi Matematik Bölümünü başarıyla bitirdi. 1987-1993 ODTÜ Eğitim Fakültesi Matematik Bölümünden Eğitim ve Pedagojik Formasyon alarak başarıyla mezun oldu. 1987- 2016 Serbest olarak Öğrenci Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Yaşam Koçluğu & İş adamlarına Koçluk yaptı. 1993-1998 Özbekistan Bilimler Akademisi Matematik Enstitüsü'nden Matematik-Fizik Bilim Doktorasını aldı. 1993-1998 Özbekistan Bilimler Akademisi Samarkand Devlet Üniversitesi Psikoloji Pedagoji Doktora dersleri ve eğitimleri aldı. 1993-1998 Özbek Liselerinde ve Devlet Üniversitelerinde Araştırma Görevlisi, Öğrenci Danışmanı, Eğitim Danışmanı, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile Koçu ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1998-2001 Kırgızistan Bilimler Akademisinde Doçentlik için Yaptığı Bilimsel Yayınlar, Bölüm Başkanlığı, Dekanlık ve Öğretim Üyeliği Doçentlik ve Assistant Prof, Assoc. Prof ünvanlarına layık görüldü. 2001 Yılında YÖK'ten Doktora Denkliğini aldı 1998-2001 Uluslararası Alatoo Üniversitesinde Bölüm Başkanı, Dekan, Öğrenci Danışmanı, Eğitim Danışmanı, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile ve Veli Koçu ve Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2001-2005 Uluslararası Türkmen Üniversitesinde Bölüm Başkanı, Rektör Danışmanı, Öğrenci Koçu, Eğitim Koçu, Yaşam Koçu, Kariyer Koçu, Aile Koçu ve Veli Koçu hem de Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2005-2008 R.Ville Üniversitesinde Psikoloji Pedagoji Doktora dersleri ve eğitimlerini tamamlayarak Psikolog Pedagog Dr. ünvanına layık görüldü. 2006-2009 İTÜ & İTİCU da Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2007-2009 İTİCU Uygulamalı Yüksek Lisans Psikoloji ve Pedagoji Eğitimleri Aldı. 2010 Amerika The Gotman Institute ve Psikoloji İstanbul'dan Aile Danışmanlığı Eğitimleri almıştır. 2011 KİGEDER' den Aile Koçluğu, Yaşam Koçluğu ve Öğrenci Koçluğu eğitimleri ve sertifikaları almıştır. 2013 Psikologlar ve Psikiyatristler Derneği'nden Hipnoz Sertifikası almıştır. 2013-2016 Hızını alamayıp Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü Bitirmiştir. 2015-2016 PETAD' tan Aile ve Evlilik Danışmanlığı Eğitimleri almıştır. 2005-Halen My Life Psikolojik Danışmanlık & 7/24 Yaşam Koçluğu Merkezleri Kurucu, Genel Müdür ve Genel Koordinatörü olarak görevine devam etmektedir. 2016-Halen Business Channel Türk Tv de "Dr Ekrem Çulfa ile Yeni Bir İş Yeni Bir Kariyer" Programı yapım ve sunuculuğunu yapmatadır.
99 views
19 Ağustos 2019 - 8:38

Malûm Güneşin insan sağlığı üzerinde etkileri bilimsel bir gerçek. Güneş enerjisinin etkisinin azaldığı sonbaharda insan psikolojisi olumsuz yönde etkilenebiliyor. Güneş enerjisinin azaldığı sonbahar da  insanın depresyona girme ihtimali ise çok yüksek.

Sonbahar mevsimi olarak hüzün mevsimidir. Güneşin sıcaklığını az hissedebileceğimiz sonbaharda yaprakların dökülüşü hatta saçlarımızın bile sonbahar da dökülüşü tatilin bitimi bütün kışın iş yoğunluğuna gireceğimizin habercisi  sonbahar…

Güneşin insan sağlığı üzerinde etkileri bilimsel bir gerçek. Güneş enerjisinin etkisinin azaldığı sonbaharda insan psikolojisi olumsuz etkilenebiliyor. Araştırmalara göre; güneş enerjisinin azaldıgı sonbahar da  insanın depresyona girme ihtimali çok yüksek.

Dünyamızın en yaygın hastalıklarından biri olan depresyonda  mevsimlere göre değişiklik olabiliyor.

Psikiyatr ve Psikologlar, özellikle sonbahar ve kış aylarında yağmurlu ve kapalı havanın insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekiyorlar.

Kış aylarının daha çok olduğu  ğün ışığının az olduğu yerlerde depresyon daha çok olduğu görülebiliyor.

Depresyonun belirtileri kişi kendini enerjisi tükenmiş  hiç bir sebebi yokken  mutsuzluk içinde hissediyorsa bunun depresyon olabilir. Bu durumun yedi günü geçmesi halinde ise mutlaka bir uzman psikoterapist yardımına başvurulması gerekiyor. Mevsime bağlı depresyon geçiren kişilere çok kalabalık ortamlardan kaçınmaları ve mutlu olabileceği insanlarla beraber olmayı tavsiye ediyorum. Bu dönemlerde ılık banyo yapmak ve hafif egzersizliklerle yürüyüş yapmak mevsimsel depresyonu atlatmakta kolaylık sağlıyor .Hafif ve sulu gıdalar alınmasının kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını  tüketmelerini özellikle de nane çayının içilmesinin çok yararlı olabilir.
?Depresyon, PanikAtak, Anksiyete vb Sorunlar için Destek Hattı 05447243650yi arayabilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

buy Instagram views