İlk Türkiye İngiltere adasında kurulmuş

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İlyas Salman açıklamış; 40 yıl kendimi Kürt sandım, Kürtlük için yaşadım, kavga ettim, meğerse Karakeçili Türkmen’mişim.
Yazık olmuş, bir ömrü heba etmiş. En verimli çağlarında kendine karşı dövüşmüş, ne diyelim, beterin beteri var.
Evvelsi gün tesadüfen TRT spora bakıyorduk. Bayanlar jimnastik turnuvası, çok güzel bir spor, muhteşem bir estetik, insan vücudunun ne kadar elastiki, ne kadar güçlü ve güzel olduğunu görmek mümkün oluyor.
İsrailli yarışmacı hanımın adı, yani soyadı Ataman idi. Adı dikkatimizi çekti. Ataman çok açık bir Türk ismi. Her şehrin bir Gazisi vardır ya, örneğin Ankara’nın Hüseyin Gazi, Eskişehir’in Seyyid Battal Gazi, Çorum’un Melik Gazi, Kocaeli’nin Akkoca Gazi, Kastamonu’nun Ataman Gazi…
Adı Türkçe olan  başka ülkelerin yarışmacıları da vardı ama Türkiye aralarında yoktu.
İsrail’i bize Yahudi diye hep düşman bellettiler. Bu düşmanlık Emevi zihniyetinin bize sunduğu malum olan herkesi düşman gösteren ideoloji. Bir tarihçiden okumuştum, yeryüzünde yaşayan Yahudilerin %70’i Türk kökenlidir, diyordu. Hazar Türkleri, Yahudiliği kabul ettikten sonra Avrupa, Asya ve Amerika’ya yayılmışlar. Rusya, Polonya, Alman Yahudileri hemen hepsi Hazardır. Bu teoriyi kendisi Yahudi olan ünlü Macar yazar Artur Köstler de yazmıştı. Nitekim halen Baltık ülkelerinde ana dili Türkçe olan Yahudiler yaşıyormuş. İstanbul’da Karaköy’ün kurucuları da bu Hazar Türk yahudileri Karaimler imiş.
Almanya’da en az yarım milyon Alman’ın soyadının Türk olduğunu bizzat araştırdım ve gördüm, telefon rehberini açıp herkes inceleyebilir. Fransa’da da öyle, İtalya’da, Polonya’da…
Avusturya’nın adı Avarya’dan geliyor.
Amerika’da soyadı Türk olan 100 bin Amerikalı, kimi Alman, kimi İskoçyalı biraraya gelmiş kulüp kurmuş.
İki kitap okumuş tarihte Türk yoktur diyor adam.
Oysa adı Türkiye olan ilk Türkiye İngiltere adasında kurulmuş, milattan binlerce yıl önceye ait kalıntılar bulundu, adı Türkiye. İngiliz devleti sır gibi saklamaya çalışıyor.
Milattan önce İskit devletinin devamı olarak Hazar ülkesi devam etmiş, ta ki Selçuklu kuruluncaya kadar. Nerede? Bugünkü Ukrayna, Avrupa’dan Kazakistan’a kadar geniş bir coğrafya, Türkiye adıyla anılmış, bin yıldan fazla sürmüş. Başkenti İdil. Almanca’da İdil kelimesi halen Cennet demek, İdyl diye yazılır.
Üçüncü Türkiye Mısır’da resmen kurulmuş, 1250 yılında Memlük adıyla, Devlet üt Türkiyye.
Aynı yıllarda Hacı Bektaş Anadolu’suna  Türkiye demişler, 700 yıl sonra adı resmen Türkiye olmuş.
Adı Türk olan köyler de var, Almanya’da bizzat gidip gördüm, Avusturya sınırında Salzburg yakınlarında. Köyün adı Türk, kuruluş tarihi 795. Daha İslamiyetle tanışılmadığı yıllar… Diğeri Untertürken (Aşağı Türkler) bir diğeri Obertürken (Yukarı Türkler) yine oralarda kuruluş tarihleri 800.
Çin, Hindistan, İran, Sibirya zaten dolu.
Yunanistan’ın eski cumhurbaşkanı Karamanlis, Karamanoğlu demek. Karamanlar Yunanistan’da ve Anadolu’da, 400’lü yıllarda Bizans’ı fethe gelen Avarlardan kalmışlar, sonra Türkmenler gelmiş ve karışmışlar, bir kısmı Müslüman/Alevi olmuş diğerleri Hristiyan olarak yaşamışlar ve halen Yunanistan’da yaşamaya devam ediyorlar. Kazancakis de onlardan biri, en ünlü Yunan edebiyatçılarından. Yaşayan büyük yıldız futbolcu Karagünes de bunlardan.
Yani İlyas Salman’ın Kürtleşmesi ve Kürtlük uğruna ömrünü geçirmesi ilk değil. Örneğin Sinemilli aşireti bir kısmı Kürtçü, Kürtçe konuşuyor, bir kısmı Türkmen olduklarını belgelerle ispat ediyorlar.
Türklüğü İslamlık, Sünnilik, Hanefilik, Maturidilik ve Nakşibendilik ile sınırlayan Ziya Gökalp ülkesinde Türkler bu kılıflara uymadıkları için sahipsiz, kimsesiz, yağmalanıyor. Sahipsiz Devlet adlı son eserimizde daha detaylı inceledik.
Ama bilinmesi gereken odur ki, zamanın sahibi Erenlerdir, Erenler erimişlerdir, toprağın en derununa, ağacın özüne, çiçeğin balına, insanın arısına ermişlerdir.
Erenler sahibi zamandır, vakti saati gelince göğ-erir,
aşk ile…
Hüseyin ERSÖZ
(Alıntıdır)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İlk Türkiye İngiltere adasında kurulmuş

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Giriş Yap

Afyon Haber Portalı I Afyon Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: