Afyonprestij I Afyon Haber I Sondakika Afyon – Afyonkarahisar

Özdemir doktorlara yapılan saldırıyı kınadı

Özdemir doktorlara yapılan saldırıyı kınadı
14 views
01 Haziran 2015 - 14:47

Ufuk Sağlık Sen Afyonkarahisar İl Temsilcisi Mustafa ÖZDEMİR Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan; Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doktorumuz Dr. Kamil Furtun hastanede İnsanlığa şifa dağıtmaya çalışırken silahlı saldırıya uğraması sonucu hayatını kaybederek, görev şehidi olması üzerine basın açıklaması yaptı.

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doktorumuz Dr. Kamil Furtun hastanede silahlı saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti. İnsanlığa şifa dağıtmaya çalışırken canını kaybetti, görev şehidi oldu. Allah rahmet eylesin, ailesine ve sağlık camiasına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Üzülerek söylüyoruz ki, Bu ne ilk, hizmet sunmaya çalışırken gördüğümüz kadarıyla, ne de son olacak. Dr Ersin Arslan dan sonra şimdide Dr. Kamil Furtun u aramızdan aldılar. Maalesef bu cinayetler ve her gün maruz kaldığımız birçok şiddet olayı birkaç hasta ruhun saldırısından ibaret değil. Burada birçok suçlu var, burada bunları ifade etmezsek, suskunlukla bu suçlulardan biride biz oluruz.

Onları yanlış politikalar öldürdü ve iyi her şeyi biz yaptık, kötülükler ve olumsuzlar başkalarından anlayışı öldürdü. Bu anlayış sağlıkta da ortaya sağlıkçıyı, doktoru atarak, öldürttü.

Maalesef sağlık hizmetinin sunumu önemli bir oy ve sandık aracı olarak görülüyor. Bu doğrultuda halkın talep ve beklentileri gerçek olamayacak şekilde yükseltiliyor. Kamu spotlarıyla, siyasi reklamlarla halk, sen hastaneyi bekleme, hastane seni beklesin sloganlarıyla kandırılıyor, vatandaş sokulduğu bu yanlış beklentileri bulamayınca sorumlusunun sağlıkçı olduğu algısına kapılıyor, bu dediklerimizi sağlık sunucular çok iyi biliyor. “Dur seni şikâyet edeyim, başhekime gidiyorum cümleleri sonrası sözlü ve fiziksel şiddetle devam ediyor.” Oya kilitlenmiş, çalışanı yok sayan bu anlayış sağlıkta şiddetin, en az şiddeti ve cinayetleri uygulayanlar kadar ortağı. Hizmet alanla, fedakârca hizmet sunmak için gecesini gündüzüne katan sağlık personelini daha fazla karşı karşıya getirmeyin. Biz şiddete uğramadan ve ölmeden vatandaşımıza imkanlar dahilin de sağlık hizmeti sunmak istiyoruz.

Sağlık personeli kimseye el etek öptürmek kral, padişah olmak istemiyor ama hiç kimsenin de kölesi değildir, hizmet kolunun ve mesleklerinin itibarını istiyor. İtibar, öldürülmemekle olur, fiziksel ve sözlü şiddete uğramamakla olur. İnsani güvenli çalışma ortamıyla olur. Bunu sağlayacak sağlık bakanlığıyla beraber hepimiz iz.

Siyasetçiler, partiler, hükümet, bakanlık, sendikalar, meslek örgütleri, basın ve vatandaşlarımız burada hepimize büyük görevler düşüyor.

Günü kurtaran taziyeler den ziyade bu sorunu ortadan kaldıracak çözümlerde de buluşmamız gerekiyor. Bu olayın sıcaklığı geçtikten sonra herkes kendi atmosferine dönmemeli, çözümlerin takipçisi olmalıyız, Ufuk Sağlık Sen olarak her zaman çözümün takipçisi olacağız ve insan hayatını ilgilendiren bu meselede ve diğer sorunların çözümünde de her zaman işbirliğinin ve çözümün tarafı olacağız.

Doktorlarımız Kamil Furtun’a, Ersin Arslan’a ve görevi başında yaşamını yitiren bütün çalışanlarımıza tekrar Allahtan rahmet diliyoruz.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat