DOLAR
9,4385
EURO
11,0024
ALTIN
540,47
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon
Az Bulutlu
19°C
Afyon
19°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
13°C

İlçe seçim Kurulunda skandal karar

İlçe seçim Kurulunda skandal karar
29.08.2021 15:20
0
A+
A-

Tüm delilleri sunmasına rağmen haksızlığa uğradı. Sinanpaşa adliyesi skandal bir karar imza attı. 58 oy farkla kazandığı seçimi, 7 oy farkla kaybeden 2019 yılı yerel seçimlerinde Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesine Bağlı Kılıçaslan Kasabasına Belediye Başkan adayı olan Nurettin Yıldız adalet istiyor.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Kılıçaslan beldesinde 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den belediye başkan adayı olan Nurettin Yıldız yapılan haksızlık karşısında adalet istiyor.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Kılıçaslan beldesinde 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den belediye başkan adayı olan 49 yaşındaki Nurettin Yıldız 58 farkla sandıkta kazandığı seçimi, ilçe seçim kuruluna son gün yapılan itiraz sonrası, 7 oy farkla kaybettiğini belirtti.

İtirazdan sonra çıkan sonucun şaibeli olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunan. Nurettin Yıldız, 2 yıldır henüz bir sonuca ulaşamadı.

“Bana oy veren insanların hakkını aramak için yola çıktım. Koltuk sevdasında değilim. Adalet yerini bulsun artık dedi”. Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Kılıçaslan beldesinde 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den belediye başkan adayı olan Nurettin Yıldız, seçimleri 58 oy farkla kazandı. 2 bin 700 nüfuslu beldede 1900 kişinin sandığa gittiği seçimlerden 2 gün sonra MHP adayı Halil Çelebi’nin itirazı sonrası ilçe seçim kurulunda oylar yeniden sayıldı.

Bu kez yapılan sayımla seçimi 7 oy farkla kaybeden Yıldız, MHP’nin sandık kurulu üyelerinin itirazı ve diğer partilerin itirazı yokken ilçe seçim kurulunun oyları yeniden sayarak kazandığı seçimi kaybettirdiği iddiasıyla 13 Nisan 2019 tarihinde ilçe seçim kurulu üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Meclis Üyesinin 5’ini Ak Parti Aldı 31 Mart yerel seçimleri akşamı 577 oy alarak en yakın rakibi MHP adayı Halil Çelebi’ye 58 oy fark attığını söyleyen Nurettin Yıldız, meclis dağılımında da 9 meclis üyesinin 5’ini kazandığını kaydetti.

Mazbatasının hazırlandığını, kendisine iletilmesinin hemen ardından MHP’nin sonuca itiraz ettiğini ve ardından yapılan sayımla seçimin kaybettirildiğini öne süren Yıldız, Sinanpaşa ilçe seçim kurulunda yapılan oy sayımında kendisine ve sandık kurulu üyelerine haber verilmediğini de iddia etti.’MHP’nin İtirazından Haberim Olmadı’MHP’li başkanın ilçe seçim kuruluna itiraz ettiğinden haberi olmadığını savunan Nurettin Yıldız, itirazı öğrenip ilçe seçim kuruluna gittiğinde farkın kapandığını ve seçimleri 7 oyla kaybettiğini görevlilerin kendisine söylediğini anlattı.

Yıldız, “31 Mart yerel seçimlerinde Sinanpaşa ilçesine bağlı Kılıçaslan beldesinden AK Parti Belediye Başkan adayı oldum. 31 Mart akşamı resmi olmayan sonuçlara göre en yakın rakibime 58 oy fark atarak belediye başkanı seçildim. 2 Nisan 2019 Salı günü MHP Belediye Başkan adayı Halil Çelebi seçime itiraz ediyor. Ben itiraz olduğunu salı günü akşamüstü camiden çıktıktan sonra öğrendim. Ben de ‘Ne itirazı 58 oy ile seçimleri kazandık’ dedim. Bana itirazın olduğunu ve farkın 16’ya düştüğünü söylediler. Vakit kaybetmeden Sinanpaşa ilçe seçim kuruluna gittim. Bana yeniden oyların sayıldığını ve 7 fark ile seçimi kaybettiğimi söylediler.

Ben de ‘Seçim kuruluna MHP’nin sandık kurulu üyelerinin hiçbir itirazı yokken nasıl oldu da seçimi verdiniz’ diye sordum. Bir sandıkta her partinin bir üyesi var. Her sandıkta 8’er üye varken, Kılıçaslan belde halkının gözü önünde sayılan sandığın nasıl olur da 58 fark ile kazandığım seçimde MHP adayı 7 farkla öne geçer. Bunda bir oyun olduğunu anladık. Seçim kurulu bizim beldeden giden oy torbalarından 7 tane ayırttırıyor. Seçim kurulu başkanının talimatı yokken, nasıl oluyor da söz konusu 7 çuval oy sanki itiraz edilmiş gibi ayrılıyor? Hâlbuki itirazlar 2 Nisanda yapıldı ama önceden bu torbalar ayrılmış. Bu kadar lehimize gelen kararlara rağmen Sinanpaşa adliyesi karşı tarafa sürekli beraat kararı veriyor. Bu büyük bir skandaldır. Sonuç olarak belediye başkanı değişiyorsa meclis üyelerinin sayısı da değişmesi gerekiyor, ama bu konuda hiçbir değişiklik yok.

Biz pazar günü torbaları teslim ettikten sonra. Öğrendiğime göre o torbaların hepsi bizim torbaymış. Ama bize muhtarlık itirazı var denildi ve o yüzden torbaların ayrıldığı söylendi. Öyle bir şeyin olmadığını da sonradan öğrendim. Bize bilgi gelmeden sayıma girmişler dedi.’seçimi kazanan bendim” dedi. 31 Mart yerel seçimleri akşamı resmi olmayan sonuçlara göre seçimin kazananının kendisi olduğunu iddia eden Yıldız, şöyle devam eti. “MHP İlçe seçim kurulunda üye olan bir kişi, ilçe seçim kuruluna geldiğinde, torbaların orada olduğunu beyan etmesi ve bazı torbaların mühürlerinin olmadığını da beyan etmesine rağmen bize haksızlık yapıldı.

Yine bir tanığın yeminli beyanında, belediyenin şoförlüğünü yapan ve jandarmada görevli, olan birisi olarak, 31 Mart gecesi kendisini oy torbalarının götürülmesi için görev verdiklerini kendisinin de bunun kendi görevi olmadığını söyleyip görevi almadığını ertesi gün 1 Nisan günü belediyeden yazı işleri müdürü kendisini arayıp, seçimde kullanılan bilgisayar ve malzemelerin götürüleceğini ifade edip tekrar çağırdığını ifade etti.

Şahsın kaymakamlık binasına geldiğinde kapının kilitli olduğunu ve kilidi seçim kurulunda görevli malum şahsın kapıyı açtığını ve o esnada oy çuvallarının hala orada olduğunu gördüğünü söylemesi üzerine kapıyı açan şahsın bu çuvallara itiraz edildiğini o nedenle orada olduğunu kendisine ifade etmiş. Ama şoför hâlbuki oraya farklı bir malzeme taşımak için gidiyor buna rağmen kendisine ayrılmış olan çuvallar bilgisayarlar sökülünceye kadar bu çuvalları bırakalım demişler. Tüm bunlar yaşanırken seçim çuvallarının hiç zaman güvenliği bile göz önünde bulundurulmamıştır. Diğer taraftan yaşanan bu sıkıntıların soruşturması Jandarmadayken neden emniyete verildi bu da ayrı bir muamma” dedi.

“31 Mart Pazar akşamı resmi olmayan sonuçlara göre ben 577 oy alırken, en yakın rakibim olan MHP adayı Halil Çelebi 519 oy aldı. Belediye meclis üyesinde AK Parti 580, MHP 523 oy alırken sandalye dağılımında 5 AK Parti’li, MHP’li üye ise 3 tanedir. Peki, neden benim meclis üyem 5 iken MHP 3 tanedir? Bunda bir şaibe olduğu resmen açık.

Ben seçimle ilgili 13 Nisan 2019 tarihinde savcılığa suç duyurusunda bulundum. Haklı haksız ortaya çıksın. Bu sadece bana yapılan bir şey değil. AK Parti’ye yapılmış bir haksızlık. Ben koltuk sevdalısı değilim. Adaletin tecelli etmesini istiyorum. Partimize ve bana oy veren vatandaşlarımızın hakkının aranmasını istiyorum. Keşke hakkı ile kazanıp sandıktan 1 oy farkla kazansaydı ve ben de gidip kendisini tebrik etseydim. Yargıya başvurmadan önce Sinanpaşa ilçe seçim kuruluna itirazda bulunmak istedik. Fakat süre bittiği için edemedik. Biz de Afyonkarahisar il seçim kuruluna itirazda bulunduk. İl seçim kurulundan bize ret cevabı geldi.

Daha sonra Yüksek Seçim Kurulu’na başvurduk, oradan da ret cevabı geldi.’Adalet İstiyorum” dedi. Adaletin yerini bulmasını istediğini tekrarlayan Nurettin Yıldız, Haklı ve haksız ortaya çıksın, suçlu kimse cezasını çeksin. Sandıkta ıslak imzalı belgelerde o gün için bir değişme yok. Fakat seçim kurulunda bir değişme var. Beldede oy sayılırken sandık görevlileri orada oluyor ve itiraz edilmesi gerekiyorsa ediyor. Ben seçimi kazanıyorum. Hiçbir MHP’li sandık kurulu üyesinin itirazı yokken, MHP’nin itirazını ilçe seçim kurulu nasıl kabul ediyor? Diğer partilerin de itirazı yok. Yani neden böyle bir şeye, nasıl giriyorlar anlamış değilim. İtiraz son gün yapılıyor.

Peki, seçim günü veya bir gün sonra neden itiraz edilmiyor 31 Mart yerel seçimlerinde Kılıçaslan beldesinde sandıktan çıkan kişi AK Parti adayı olarak bendim” diye konuştu. Nurettin Yıldız’ın suç duyurusu ile ilgili savcılık incelemesinin sürdüğü kısa zamanda da bu konuya yetkililerin bir çözüm bulacağına inandığını ifade etti. Aynı zamanda kendilerinin 11.04 tarihinde ilçe adliye binasında ve seçim kurulunda bulunan kamera kayıtlarının alınmasını ve incelenmesini talep ettiklerini fakat işin içerisinde bulunanların ne kayıtları aldıklarını, ne de herhangi bir incelemede bulunduklarını ifade etti.

Öte yandan seçimin bittiği akşam, yapılan itiraz sonucunda 7 oy çuvalının ayrıldığı ve ayrılan çuvallara, önceden basılan mühürlü oylardan karıştırıldığı da iddialar arasında yerini koruyor. Aday Yıldız “ Seçim Müdürü Gürbüz Yeter açığa alındığı halde seçim kuruluna elini kolunu sallaya sallaya nasıl giriyor? Biz bu durumu belgeledik Hâkime de konuyu izah etmemize rağmen herhangi bir sonuç çıkmadı. Ben adalete inanıyorum, hakkımız elbet bize teslim edilecek“ dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.