Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Muhtarlara Müze çalışmaları anlatıldı

Muhtarlara Müze çalışmaları anlatıldı
2 views
09 Ekim 2015 - 12:06

Kent Müzesi kurulum çalışmalarıyla ilgili mahalle muhtarlarına bilgi verildi.

2013 yılında geniş katılımlı bir istişare toplantısıyla başlayan kent müzesi kurma çalışmalarında, envanter toplama aşamasına kadar gelindi. Geride kalan bu süreçte yapılan ve ileride yapılması planlanan çalışmalar, Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten başkanlığında yapılan toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile mahalle muhtarlarına anlatıldı.

BAĞIŞLAR KABUL EDİLMEYE BAŞLANDI

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık’ın da katıldığı toplantıda, ilk olarak Sanat Tarihçisi Zatinur Tur tarafından aşama aşama kent müzesinin kurulum çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi. Slayt gösteri eşliğinde geniş kapsamlı bir sunum yapan Tur, 2013 yılında yapılan ilk istişare toplantısının ardından, Bursa, İnegöl, Samsun, Gaziantep ve Uşak kent müzelerini gezerek, fikir paylaşımında bulunduklarını söyledi. Kent müzesinde sergilenecek mesleklerle ilgili araştırma ve çekim çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Tur, ayrıca sucuk, lokum ve mermer gibi ilimize özgü değerlerle ilgili görüntü kayıtları oluşturduklarını aktardı. Müze için halktan gelen bağışları kabul etmeye başladıklarını ifade eden Tur, yerel ve ulusal medyada müzenin tanıtımı yapılarak, daha geniş kitlelerin katılımını sağlayacaklarını dile getirdi.

   TARİH VE KÜLTÜR BİR ARADA YAŞATILACAK

Yaşayan bir kent müzesi oluşturmak adına Türkiye’de benzeri olmayan bir proje hazırladıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten ise müzenin Zafer Kent Ormanı’na çıkan yol üzerinde inşa edileceğini söyledi. Başkan Yardımcısı Örten, müzenin kurulacak yer itibariyle ile içerisinde tarihi kale, Ulu Camii, Kent Ormanı, Mevlevi Müze gibi Afyon’un tarihi ve kültürünün bir arada yaşandığı turizme katkı sağlayacak bir gezi alanı oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Müzeye halkın katılımının çok önemli olduğunu ifade eden Örten, mahalle muhtarlarından bu konuda destek istedi. Toplantının son bölümünde, projenin mimarlarından İsmail Efe, proje maketi üzerinden müzenin kapsamı ve içerisinde yer alacak bölümlerle ilgili bilgi verdi. Projeye hayran kalan mahalle muhtarları, her konuda destekleyeceklerini belirttiler.

DSC_3980.JPG_09102015101926-3

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.