Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Kasım ortasında bağ bozumu

Kasım ortasında bağ bozumu
36 views
13 Kasım 2014 - 13:24

AHMET BAYRAM – Türkiye yaş üzüm üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Sarıgöl Ovası’nda, üreticinin yağmur ve dolu korkusu nedeniyle beyaz örtü altına alarak bağ bozumunu ötelediği 70 bin dönüm bağda hasat başladı.
Üreticilerin, bağların üzerini beyaz kanaviçe naylon ile örterek normalde ağustos ayında yapılması gereken hasadı kasım ve aralık ayına kadar ertelediği ilçede, 50 bin ton yaş üzüm dalında bekliyor.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda üzümleri örtü altına alarak aralık ayına kadar dalında bekletebildiklerini söyledi.
Bu yıl kışın havaların soğuması nedeniyle bağ bozumuna erken başladıklarını kaydeden Ülgen, “Sarıgöl’de üzüm hala dalında bekliyor, şu anda Türkiye’de en son üzümün hasat edildiği bölgedeyiz. Başka bir bölgede şu an üzüm hasadı yok” dedi.
Ülgen, bağların üzerini üzümleri olumsuz hava koşullarından, doğal afetlerden korumak için örttüklerini belirterek “Bu örtüleri örtmezsek bu bağlar bu zamana kadar böyle kalamaz. Bu örtüleri üzümlerimizi pahalıya satmak için değil dolu gibi doğal afetlere karşı korumak için kullanıyoruz” diye konuştu.
– Yüksek rekolte yakalandı
İlçede 70 bin dönüm üzüm bağının örtü altına alındığını anlatan Ülgen, şunlar kaydetti:
“Rekolte bu yıl çok yüksekti. 350 bin ton gibi rekolte yakaladık. Geçen yıl rekolte düşüktü, bu gün itibari ile dalında 50 bin ton yaş üzümümüz var. Ancak, üzüm fiyatları düştü, bu bizi çok etkiledi. Geçen sene bu zamanlarda üzümün kilosu 2 liraydı. Ancak bugün 40-50 kuruş. Bu fiyata rağmen alan yok. Fabrikalar, tüccarlar almak istemiyor.”
Üzümde ihracatın da düştüğünü söyleyen Ülgen, “Üzümde iç tüketim de çok düşük. Bu konuda bazı önerilerimiz oldu. Bu üzümler orduya, öğrenci yurtlarına, cezaevlerine ve huzur evlerine verilebilirdi” ifadesini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.