Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Kurtuluş Savaşı 3 boyutlu sunulacak

Kurtuluş Savaşı 3 boyutlu sunulacak
29 views
29 Aralık 2014 - 11:44

Afyonkarahisar’da yapımı devam eden İstiklal Tanıtım Merkezi inşaatının yüzde 30’u tamamlandı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürü Kuşcu:
“Hayal olarak çıkılan yol, Afyonkarahisar ve Türkiye’yi dünyada temsil edecek bir sanat eserine, İstiklal Tanıtım Merkezi’ne dönüşmek üzere ilerlemektedir”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yaptırılan, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarının ziyaretçilere 3 boyutlu aktarılacağı İstiklal Tanıtım Merkezi inşaatının yüzde 30’u tamamlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’daki 26 Ağustos Tabiat Parkı’nda, Kurtuluş Savaşını anlatacak bir Panoramik Müze’nin kurulması için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla 2011 yılında planlama hazırlık çalışmalarına başlandığını söyledi.

“Proje ve hazırlık çalışmaları tamamlanan eser, 2013 yılında ihale edilerek, 2014 yılında yapımına başlanmıştır” diyen Kuşcu, 28 bin 206 metrekare alana kurulacak müzenin, 3 bin 36 metrekare inşaat, 3 bin 500 metrekare otopark ve yaklaşık 18 bin metrekare yeşil alana sahip olacağını bildirdi.

Kuşcu, gelecek yıl hizmete girecek merkezin yaklaşık 9 milyon liraya mal olacağını, inşaat çalışmalarının hızla sürdüğünü ve yüzde 30’unun tamamlandığını aktardı.

Merkezin bina karakterini belirleyen ana ögeler olarak Selçuklu tarzı bir portalle, son dönem Osmanlı tarzı geniş saçakların seçildiğine değinen Kuşcu, ön kule üzerini örten bakır kaplama çatının da kavisli dikdörtgen çatı formunda olduğunu kaydetti.

Panoramik Müze’nin bilgilendirme panoları resim çalışması yapımı kapsamında üst salonda 16, alt salonda 14 olmak üzere toplam 30 adet pano resmi hazırlanacağını ifade eden Kuşcu, şunları söyledi:

“Üst kat panolarında, ilk Türk devletinden başlayarak Çanakkale, İstiklal Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve günümüze kadar, tarihimizde yaşanmış önemli olaylar ve şahsiyetler kronolojik sırayla anlatılacaktır. Alt kat panolarında ise özellikle 26 Ağustostaki Büyük Taarruz’u ve Kurtuluş Savaşı’mızı merkeze alan bir anlatım yer alacaktır. Büyük Taarruz’un önemli simaları, bu bölgedeki şehitler ve önemli olaylar, panoların ağırlıklı konusunu teşkil edecektir.”

– “İnsanlar, Milli Mücadele’mizi adeta yaşayacaklar”

Kurtuluş Savaşı öncesi, savaş anı ve savaş sonrasının panoramik sunum tekniği ile ziyaretçilere anlatılacağını vurgulayan Kuşcu, “Türkiye’de tek olan İstiklal Tanıtım Merkezi binasında ziyaretçiler büyük taarruzu, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni canlı gibi izleyebilecek. İnsanlar, Milli Mücadele’mizi adeta yaşayacaklar” diye konuştu.

Kuşcu, şöyle devam etti:

“Milli Mücadele’nin ziyaretçilerin, çocukların ve gençlerin hafızalarına kazınabilmesi, tarihin tekerrür etmemesi, ibret alınabilmesi, kıssadan hisse alabilmemiz açısından çok önemli olan bu dev eser, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimat ve takipleri ve yoğun çabasıyla Afyonkarahisar ve Türkiye kamuoyunun gündemine gelmiştir. Hayal olarak çıkılan yol, Afyonkarahisar ve Türkiye’yi dünyada temsil edecek bir sanat eserine, İstiklal Tanıtım Merkezi’ne dönüşmek üzere ilerlemektedir.”

Kurtuluş Savaşı 3 boyutlu sunulacak Kurtuluş Savaşı 3 boyutlu sunulacak Kurtuluş Savaşı 3 boyutlu sunulacak

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.