Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

İşgücü piyasası talep araştırması tamamlandı

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç, Afyonkarahisar İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın tamamlandığını belirtti.

İşgücü piyasası talep araştırması tamamlandı
34 views
27 Eylül 2014 - 16:54

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç, Afyonkarahisar İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın tamamlandığını, Ekim ayı içinde rapor yayınlanacağını kaydetti. Ünlüyalvaç, “Afyonkarahisar’daki işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenmiştir. Bu çalışma ile birlikte Afyonkarahisar’ın işgücü piyasasının fotoğrafı çekilerek Afyonkarahisar’daki sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Afyonkarahisar ilinde sektörel olarak istatistiksel ve anlamlı tahminler üretilmiştir” dedi.
AÇIK İŞ ORANI
YÜZDE 2,7
Ünlüyalvaç şöyle devam etti:
“Çalışma kapsamında Afyonkarahisar ilinde 1012 kişilik açık iş bulunmaktadır. Buna ek olarak, Afyonkarahisar’ın açık iş oranı yüzde 2,7 olarak hesaplanmıştır. Başka bir deyişle, Afyonkarahisar’da her 100 kişilik kadronun 97,3’si dolu 2,7’i ise boş olup doldurulmaya hazırdır. Saha çalışmasında ziyaret edilen işyerlerinin yüzde 19,6’sı, açık işi olduğunu belirtmiştir.Başka bir deyişle, her 5 işyerinden 1’inin açık işi bulunmaktadır. Açık işler için yaklaşık olarak yüzde 53oranında en az  bir eğitim düzeyi talep edilmektedir.Açık işler için yüzde 1 oranında çıraklık eğitimi, yüzde 18 oranında lise altı eğitimliler, yüzde 24 lise ve dengi eğitimliler ve yüzde 9 lise üstü eğitimliler talep edilmektedir.Açık işler için talep edilen ek beceriler incelendiğinde; açık işlerin yüzde 2’si için yabancı dil yeterliliği, yüzde 13’ü için bilgisayar kullanımı, yüzde 9’u için satış ve pazarlama, yüzde 11’i için proje tabanlı çalışma, yüzde 17’si için etkin hesap yapabilme, yüzde 17’si için sorun çözme ve bağımsız karar verme becerileri, yüzde 40’ı için iletişim ve ifade etme becerileri, yüzde 54’ü için takım çalışması becerileri, yüzde 62’si için mesleğe ilişkin yeterli bilgi ve yüzde 58’i için fiziksel yeterlilik ve en yüksek oran olan yüzde 65 ‘le iş ahlakına sahip olma becerisinin işverenlerce talep edildiği tespit edilmiştir.”
İSTİHDAM ARTACAK
Araştırma sayesinde Afyonkarahisar’la ilgili bir tahmin de yürüttüklerini söyleyen Ünlüyalvaç, “Afyonkarahisar İşgücü Piyasası Talep Araştırması sonuçları 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle istihdamda 2 bin 807 kişilik net artışın beklendiğini bize göstermektedir. Başka bir deyişle, işverenler bugüne kıyasla, 30 Haziran 2015 tarihinde istihdamın net olarak yüzde 7,8 artmasını beklemektedir” diye konuştu. Kocatepe Gazetesi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.