Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

Hava şartları balık fiyatlarını iki kat arttırdı

Hava şartları balık fiyatlarını iki kat arttırdı
24 views
08 Ocak 2015 - 17:57

Balıkçıların fırtına nedeniyle denize açılamaması, balık fiyatlarını bir hafta öncesine göre iki kat artırdı.
AA muhabirinin İzmir Balık Hali ve İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği’nde aldığı bilgilere göre birçok balığın fiyatı yılbaşı öncesine göre ortalama iki kat arttı.
İzmir Balık Hali’nde yılbaşı öncesinde kilogramı ortalama 5 lira olan ve “halk balığı” olarak bilinen hamsi ve sardalya bu hafta 10 liradan satıldı. Halde 1 hafta önce 6,60 lira olan kupesin (gopez) kilogramı bu hafta 9,20 liraya yükseldi.
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Balıkçılık ve Av Malzemeleri Grubu Meslek Komitesi Meclis Üyesi Şahin Çakan AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılbaşından önce hava ve deniz şartlarının avcılık için elverişli olduğunu, bu yüzden geçen hafta balık fiyatlarını “uygun” seviyelerde seyrettiğini söyledi.
Çakan, yılbaşından sonra başlayan elverişsiz hava ve deniz şartları nedeniyle fiyatların ortalama 2 kat arttığına işaret ederek, “Bir hafta önce sardalyanın kasası 30-40 lirayken, bugün 100 lira oldu. Hamsinin kasası 20-30 lirayken bugün bu fiyat 70-80 liraya yükseldi. Hava şartları yüzünden fiyatlar 2-3 katı arttı. İnsanlar denize çıkamıyor, bu soğuk havada avcılık yapamıyor. Barbunun, lüferin ve sarı kanatın kasası bir hafta önce 100 lirayken bugün 200 lira oldu” dedi.
İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı da hava muhalefeti nedeniyle balıkçıların neredeyse bir haftadır denize açılamadığını bunun da balık fiyatlarını çok yükselttiğini belirtti.
Yapıcı, çipuranın kilogramının geçen hafta 30 lira olduğunu kaydederek, “Şu anda 40-50 civarında. Levrek ve lüfer bu hafta en fazla 55 liradan satılıyor. Geçen haftaya göre bu balıklar ortalama 10-15 lira yükseldi. Kupesin kasa fiyatı 40-50 lirayken şu an 80-90 liradan gidiyor” diye konuştu.
Yapıcı, fiyatların yükseldiği bu dönemde vatandaşların “halk balığı” diye adlandırdıkları, ucuzluğuyla dikkati çeken sardalya ve hamsi yiyebileceğini kaydederek, “Hamsi sardalya olmazsa zaten vatandaş balık yiyemez” değerlendirmesinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.