DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,98
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 9°C
Çok Bulutlu
Afyon
9°C
Çok Bulutlu
Paz 7°C
Pts 8°C
Sal 10°C
Çar 8°C
YAZARLAR TÜMÜ

KÂİNATIN VAR OLUŞU (II)

Hakkı Saygı
24 Şubat 1932 yılında Bulgaristan’ın Silistre iline bağlı Dulova’nın Kolobina köyünde doğdu. 1936 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. İstanbul’a gelerek Sultanahmet Ticari İlimler Fakültesi’ne girdi. 1979 yılında emekli olduktan sonra, matbaacılık ve yayıncılıkta ticari hayata başladı.
10.01.2021
789
A+
A-
Dünkü yazının devamıdır….
…. Tüm bu soruların cevaplarını bulup anlayabilmek için ise bir üst şuur boyutuna yükselmek gerektiğini fark ettim. Bunun için de aklımı ve beynimi kullanmam gerekiyordu. Öyle ise beyni çok iyi tanımalıydım. Çünkü beyin, tüm konuların merkezidir. Hangi konuyu ele alırsak alalım, o konuyu çözmek için ilk başvuracağımız anahtar beyindir. Beyini tanımadan hiçbir yere varamayız. Bütün olay beyinle başlıyor ve beyinle bitiyor.
Beyin, bütün düşüncelerin, inanışların, hatıraların, davranışların idare ve kontrol merkezidir. Yüce Allah, insan bedeninde cereyan eden her türlü; hareket, dokunma, koklama, duyma, görme, işitme beyindeki tüm faaliyet ve fiilleri, ruh vasıtasıyla koordineli olarak yerine getirir. Gerçi ruh hakkında fazla bir şey bilemiyoruz ama ruhun bedenden bağımsız olarak çalıştığı bilinmektedir. Ayrıca ruhun tüm fiilleri bedenin organlarıyla uyum içindedir.
Beyinin tüm faaliyet ve fiilleri ruh vasıtasıyla koordineli olarak yerine getirildiğine göre, ruh hakkında gerekli bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Beyin ve ruha, ileriki bölümlerde daha geniş olarak yer verilecektir
ESAS KONUYA GİRİŞ
Kuran ayetinde; “O; evvel’dir ve Ahir’dir, Zahir’dir ve Batın’dır” (1) ifadeleri yer alıyor. Bu ifadelere göre; “Elest-ü Bezmi’den, yani başlangıcı ve sonu bilinmeyen zamandan beri var olan bir Külli Kudret var. Bir kutsi hadise göre ise bu Külli Kudret: “Ben gizli bir hazine idim” diyor.
Bu Külli Kudret, Kuran ayetinde “O” diye ifade ediliyor. Hadiste ise “Ben gizli bir hazine idim” diyor. Bu duruma göre, bu “Külli Kudretin” ne bir ismi ne de bir cismi var, kendisini “ben” diye ifade ediyor.
Kuran’da; “Resul de (Muhammed), Rabbinden kendisine indirilmiş olana (Kuran’a) iman etmiştir” deniyor. Burada bir incelik var. “Allah’tan gelene” denmiyor. “Rabbinden gelene” deniyor. (Bakara, 285)
Ayrıca Kuran’da; “O’nun Zat’ından başka her şey yok olacaktır. Sadece O’nun Zat’ı bakidir” deniyor. (Kasas, 88)
Bu duruma göre biz, “O” ve “Gizli Hazine” ifadelerine; Âlemlerin Rabbi Zat” diyebiliriz.
Kutsi hadisin tamamında ise Âlemlerin Rabbi olan Zat: “Ben gizli bir hazine idim, yani her çeşit suretten arî, salt bir Zat, idim. Görünmeyi arzu ettim de bütün yarattıklarla birleşip, bilinmem için zuhura geldim” diyor.
Bu duruma göre; henüz ismi ve cismi olmayan, şeffaf, latif ve kudret kandilinde balkıyıp duran bir “nur kütlesi” var.
Bir şeyin; “Zat’ı, sıfatı ve fiilleri” olmalıdır ki onun varlığından söz edilebilsin. İşte bundan dolayıdır ki, “şeffaf, latif ve nur” dan ibaret olan Mutlak Zat; “ete-kemiğe büründü”, halden hale geçerek, farklı farklı canlı varlıklar halinde zuhura geldi, yani kainatı halk etti.
“Şeffaf, latif ve nur” dan ibaret olan Mutlak Zat’ın; halden hale geçerek, farklı farklı canlı varlıklar halinde zuhura getirdiği varlıklar arasında fakir de mevcuttu. Bu husus aşağıdaki şiirimle anlatmaya çalıştım.
LÂMEKÂN İLİNDEN
Kandilde ki nurun zerre si iken
Lâmekân ilinden cihana geldim
Devranda halden hale geçer iken
Bu fena mülkünde seyrana geldim
Bir müddet ben semalarda doladım
Kandilde balkıyan iki nur gördüm
Bakınca nuru âlâ nuru gördüm
Sordum ki Muhammed Ali dediler
Altı anadan zuhura geldim ben
Kim bilir kaç ebeden soruldum ben
Zuhura gelip ilk insan oldum ben
Devrana girip de seyran ederken
Kün emri ile geldik bu cihana
Hava ile toprak oldu bahane
Hakkı adı ile girdim devrana
Ezel de tek bir nur idik hepimiz
Devam edecek
Hakkı SAYGI (BABA)
_________________________
Hadid. Suresi, 3
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.