Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Isı yalıtımında kalite kontrol

Isı yalıtımında kalite kontrol
33 views
14 Temmuz 2014 - 18:06

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Uygunoğlu ve proje ekibi tarafından geliştirilen yöntemle mantolama yapılmış binalarda ısı yalıtımı kalite kontrolü yapılıyor.

 

AKÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Uygunoğlu ve proje ekibi, AKÜ Yapı Malzemesi Laboratuvarı’nda geliştirdikleri yöntemle mantolama yapılmış binalarda levhanın yapışma dayanımı ve sıva kalınlığı gibi kalite kontrolleri binaların bulunduğu alanda gerçekleştiriliyor.

 

 

TAŞ YÜNÜ KULLANILDI

Kış aylarında binaların duvarlarında oluşan ısı kayıplarını en aza indirmek için dış cepheye mantolama yapıldığını anlatan Uygunoğlu, Türkiye’de 2014 yılının ilk yarısı itibariyle binaların yüzde 15′inde mantolama işlemi yapıldığını söyledi. Dış cephede izolasyon amacıyla kullanılan malzemelerin başında gri-EPS (karbonlu), beyaz EPS, XPS gibi izolasyon levhalarının yanı sıra çok sık olmasa da taş yünü kullanıldığını ifade eden Uygunoğlu, şunları kaydetti:

 

 

İLGİNÇ BULGULARA RASTLANDI

“EPS ve XPS yalıtım levhaları ısı yalıtımı avantajı sağlamasının yanında, yangın gibi yüksek sıcaklık etkisi altında oldukça çabuk deforme olmaları açısından dezavantaja sahipler. AKÜ, İnşaat Mühendisliği, Yapı Malzemesi Laboratuarında farklı sıva kalınlıkları ile kaplı dış cephe EPS, XPS ve taş yünü gibi mantolama malzemeleri üzerinde yangın deneyleri gerçekleştirilmiş ve ilginç bulgulara rastlanmıştır. Yanma miktarları karşılaştırıldığında gri, beyaz EPS ile XPS arasında önemli bir fark olmadığı gözlendi. Bahsedilen yalıtım levhaları arasında yangın açısından en dayanıklı malzeme şu an itibariyle taş yünleridir. Taş yünün zayıf yanı ise suya karşı çok iyi yalıtılmayı gerektirmesidir.”

 

Mantolama yaptıracak olan yapı sahiplerinin veya yöneticilerin uygulayıcı firma seçiminde dikkatli davranmaları gerektiğini belirten Uygunoğlu, vatandaşları matolama işlemi yapacak firmadan referans istemeleri konusunda uyardı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.