Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

“Önce sen kendi fabrikanda uygula da görelim”

“Önce sen kendi fabrikanda uygula da görelim”
27 views
21 Mayıs 2015 - 14:37

 ANAHABER -ÖZEL HABERİ- Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Karahisar Medya Genel Yayın Yönetmeni Murat Emre’ye dobra dobra açıklamalarda bulundu.

7 Haziran genel seçimleriyle ilgili muhalefet partilerin seçim vaatlerine sadece güldüğünü söyleyen Başkan Çöl, “Önce MHP milletvekili adayı olan arkadaşımız kendi fabrikasında seçim vaatleri olan asgari ücret uygulamasını yapsın da bir görelim” dedi. Asgari ücret düşükken bile belediye çalışanına maaş vermemişsin, şimdi zamlı mı vereceksin” diye MHP milletvekili adayı Elibol’a soran Başkan Çöl, “Şimdi herkes her şeyi gayet iyi biliyor. Yani ben izlerken sadece gülüyorum. Geçmişte belediye başkanı olan arkadaş şuanda milletvekili adayı ona buradan soruyorum; ‘Sen önce seçim vaadinde bulunduğun asgari ücret uygulamasını önce kendi fabrikanda yap da görelim. Ya da size bağlı olan MHP’li belediyelerde yapın da görelim’. Sen bırak fazlasını, düşüğündeyken bile belediye çalışanına maaşı verememişsin, ödeyememişsin. Belediye’yi borç batağında bırakmışsın. Şimdi de kalkıp şöyle yapacağız, böyle yapacağız. Diyorsunuz kim inanır size. Sandıklı’lı sizi geçen 5 yılda gördü. Şimdi bunlar; ‘asgari ücret vereceğiz derler, zamanı gelince de ödeyeceğiz demedik’ der çıkarlar ortaya, mantık bu. Vatandaşlar bile bunlara inanmıyor” dedi.

 

Sandıklı Belediyesini, 44 milyon TL, SANJET’i ise 12 milyon TL borçla MHP’li eski başkan İsmail Elibol’dan devraldıklarını söyleyen Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 31 Mart itibarıyla Sandıklı’nın genel toplam borcunun 56 Milyon TL olduğunu söyledi. Başkan Çöl, “ Göreve gelir gelmez belediyenin gelir gider tablosunu çıkardık. Belediye borç batağında idi. Bunu biz önceden tahmin edebiliyorduk. Ama borcun bu kadar olacağını düşünmemiştik. Personel sayısı da oldukça fazlaydı. Sandıklı Belediyesini 31 Mart itibarıyla 56 milyon TL ile borçla devraldık.  Biz mazeret üretmeyeceğiz, hizmet üretmek için buraya geldik. Bu rakamları da Afyon ve Sandıklı halkının bilmesini istiyorum” dedi.

 

“SANJET’te kimin nerde çalıştığı belli değildi”

 

SANJET’in 12 milyon TL olan borcunu 1 yıl da 8,5 milyon TL’ye düşürdüklerini söyleyen başkan Çöl, SANJET’te daha önceden 120 kişinin çalıştığını ve bu sayıyı 50’ye düşürdüklerini ifade etti.  Bazı personellerin SANJET’ten maaş almalarına rağmen SANJET’te çalışmadıklarını tespit ettiklerini söyleyen Başkan Çöl, “SANJET’te sözde çalışanların birçoğu ya otogardan çıkıyordu ya da mezbahaneden çıkıyordu, yani kimin nerede çalıştığı belli değildi. Yine SANJET’te aynı işi yapmalarına rağmen çalışanlar arasında fiyat farklılıkları vardı. Biz göreve gelir gelmez bu sorunları çözdük. Şuan da SANJET’te 50 personel çalışıyor. Ve maaşları da dengeledik. Ekonomik açıdan da elimiz güçlendi ve 1 yılda 3,5 milyon TL borç ödedik. Biz 1 yıllık süre içerisinde zor zamanlar geçirdik. Şuanda daha iyiyiz daha derli toplu ekonomik bir yapı var” diye konuştu.

 “İşe gelmeden maaş alıyorlardı”

 

Sandıklı Belediyesi eski başkanı şuan ise MHP’den milletvekili adayı olan İsmail Elibol zamanında yaşanan ilginç bir olayı da anlatan Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 100’e yakın personelin işe gelmeyip Sandıklı Belediyesi’nden maaş aldıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde personel sayısının 550 kişi olduğunu söyleyen Başkan Çöl, bu sayıyı 390 civarına indirdiklerini ifade etti.  Başkan Çöl, “Sandıklı Belediyesi’nde önceden 550 kişi çalışıyordu. Şuan da yaklaşık 390 civarında belediye çalışanımız var. Göreve geldiğim gün ilginç bir olay yaşandı. Belediyeye ilk geldiğimiz gün ‘Başkan gelir gelmez gece bir sürü işçi aldı’ dediler. Bende ’İşçi falan almadık’ dedim. Ne işçisi diyorum. Meğer İşe gelmeyip maaş alanlar, ben seçimi kazandıktan sonra işe gelmişler. Onları yeni alındı, sanmışlar. Böyle komik bir olayla da karşılaştık” dedi.

 “2 kişilik sandalye de 4 kişi çalışıyordu”

 

Başkanlık görevine geldikten sonra belediyeye ait olan işletmeleri dolaştığı sırada ilginç bir olaya da tanık olduğunu söyleyen Başkan Çöl, 2 sandalye ve 2 masanın bulunduğu bir işletmede 4 kişinin çalıştığını söyledi. Başkan Çöl, “Bir işletmemize yaptığımız ziyarette 2 kişinin oturduğunu ve 2 kişinin ise ayakta olduğunu görünce ayakta olan kişilerin vatandaş olduğunu zannettim. Ve oturan belediye çalışanlarımıza ‘ vatandaşları neden ayakta bekletiyorsunuz, işlerini niye hemen görmüyorsunuz’ dediğimde ayakta kalan 2 kişi de ‘Sayın başkanım biz zaten belediye çalışanıyız. İşleri sırayla yapıyoruz’ diye cevap vermeleri beni bir hayli şaşırtmıştı” diye konuştu.

 “100 kişinin yapacağı işi 200 kişi yapıyordu”

 Sandıklı Belediyesi’nin diğer bir gelir kaynağının ise kaplıcalar bölgesi olduğunu belirten Başkan Çöl, zarar eden kaplıcayı kar eder duruma getirdiklerini söyledi. Kendinden önceki dönemde kaplıcalarda 100 kişinin yaptığı işi 200 kişinin yaptığını ifade eden Başkan Çöl, zarar eden kuruluşun şuanda 1 yılda 2 milyon TL kar ettiğini söyledi. Başkan Çöl, “Kaplıca bölgesi Sandıklı Belediyesine en fazla gelir getiren kaynaklardan bir tanesidir. Orada önceden 200 kişi çalışıyordu. Yani 100 kişinin yapacağı işi 200 kişi yapıyordu. Yaklaşık 1 milyon TL civarında oradan karımız oldu. Ödemelerin düzenli ve peşin yapılmasıyla birlikte 1 milyon TL’de oradan kar ettik. Şuanda tasarruf çalışmaları çerçevesinde bir yılda 2 trilyon kar ettik” şeklinde konuştu.

 “Vatandaşın belediyeye güveni yoktu”

 Yine İsmail Elibol döneminde vatandaşın belediyeye olan güveninin kalmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Çöl, buna yaptıkları doğalgaz abonelik çalışmasında şahit olduklarını söyledi. Başkan Çöl, “Doğalgaz ile ilgili bir çalışmamız vardı, onu da bitirdik. Projemizde onaylandı. BOTAŞ yarın bir gün buraya gelip şube açacak. 200 tane abonelik vardı. İnsanlarda ekonomik sıkıntının bir güvensizliği vardı. Vatandaş, ‘Parayı yatırdığımız zaman acaba belediye paraya el mi koyacak’ diye düşence içindeydi. Seçim bitti, seçim bittikten sonra yine toplantılara devam ettim. Abone yapmak için mahalle mahalle dolaştım. Çünkü vatandaşın belediyeye güveni kalmamıştı. ‘Doğalgaz kullanın’ diye vatandaşı ikna ettik. STK’larda sağ olsun burada bize büyük destek verdiler. 4 bin 200 abone ettik. Şuanda Ziraat Bankası’nda kuyruklar oluşuyor. 4 bin 200 abone ile Afyon ilçelerinde lider olduk. SANJET’le ısınamayan bölgelerimize doğalgazı vermeye başlayacağız” dedi.

 “Firmalar bile ihaleye katılmıyordu”

Vatandaşın yanı sıra firmaların bile Sandıklı Belediyesi’ne ekonomik anlamda güvenmediğini söyleyen Başkan Çöl, “İlk zamanlar ihale yaptığımızda hiçbir firma ihaleye katılmıyordu. Kimse gelmiyordu. Şimdi ise firmalar koşarak ihaleye geliyorlar. Çünkü firmalar paralarını zamanında alabileceklerini anladı. Zaten parasını alan firma şaşırıyor. Bize; ‘Nasıl oldu da verebiliyorsunuz. Biz önceden bu kadar erken almayı bırak hiç alamıyorduk bile’ dediler” diye konuştu.

Kaynak: Afyonanahaber.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.