Afyonprestij I Afyon Haber I Sondakika Afyon – Afyonkarahisar

Mali tatil yarın başlıyor

Mali tatil yarın başlıyor
9 views
30 Haziran 2015 - 0:52

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Erdal Sayar, temmuz ayının ilk iş gününün mali tatil başlangıcı olduğunu söyleyerek, bilinmesi gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Erdal Sayar, mali tatil hakkında yaptığı açıklamada, “Mart ayından itibaren başlayan yoğun beyan dönemi sonrasında iş yükünün hafifletilerek ilgili çalışanların dinlendirilmesi amaçlanarak düzenlenmiş olan kanun gereği son günü mali tatile rastlayan süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılmaktadır. Mali Tatil uygulamasına geçilmesi ile birlikte 30.06.2007’ de “1 sıra nolu mali tatil uygulaması hakkında genel tebliği” yayımlamıştır. Bu tebliğ uyarınca mali tatillerin uygulanacağı tarihler, mali tatil kapsamında olmayan süreler ile mali tatil nedeniyle uzayan süreler örnekleri ile birlikte açıklanmaktadır. Muhasebe kayıt süreleri, mali tatilde vergi incelemesi ve tebliğ süreleri ile ilgili düzenlemeler yine bu tebliğ içerinde yer alan diğer konu başlıkları arasında yer almaktadır. Mali tatilin sona erdiği günü izleyen yedi gün içinde biten kanuni ve idari süreler ile beyanname verme süresi mali tatil nedeniyle uzamış olan vergilerde ödeme süreleri tebliğ içerisinde sunulan bilgilerdendir. 1 Temmuz 2015-31 Temmuz 2015 tarihinde sırasıyla yapılması gereken işlemler şöyledir: 2014 yılına ilişkin gelir vergisi 2. taksit ödemesi  Motorlu taşıtlar vergisi 2. taksit ödemesi  Haziran 2015 dönemine ait haberleşme vergisinin beyanı ve ödemesi  Haziran 2015 dönemine ait mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (Form Ba)  Haziran 2015 dönemine ait mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formu (Form Bs)” dedi.

MALİ TATİL KAPSAMINDA BİLİNMESİ GEREKEN DİĞER KONULAR

Sayar, “Vergi ile ilgili işlemler nedeniyle dava açma süreleri işlemez, ancak bahsi geçen süre mali tatilin bitimi ile tekrar işlemeye başlar. Mahkeme kararı haricinde inceleme amacıyla defter ya da belge ibrazı istenemez yahut mükellefin işyerinde inceleme işlemi yapılamaz. Mali tatil süresi içerisinde ceza ihbarnameleri ile mahsup talepleri dışında mükelleften bilgi isteme talebinde bulunulamaz. Yapılacak tebligatlarla ilgili süre mali tatilin bitiminin son gününde itibaren işlemeye başlar. Bu kanun gereği izleyen yedi gün içinde biten bu madde kapsamındaki kanuni ve idari süreler, malî tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedinci günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılır.  Mali Tatil uygulaması gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlar için geçerli değildir. Beyana dayanan ve beyanname verme süresi malî tatil nedeniyle uzamış olan vergilerde ödeme süresi (aynı ay içerisinde kalmak kaydıyla), uzayan beyanname verme süresinin son gününden itibaren üçüncü günün mesai saati bitimine kadar uzamış sayılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

acıbadem evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat