Afyonprestij – Afyon Haber – Sondakika Afyon – Afyonkarahisar Haberleri- Afyon Gazeteleri – Gazete Haberleri

Milyonlarca kişi Türkiye sınırlarına yığılabilir

Milyonlarca kişi Türkiye sınırlarına yığılabilir
3 views
18 Haziran 2015 - 13:58

IŞİD, bu kez de Azez şehrine saldırıyor. Amaç Azez’i ÖSO’dan alıp YPG’ye teslim etmek. Böyle bir durum ise milyonluk göçe yol açacak. Türkiye olası bir göç riskine karşı ne yapmalı?

IŞİD, Kilis’in karşısında Özgür Suriye Ordusu’na bağlı grupların elinde tuttuğu Azez şehrine saldırıyor. Bu Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye’nin göç kotasını aştığını vurgulayarak, “Son gelenlerle bakıldığında ciddi bir göç kitlesiyle Türkiye karşı karşıya kaldı. Bu göç hengâmesinin ardından mültecilerin sayısı 3 milyonu nerdeyse aştı. 6 Milyar dolar civarında bir bedel ödüyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye ciddi anlamda güvenlik sorunları da yaşıyor. O nedenle Türkiye’nin sınır dışında mülteciler için güvenli kamplar oluşturması daha makul bir karardır” diye konuştu.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye’ye olacak olası göçlerin akabinde yaşanacak sıkıntıları ve göçleri engellemek için çözüm önerilerini AjansHaber’e anlattı:

“TÜRKİYE MÜLTECİ KOTASINA AŞMIŞ DURUMDA”

Baktığımız zaman, IŞİD’in bu saldırısıyla birlikte olası bir göç ihtimali görünüyor. Ancak Türkiye mülteci kotasını aşmış durumda. Son gelenlerle bakıldığında ciddi bir göç kitlesiyle Türkiye karşı karşıya kaldı. Bu göç hengâmesinin ardından mültecilerin sayısı 3 milyonu nerdeyse aştı. 6 Milyar dolar civarında bir bedel ödüyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye ciddi anlamda güvenlik sorunları da yaşıyor.

“TÜRKİYE MÜLTECİLER İÇİN GÜVENLİ BÖLGELER OLUŞTURUYORDU”

Türkiye’nin mültecileri için güvenli bölgeler daha önce oluşturuyordu.. Hatta bunların yerleri de belli olmuştu. Bunlardan birsi Cilve gözü sınır kapısının hemen karşısındadır. Diğer bir tanesi ise Tiflis’in hemen karşısında yer alıyordu. Bunun yanı sıra PYD’nin aldığı bölgelerde de güvenli bölgeler oluşturma gibi Türkiye’nin projeleri söz konusu olmuştu.

“TÜRKİYE GÖÇÜ ENGELLEMEK İÇİN…”

Türkiye mültecileri ülke içerisine sokmak yerine sınırın diğer tarafından belli kamp bölgeleri oluşturabilir. Türkiye eğer yeniden bir mülteci akını söz konusu olursa kapılarını açmayacaktır. 1 Milyon gibi bir mülteci sayısı kabul edilecek bir rakam değil. Ancak 30-40 km’lik alanlarda savaştan kaçan mülteciler barındırılabilir. Fakat bu da belli sıkıntıları beraberinde getiriyor. Çünkü Türkiye kendi sınırları dışarısında bir özel alan oluşturduğu takdirde toprak ihlali olarak yorumlanabilir. Bu durumda ihtimaller arasında. Fakat uluslararası toplumun belli aşamalarda almış olduğu kararlar var. Bunlardan birisi de olağanüstü durumlarda mağdur olan halka ilişkin istisnai haklar. Bu nedenle Türkiye sınırları dışında mültecilere yeni kamplar oluşturma şansımız yüksek görünüyor.

“TÜRKİYE GÖÇ SORUNUYLA KENDİ BAŞINA MÜCADELE EDECEK”

Avrupa’nın Türkiye’ye mali bir destek verme durumu yok. Aynı zamanda böyle bir isteğinin olduğunu da düşünmüyorum. Yıllar önce Bulgaristan’da yaşanan göç sorunlarında da Türkiye’ye Avrupa hiçbir destek de bulunmamıştı. Sonuç olarak Türkiye bu sorunla kendi başına mücadele verecek. Avrupa ya da batı buna Türkiye’ye destek vermeyecek.

KAYNAK: AjansHaber

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.