DOLAR 7,4762
EURO 9,0426
ALTIN 441,82
BIST 1.557
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon -2°C
Soğuk
Afyon
-2°C
Soğuk
Sal -2°C
Çar 1°C
Per 7°C
Cum 6°C
YAZARLAR TÜMÜ

“Koalisyonu AKP kurmak istemedi”

Reklam
25.08.2015
42
A+
A-

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın, Milliyetçi Hareket Partisiyle kurulamayan koalisyon konusunda yaptığı açıklamalara cevap veren MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, “7 Haziran günü balkon konuşmasında Sayın Ahmet Davutoğlu, ‘Ya azınlık hükümeti ya da erken seçim’ diyerek koalisyon hükümetine karşı olduğu ilk geceden kendisi belirtmiştir” diye konuştu.

Önceki gün birçok yerel medya kuruluşunda yer alan haberde, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın, AKP-MHP koalisyon görüşmeleri üzerinden yaptığı yorumlara, MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan sert yanıt geldi. Özkaya’nın, MHP’nin uzlaşmaz ve AKP’nin her teklifine hayır diyen bir tavır içerisinde olduğunu ifade ettiği açıklamasına detaylı açıklamalarla cevap veren Parsak, Özkaya’yı net bir dille uyardı. 7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde, AKP’nin 13 yıllık tek başına iktidarının sona erdiğini hatırlatan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, MHP’nin seçim gecesinden itibaren tavrının her zaman anlaşılır, uzlaşmaya yönelik ve net olduğunu belirtti. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, seçim sonuçlarını en doğru okuyan lider olduğunun altını çizen Parsak, koalisyon kültürü olmayan ve tek başına iktidardan başka bir şey bilmeyen AKP iktidarının büyük bir ukalalık içerinde, sorumsuzca hareket ettiğini, erken seçim başta olmak üzere ortaya çıkan sonuçlardan ise diğer partileri ve özellikle de MHP’yi sorumlu tutmaya çalıştığını kaydetti.

AKP, TÜRK MİLLETİ’NİN MESAJINI ALAMADI

AKP’nin, uzun yıllar tek başına iktidarın vermiş olduğu rehavet ve keyfilik içerisinde hareket etme alışkanlığının 7 Haziran seçimlerinden sonra da anlaşılmaz bir şekilde devam ettiğini belirten Parsak, AKP’yi, Türk Milleti’nin seçimlerde kendilerine verdiği mesajı anlamamakla ve yanlışlarında ısrar etmekle suçladı. AKP’nin, oylarındaki düşüş ile ilgili hiçbir değerlendirme yapmadığını kaydeden Mehmet Parsak, AKP’nin oylarındaki düşüşün temel nedenlerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adamlığa oynaması, “Çözüm Süreci” adı altında yürütülen ihanet süreci ve hesabı sorulmayan yolsuzluklar şeklinde özetledi.

“YOLSUZLUĞUN ÜSTÜNE GİDİLMEMESİ AKP’NİN OYLARINI DÜŞÜRDÜ”

17-25 Aralık yolsuzluklarına adı karışan 4 AKP’li bakan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın yargıdan kaçırılmasının, AKP oylarındaki düşüşün bir başka nedeni olduğunu kaydeden Mehmet Parsak, “17-25 Aralık yolsuzluklarını tüm milletimiz izledi, dinledi. Bu süreçte olanlar, ortaya saçılan pislikler, bakanlara hediye edilen 700 bin dolarlık saatler, yatak odalarındaki kasalar, ayakkabı kutularından çıkan balya balya dolarlar, takım elbise kılıfları ve çikolata kutularında taşınan rüşvetler herkesin hafızasında iken, tüm sorumluları yargıdan kaçıran bir tavır, AKP için sonun başlangıcı oldu” dedi.

“MHP’NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ, TÜRK MİLLETİ’NİN HASSASİYETLERİDİR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 7 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimleri gecesinden bu yana devam eden ilkeli ve tutarlı tavrının temel kaynağının Türk Milleti’nin hassasiyetleri olduğunu vurgulayan Mehmet Parsak, “Türk Milleti, az önce belirttiğimiz nedenlerle AKP’yi tek başına iktidardan düşürmüştür. MHP’nin ise, Türk Milleti’nin bu tavrını görmezden gelmesi düşünülemezdi dolayısı ile burada uzlaşmaz olan, Türk Milleti’nin kendisine verdiği mesajı almak istemeyen AKP’dir” dedi. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran gecesi yaptığı açıklamayı hatırlatan Parsak, MHP’nin koalisyona ilişkin görüşlerini şu şekilde özetledi:“Sayın Genel Başkanımız, AKP’nin yıllardır “çözüm ortağı” olan HDP ile bir koalisyon kurmasının, bu mümkün değil ise birçok konuda benzer düşündüğü CHP ile bir araya gelmesinin, hatta bu 3 partinin bir araya gelerek AKP-CHP-HDP hükümetini kurmasının uygun olacağını söylemiş,bu seçeneklerin tüketilmesi halinde, belirli ilkelerin esas alınması şartıyla ülkenin geleceği için üzerimize düşecek sorumluluğun yerine getirileceğini ifade etmiştir.Genel Başkanımız, AKP-MHP koalisyonunun mümkün olabilmesi için açık, net, anlaşılır ve Türk Milleti’nin hassasiyetlerini içeren genel ilkelerini, bir başka deyişle “kırmızı çizgileri”ni, kamuoyu ve AKP’li yetkililer ile birçok kez paylaşmıştır. Aslında Türk Milleti’nin AKP’ye verdiği uyarılardan ibaret olan bu ilkelerin birincisi,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, anayasal sınırlarına çekilmesi, keyfi yönetim anlayışına son vermesi, tek adamlığa dayalı Başkanlık Sistemi hayalinden vazgeçmesidir. Diğer ilkemiz,“Çözüm Süreci” adı altında yürütülen ihanet pazarlıklarının ve terörle müzakerenin sona erdirilmesi ve şımaran terör örgütü ile müzakerelerin ortadan kaldırılarak terörle etkin mücadelenin sağlanmasıdır. Son ilkemiz ise, başta 17-25 Aralık Süreci ile AKP’li 4 bakan olmak üzere tüm yolsuzluklardan hesap sorulmasını ve temiz bir siyaset için gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır.” AKP’nin, MHP’nin bu kırmızı çizgilerini, uzlaşmaz tavrın bir göstergesi olarak sunduğunu ve kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını kaydeden Parsak, “Türk Milleti AKP’yi bu konularda net birşekilde uyardı ve tek başına iktidarlarına son verdi. Seçim sonrasındaki süreçte de biz uyardık, değişin, yanlışlarınızdan vazgeçin dedik. Ülke kan gölü olmuş, PKK Türkiye’nin her yerinde yol kesmiş, her gün şehitler geliyormuş, umurlarında bile değil, yanlışlarına inatla devam ediyorlar” dedi.

“UZLAŞMAZ DAVRANAN AKP OLMUŞTUR”

7 Haziran gecesi AKP Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı balkon konuşmasını hatırlatan Parsak, “İlk geceden balkona çıkıp “ya AKP azınlık hükümeti ya da erken seçim” diyen Davutoğlu’nun kendisidir. AKP, ilk günden bu yana hiçbir parti ile koalisyon kurmak istememiştir. Her partiye uğrayıp erken seçim veya azınlık hükümeti senaryosu gibi teklifler sunan AKP’nin, hiçbir partiye koalisyon teklifinde bulunmamasına rağmen koalisyonun kurulmaması ve erken seçime gidilmesinden MHP’yi sorumlu göstermeye çalışması, en nazik ifade ile “siyasi uyanıklıktır. Koalisyonu bir an bile aklından geçirmeyen AKP, böyle kritik bir süreçte, terörün azması ve ekonomik göstergelerin bozulmasına aldırmadan Türk Milleti’nin 45 gününü heba etmiştir” dedi.

“MHP BU ŞARTLAR ALTINDA KOALİSYON KURAMAZDI”

Açıklamalarına sert ifadelerle devam eden Mehmet Parsak, “Türk Milleti’nin kırmızı çizgilerini görmezden gelen, seçimlerde kendisine yapılan uyarıları dikkate almayan, özellikle terör konusunda Türk Milleti’nin vazgeçilmez şartlarına itibar edip kendisine çeki düzen vermeyen ve çözüm masalını, ileride tekrar ısıtıp önümüze sunmak üzere buzdolabına kaldıran AKP’nin, bu haliyle bizim gözümüzde HDP’den bir farkı yoktur” dedi. Erken seçim üzerinden partisine yapılan eleştirilere, ilginç bir benzetme ile cevap veren Parsak, “Bizim hırkamız bin yamayı kabul eder ancak bir lekeyi kabul etmez. Biz şehitleri, gazileri, mağdurları olan, 46 yıllık şerefli bir hareketin partisiyiz. Türk Milleti’nin hassasiyetlerini, koalisyon masalarında bakanlık pazarlıkları yaparak satamayız. MHP, kendisine yakışanı yaparak, koalisyon görüşmeleri sırasında Türk Milleti’nin 7 Haziran seçimlerinde verdiği mesajı masaya taşımıştır.” dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından erken seçimin zehir olduğunun defalarca ifade edilmesine rağmen erken seçimden MHP’nin sorumlu tutulmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Parsak, “Türk Milleti, gerçek uzlaşmazları, siyasi şımarıkları, gerçek sorumsuzları biliyor, 1 Kasım 2015 seçimlerinde tüm bu çevrelere gerekli cevap sandıkta verilecektir” dedi.

“AKP GÖREVİNİ YAPMAK YERİNE MHP’Yİ SUÇLUYOR”

Geçici hükümet olarak halen görev başında bulunan AKP’nin zirveye ulaşan terör olayları ve bozulan ekonomik göstergeleri çaresizlik içerisinde izlediğini belirten PARSAK, “Bugüne kadar hiçbir geçici hükümette görülmemiş şekilde Vali, Emniyet Müdürü ataması yapan, hala tek başına iktidarmış gibi davranan AKP hükümeti, konu terör olunca susuyor. Çünkü kendileri de suç ortağı, kendileri de sorumlu, kendileri de terörle işbirliği yaptılar” dedi. Türkiye’nin güvenlik sorunu ve iç savaş tehdidi ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Mehmet Parsak, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yol ve şehir güvenliğini sağlayamayan hükümet, sandık güvenliğini nasıl sağlayacak? Bu şartlar altında, demokratik bir seçimden nasıl söz edilebilir? Seçimin dolaylı maliyeti 10 Milyar doların üzerinde iken, tek bir adamın hevesi için ülke seçime götürülüyor. Bunun hesabını nasıl verecekler?” şeklinde konuştu.

ÇARŞI KARIŞTI

Kendisine, AKP’li Ali Özkaya’nın “Çarşı, her şeye karşı” benzetmesinin hatırlatılması üzerine Parsak, “MHP, arsızlığa, yolsuzluğa, keyfi yönetime, tek adamlığa, bölücülüğe ve ihanet sürecine karşıdır. Bunlara Türk Milleti de karşıdır. Bence çarşı her şey karşı değil, bence AKP’nin çarşısı karıştı” dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırdığını hatırlatan Mehmet Parsak, “Türk Milleti, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçimlerle de, tek başına iktidardan düşürdüğü AKP iktidarının, tek adamlığa, sultanlığa, saltanata özenen zihniyetine büyük bir ders verecek” dedi. MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, açıklamaların sonunda AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’yı TV ekranlarına davet ederek, “AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’yı, bu konular da dahil olmak üzere tüm iddialarını Türkiye ve Afyonkarahisar kamuoyu önünde konuşmak üzere televizyon ekranlarına davet ediyorum. Hodri Meydan! Karşı karşıya oturup, herkesin gözü önünde tartışalım. Bakalım milletimiz neye karar verecek” dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.