AFJET İlklerin Peşinde

AFJET İlklerin Peşinde

Kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik ziyaretler kapsamında AFJET’i ziyaret ederek incelemelerde bulunan Vali Hakan Yusuf Güner, Türkiye’de bir ilki hayata geçirerek 3 kilovat saatlik elektrik enerjisi üretmek için çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi.

 Kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik ziyaretler kapsamında AFJET’i ziyaret ederek incelemelerde bulunan Vali Hakan Yusuf Güner, Türkiye’de bir ilki hayata geçirerek 3 kilovat saatlik elektrik enerjisi üretmek için çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi.

 AFJET AŞ Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ve idari personeller tarafından karşılanan Vali Hakan Yusuf Güner ilk olarak idari hizmet binasını ziyaret ederek personellere çalışmalarında başarılar diledi. Jeotermal Su Dağıtım istasyonunu da inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Güner, Afjet Genel Müdürü Yusuf Ulutürk’ten detaylı bir brifink aldı.

 “Jeotermal su israfını önledik”

 AFJET’in çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Genel Müdür Yusuf Ulutürk; “15 bin 9 yüz 60 abonesi ile hizmet veren büyük bir şirket olarak hizmet veriyoruz. Göreve başlarken bir hedef koymuştuk. Jeotermali en iyi şekilde kullanacağız ve Afyonkarahisar’a hem işçi hem de parasal girdi olarak Ülke ekonomisine de katkı sağlayan bir yapı oluşturacağımıza söz vermiştik. Hedeflerimizin büyük bir bölümünü şu ana kadar gerçekleştirdik. İlk olarak 4 bin 500 abone sayısını 16 bin aboneye yükselttik. İkinci olarak termal otellerin daha önce kendi kuyuları vardı. Fazla su kullanılıp dışarıya deşarj ediliyor ve havzayı yoruyorlardı. Bu olumsuzlukların da önüne geçtik ve tek noktadan 9 km gidiş, 9 km geliş olmak üzere 18 km’lik bir turizm hattı oluşturduk” diye konuştu.

 “3 farklı alanda hizmet veriyoruz”

  Bu hattımız aracılığı ile Afyon Kocatepe üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin ısıtmasını da üstlenmiş durumdayız. Yeni yapılan stadyumumuz ve müzemiz de bu hattan ısıtılıyor. Bu bölgede 10 bin yatak kapasitesine kadar otellerimizin ısıtılması yönünde taahhüdümüz var ve şu ana kadar 6 bin kapasiteye ulaşmış durumdayız. Bunun yanı sıra da teknolojik termal seracılık alanında hizmet veren işletmelerimize de ısıtma sistemiyle hizmet veriyoruz. Şu ana kadar 250 dönümlük bir ısıtma işlemimiz var ancak kapasitemiz 800 dönümlük alanda ısıtma yapabilecek konumdadır” dedi.

 Yeni yatırımlara ilişkin de bilgiler veren Yusuf Ulutürk’ün bilgilendirilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Vali Hakan Yusuf Güner ise; “Afyonkarahisar’ın doğal kaynaklarının çevreci bir şekilde kullanılması amacıyla kurulumundan bu güne kadar katkısı olan valilerimize teşekkür ediyorum. Günümüz itibariyle bizim en büyük rakibimiz doğalgaz ancak gelecek zaman diliminde üreteceğimiz elektrik ile de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına bir nebze de olsa katkı sağlayacağız. Bugüne kadar yapılan çalışmalar Afyonkarahisar’a doğal kaynaklarını daha ucuz, daha verimli kullanma imkanı sağlamış, daha çevreci ve daha temiz bir kaynak kullanımı imkanı oluşturulmuş, otellerin girdi maliyetlerini düşürerek karlılığını artırmış bir sistem halini almış. Tüm bunların yanı sıra arkasında valinin ve devletin olduğu güvenilirliğinin olduğu bir sistem garantisini vatandaşlara sağlatmıştır” diye konuştu.

 “Düşük ısıda elektrik üreteceğiz”

 Türkiye genelinde bir ilke imza atacaklarını ifade eden Vali Hakan Yusuf Güner; “Türkiye’de 150 derecenin üzerindeki bir su sıcaklığıyla elektrik üretiliyor ama 150 derecenin altındaki su sıcaklığında bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de elektrik üretilmiyor. Afyonkarahisar’da AFJET aracılığıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek, kaplıca suyu elektrik enerjisine dönüştürülüp, halkın en büyük girdisi durumunda olan elektrik üretimini biz çevreye zarar vermeden, doğaya zarar vermeden aynen rüzgar enerjisinde olduğu gibi sağlamış olacağız. Kullandığımız suyu da israf etmeyecek ve kaynağına tekrar reenjekte edeceğiz” dedi.

 “Oteller için yeni bir çalışma daha yapacağız”

 Türkiye’de ilk olacak bir başka konuya daha değinen Vali Güner, otellerin çamaşır yıkama ve kurutma işlemlerine yönelik bir çalışmayı da hayata geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Vali Güner; “Türkiye’de birlikler aracılığı ile otellerin çamaşır yıkama ve kurutma hizmetlerini yürüten birlikler var ancak doğalgaz sistemiyle çalışıyor. İşletmeler için doğalgaz jeotermal enerjiye oranla % 50 daha pahalı. Önümüzdeki zaman diliminde bu hizmeti de sunmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “AFJET sosyal sorumluluk projelerinde de yer alacak”

 AFJET’in Afyonkarahisar’ın milli bir şirketi olduğunu belirten Vali Güner; “Sayın valilerimizin öncülüğünde kurulmuş olan bir şirkettir. Belediye ve diğer ilgililer yönetim kurulunda yer almaktadır. AFJET olarak bundan sonraki dönemde daha şeffaf bir yönetim anlayışıyla hizmet verilecek ve halkımızın ortak ihtiyaçlarına dönük kız öğrenci yurdu gibi, park gibi ortak kullanıma yönelik ihtiyaçlarını da planlayacağım. AFJET olarak sadece şirketimizin kendi çerçevesinde değil ayrıca sosyal sorumluluk projeleriyle de Afyonkarahisar’da bundan sonraki dönemde var olduğumuzu, halktan aldığımızı, halka geri verdiğimizi bundan sonraki dönemde göstereceğiz. Bu vesile ile hemen bir kız yurdu yapılması konusunda planlamayı yapın. Afyonkarahisar’da kız öğrencilerimiz yoğun. Onların kullanımına açacağımız bir AFJET Kız Öğrenci Yurdu yapımı için siz planlamanızı yapın ve yönetim kuruluna getirin biz de gerekeni yapalım ve kız öğrencilerimizi bu yurtta himaye edelim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.