Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

JEOTERMAL KAPLICA TESİSİ ‘JET GROUT’ İLE GÜÇLENDİRİLECEK

JEOTERMAL KAPLICA TESİSİ ‘JET GROUT’ İLE GÜÇLENDİRİLECEK
121 views
07 Ağustos 2020 - 16:38
Afyonkarahisar Belediyesine  ait jeotermal kaplıca tesisinde ‘jet grout’ teknolojisi ile zemin güçlendirme çalışması başlatıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet ŞAHİN, Göreve geldiğimiz günden beri belediyemize ait jeotermal kaplıca tesisin eksiklerini gidermek için çalışıyoruz. Tesis seçim öncesi birçok eksiği olması ve ilgili kurumlardan hiçbir izin alınmadığı halde alelacele açılmış.
Tesisin bir kısmı kaya zemin, bir kısmı dolgu zemin üzerine oturduğundan dolayı düzensiz çökmeler yaşanmış ve duvarlarda, mermer kaplamalarda ayrılmalar meydana gelmiştir. Yaşanan çökmelerden sonra yaptırdığımız sondajlarda 10,5 metre derinlikte dolgu olduğu ve hala çökmekte olduğunu tespit ettik. Halkımızın can güvenliği göz önünde bulundurularak ‘jet grout’ teknolojisi ile zemin güçlendirme çalışması başlattık.
Ayrıca 490.000 TL (dörtyüz doksan bin) maliyetle tesisin tüm elektrik ve su gider tesisatını yeniledik, manuel olan sistemi otomasyon programı kurarak otomatik hale getirdik, sıcak su kuyusuna düşen ve suyun kalitesini etkileyen pompayı 450 metreden çıkardık, daha kullanışlı hale gelmesi adına tesis içinde yeni alanlar oluşturduk. Zemin güçlendirme çalışmasının tamamlanması ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğünden kaplıca tesisi işletme izinlerinin alınması neticesinde, pandemi kurallarına uygun bir şekilde tesisimizi halkımızın hizmetine açacağız.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.