Afyon Haber Portalı I Afyonkarahisar Haberleri – AfyonPrestij.com

F Klavye ile rekor mümkün

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu (Intersteno) Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, F Klavye kullanımında pilot il seçilen Afyonkarahisar’da “Dünya Klavye Şampiyonası’na katılım rekoru” kırılabileceğini söyledi. Köse, “Dünya Şampiyonası’na Afyonkarahisar’dan 10 bin öğrenci katılsa, şehir Guinness Rekorlar Kitabı’na girer” dedi

F Klavye ile rekor mümkün
21 views
30 Aralık 2014 - 15:49

1969 Elektrikli Daktilografi Gençler Ayrımı Dünya Şampiyonu, 1971 Elektrikli Daktilografi Deneyimliler Ayrımı Dünya Hatasızlık Şampiyonu, İntersteno Türkiye Temsilcisi Seçkin Köse, Afyonkarahisar için bir “rekor” önerdi. Köse, Afyonkarahisar’ın F Klavye kullanımı alanında pilot il seçildiğini, şehirde F Klavye bilincinin çeşitli etkinliklerle geliştirilebileceğini belirtti. Kamu kurumlarının F Klavye’yi öğretmeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüklerini, bu gayretlerin olumlu etkilerini göreceklerini belirten Köse, her türlü desteği vermeye de hazır olduklarını kaydetti.

MİLLİ BİR KLAVYE

Türkçenin yapısı göz önüne alınarak hazırlanan F Klavye’nin “milli bir klavye” olarak 1955’ten bu yana kullanıldığını belirten Köse, “Afyonkarahisar, bilgisayarlarda F Klavye kullanımı için pilot il seçildi. Şehirdeki F Klavye bilincinin artması için çeşitli etkinlikler düzenlenebilir. Her okuldan 10 kişiye F Klavye eğitimi verildikten sonra, bu öğrenci arkadaşlarımızın Dünya Klavye Şampiyonası’na katılması sağlanabilir. 10 bin Afyonlu öğrencinin Dünya Klavye Şampiyonası’na katılması hâlinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girilebilir” dedi.

AFYONKARAHİSAR’IN BAŞARISI

“F Klavye” denilince akla Afyonka-rahisar’ın gelebileceğini söyleyen Köse, “F Klavye’nin mucidi olarak bilinen İhsan Yener, Afyonkarahisarlı. Yener’in yolundan giden bizler de Afyonkarahisarlıyız. Dünya Klavye Şampiyonu olan genç arkadaşlarımız da Afyonkarahisarlı. 2015 Dünya Klavye Şampiyonası için 10 bin öğrencinin başvurusu altyapısını hazırlayamadık. Ama 2016 için şimdiden çalışırsak, rekor başvuruyu yakalamamız mümkün” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MURAT ARISOY-Kocatepe

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.